X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kultura i muzyka Finów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 16:07
Na kolejną wycieczkę w "Muzycznych Podróżach" obraliśmy kierunek północny, do tzw. "Kraju Tysiąca Jezior". W Finlandii, bo o niej mowa, jest ich ponad 180 tysięcy, co bezspornie gwarantuje temu państwu pierwsze miejsce na liście krajów z największą liczbą jezior. Z czego jeszcze słynie ta ojczyzna Świętego Mikołaja?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PopTika

Finlandia to kraj, z którego pochodzą m.in. łyżwy, sanki ratownicze oraz sauna. Co ciekawe, takich  pomieszczeń z kąpielą parową jest tam więcej niż samochodów, a samo słowo "sauna" jest najczęściej używanym fińskim słowem na świecie. Ponadto, język ten należy do jednych z najtrudniejszych języków do nauki, tak więc za język urzędowy uznaje się także szwedzki. 

W Kraju Tysiąca Jezior ceni się naturę oraz kładzie się duży nacisk na naukę, gdyż obywatele tego państwa wierzą, że dobra edukacja zapewnia w życiu sukces. To właśnie stamtąd pochodzi słynna bajka dla dzieci, Muminki, a także wspomniany Święty Mikołaj mieszkający w Laponii, do którego dzieci mogą wysłać listy z całego świata. 

Posłuchaj
59:49 10.08. Muzyczne podróże.mp3 Kultura i muzyka Finów (Muzyczne podróże/PRD)_10.08.2021

W Finlandii działał niezwykle znany kompozytor, Jean Sibelius, który uważany jest za twórcę fińskiej muzyki narodowej. Jego inspirację stanowił m.in. krajowy folklor, ale sięgał też do rodzimej literatury i poezji. Swoim dziełem "Finlandia" rozbudził uczucia patriotyczne u wielu obywateli w momencie, gdy potrzebowali tego najbardziej, czyli kiedy ich państwo znajdowało się pod rosyjskim panowaniem.  

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 10.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Georges Méliès - czarodziej kina

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 15:00
Ponad 150 lat temu, 8 grudnia 1861 roku, w Paryżu, urodził się Georges Melies - który tworzył pierwsze filmy. Jak rozpoczęła się jego przygoda z filmem? Zapraszamy w podróż po muzycznym świecie filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacyjne piosenki dla najmłodszych. Rozmowa z CeZikiem

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:54
Tym razem w "Muzycznych podróżach" rozmawialiśmy z autorem piosenek i teledysków dla dzieci, Cezarem Nowakiem, CeZikiem. Na swoim kanale YouTube o nazwie NutkoSfera prezentuje on utwory dla najmłodszych o charakterze edukacyjnym, m.in. "Małe Ciała Niebieskie", "W Układzie Słonecznym" czy "Ballada Księżycowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna podróż do świata kotów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 15:32
Z racji tego, że 8 sierpnia obchodzono Międzynarodowy Dzień Kota, z początkiem tygodnia wyruszyliśmy w "Muzycznych Podróżach" do ich futrzanego świata. Jak można było usłyszeć podczas audycji, te mruczące zwierzaki już od dawna pełnią ważną rolę w życiu człowieka i stanowią muzyczną inspirację dla niejednego artysty.
rozwiń zwiń