X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Poznajemy różnorodność Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 16:46
W "Muzycznych podróżach" wybraliśmy się do Indonezji, która 17 sierpnia obchodziła Święto Niepodległości. "Jedność w różnorodności" to motto kraju, które podkreśla jego geograficzną, kulturową i muzyczną niejednolitość. Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzenie Indonezji i dokąd warto się wybrać?
Indonezja to kraj multikulturowy. Na zdjęciu tancerz podczas tradycyjnej uroczystości na wyspie Bali
Indonezja to kraj multikulturowy. Na zdjęciu tancerz podczas tradycyjnej uroczystości na wyspie BaliFoto: Glow Images/East News

Indonezja jest położona w południowo-wschodniej Azji, po obu stronach równika, w rejonie aktywnie sejsmicznym, przez co obszar ten jest narażony na wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi i fale tsunami.  W jej skład wchodzi kilkanaście tysięcy wysp, co czyni ją największym krajem wyspiarskim na świecie. Co więcej, pod względem ludności zajmuje 4 miejsce z liczbą ok. 262 milionów mieszkańców. Pierwsi kolonizatorzy przybyli do Indonezji z Portugalii, natomiast ostatecznie zawładnęli nią Holendrzy, aż do 1945 roku, kiedy kraj ten zadeklarował niepodległość. 

Posłuchaj
59:24 17.08. Muzyczne podróże.mp3 Poznajemy różnorodność Indonezji (Muzyczne podróże/PRD)_17.08.2021.

 

Niewiele jest miejsc na świecie, które są tak różnorodne jak Indonezja, która składa się z różnych grup etnicznych i językowych. Za oficjalny język uznaje się indonezyjski, lecz innych języków i dialektów, którymi posługują się mieszkańcy jest ponad 500. Obszar ten zamieszkują także ciekawe zwierzęta, jak np. warany z wyspy Komodo, które mogą osiągnąć długość nawet 3 metrów.

Indonezja, zwłaszcza Bali jest chętnie wybieraną destynacją przez turystów. Wyspa ta jest pełna niezwykłej kultury i wspaniałych widoków. Przyjezdni odwiedzają m.in. hinduskie świątynie i źródła o podobno uzdrawiającej mocy. Z racji położenia Indonezji, występują tam dwie pory roku.  Deszczowa, od listopada do kwietnia i sucha, od maja do października, co sprawia, że jest to najlepszy okres do wyjazdu tam na wakacje.

Muzyka w Indonezji jest bardzo zróżnicowana i ciekawa. Najstarszy rodzaj muzyki jest uprawiany na wyspie Celebes , gdzie mieszkańcy wykorzystują instrumenty zrobione z bambusa. W kraju tym rozwija się jednak także muzyka bardziej skomplikowana i artystyczna, którą grają profesjonaliści. Istotne są również narodowe orkiestry i koncerty, którym towarzyszą występy tradycyjnych tancerek ubranych w bogato zdobione i kolorowe stroje. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 17.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także

Czytaj także

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:21
Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura i muzyka Finów

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 16:07
Na kolejną wycieczkę w "Muzycznych Podróżach" obraliśmy kierunek północny, do tzw. "Kraju Tysiąca Jezior". W Finlandii, bo o niej mowa, jest ich ponad 180 tysięcy, co bezspornie gwarantuje temu państwu pierwsze miejsce na liście krajów z największą liczbą jezior. Z czego jeszcze słynie ta ojczyzna Świętego Mikołaja?
rozwiń zwiń