Polskie Radio Dzieciom

Motyw wakacji w bajkach

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 23:55
Ostatnie dni letnich ferii to dobry moment, aby powspominać wakacje i powrócić do utworów, które przywodzą na myśl dalekie wyprawy. Chociaż rozpoczęcie roku jest tuż za rogiem, w "Muzycznych podróżach" można było usłyszeć piosenki z bajek pełnych letnich przygód.
Kadr z filmu Pocahontas
Kadr z filmu "Pocahontas" Foto: mat.pras.

Często w bajkach pojawiają się magiczne krainy. Przykładem takiego filmu animowanego jest "Pocahontas", w którym przybyły Anglik zakochuje się w tytułowej bohaterce, córce wodza Indian. Najbardziej znanym utworem z bajki jest piosenka "Kolorowy wiatr", którą w polskiej wersji wykonała Edyta Górniak. Z kolei do tajemniczego świata fauny zaprasza "Księga dżungli", która pokazuje niezwykłą przyjaźń między chłopcem, a zwierzętami.

Napisanie piosenki, która zostanie doceniona na całym świecie jest trudne. Musi być ona stworzona w taki sposób, aby opowiadała daną historię, ale była też na tyle łatwa, by każdy bez problemu mógł ją zaśpiewać. Jednym z utworów, który odniósł międzynarodowy sukces dzięki niezwykłej linii melodycznej jest piosenka z "Krainy lodu". 

Posłuchaj
47:32 30.08. Muzyczne podróże.mp3 Muzyczne podróże/PRD_30.08.2021.

Praca kompozytora, który współpracuje z reżyserami bajek animowanych jest niełatwa, ponieważ poprzez melodie trzeba pokazać to, co dzieje się na ekranie. Tak więc nierzadko muzyka pełni rolę ilustracyjną, np. kiedy jeden z bohaterów idzie, a w tle słychać instrumenty smyczkowe, które grają w rytm poruszania się postaci. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Iza Żukowska
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Muzyka w sztuce baletowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 15:13
W sztuce baletowej główną część stanowi taniec, natomiast muzyka jest jego tłem oraz nieodłącznym elementem dzieła scenicznego. Na deskach teatru widzowie obserwują występy solistów grających główne role, a także pozostałe osoby z zespołu tanecznego. Jeden z najsłynniejszych baletów opowiada historię Don Kichota, szlachcica, który postanowił podróżować po świecie w towarzystwie giermka oraz bronić dobra i honoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacyjne piosenki dla najmłodszych. Rozmowa z CeZikiem

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:54
Tym razem w "Muzycznych podróżach" rozmawialiśmy z autorem piosenek i teledysków dla dzieci, Cezarem Nowakiem, CeZikiem. Na swoim kanale YouTube o nazwie NutkoSfera prezentuje on utwory dla najmłodszych o charakterze edukacyjnym, m.in. "Małe Ciała Niebieskie", "W Układzie Słonecznym" czy "Ballada Księżycowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnie motywy w piosenkach z bajek

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:50
W czasie wakacji wybieramy się w podróże po Polsce lub za granicę, podczas których czekają na nas ciekawe doświadczenia i przygody. Możliwość przemieszczania się jest ważna także w kontekście tworzenia bajek, które są następnie przekazywane przez dystrybutorów na całym świecie. Popularność zdobywają nie tylko dzięki ukazanym historiom czy efektom specjalnym, ale też wspaniałym piosenkom i melodiom, bez których nie mogą istnieć, a które można było usłyszeć w "Muzycznych podróżach". 
rozwiń zwiń