Polskie Radio Dzieciom

Letnie motywy w piosenkach z bajek

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:50
W czasie wakacji wybieramy się w podróże po Polsce lub za granicę, podczas których czekają na nas ciekawe doświadczenia i przygody. Możliwość przemieszczania się jest ważna także w kontekście tworzenia bajek, które są następnie przekazywane przez dystrybutorów na całym świecie. Popularność zdobywają nie tylko dzięki ukazanym historiom czy efektom specjalnym, ale też wspaniałym piosenkom i melodiom, bez których nie mogą istnieć, a które można było usłyszeć w "Muzycznych podróżach". 
Świerszcz
ŚwierszczFoto: danmat/pixabay

Największe wytwórnie bajek znajdują się w Stanach Zjednoczonych, skąd są następnie dystrybuowane do innych krajów. Czasami okazuje się to problematyczne, ponieważ język obowiązujący w danym państwie może warunkować brzmienie piosenek z bajek. Jako że melodia nie może być zmieniona, ponieważ jest ona zastrzeżona, uwagę skupia się na tłumaczonym tekście. Trud polega na tym, aby słowa nawiązywały do oryginału i miały jednocześnie sens po ich przetłumaczeniu.  

Posłuchaj
60:20 19.08. Muzyczne podróże.mp3 Letnie motywy w piosenkach z bajek (Muzyczne podróże/PRD)_19.08.2021.

 

Jedną z najbardziej znanych bajkowych piosenek jest "Hakuna Matata" z "Króla Lwa". Bajka ta stała się hitem i znacząco wpłynęła na przemysł filmowy. To dlatego, ponieważ przed jej premierą nie chodziło się do kina na filmy animowane, które były tak długie. Z kolei "Gdzie jest Niemo" pokazało, że czasami postaci drugoplanowe, jak rybka Dori, są na tyle ciekawe, że można nakręcić o nich kolejną część, dając im główną rolę. W przypadku "Lilo i Stitch" bajka zdobyła popularność m.in. ze względu na nietuzinkową historię, a także przedstawienie oryginalnych hawajskich tańców i strojów. 

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 19.08.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Muzyka w sztuce baletowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 15:13
W sztuce baletowej główną część stanowi taniec, natomiast muzyka jest jego tłem oraz nieodłącznym elementem dzieła scenicznego. Na deskach teatru widzowie obserwują występy solistów grających główne role, a także pozostałe osoby z zespołu tanecznego. Jeden z najsłynniejszych baletów opowiada historię Don Kichota, szlachcica, który postanowił podróżować po świecie w towarzystwie giermka oraz bronić dobra i honoru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznajemy różnorodność Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 16:46
W "Muzycznych podróżach" wybraliśmy się do Indonezji, która 17 sierpnia obchodziła Święto Niepodległości. "Jedność w różnorodności" to motto kraju, które podkreśla jego geograficzną, kulturową i muzyczną niejednolitość. Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzenie Indonezji i dokąd warto się wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Leszek i Miś Michaś". Sierpień miesiącem żniw

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:35
Przez cały rok rolnicy pracują bardzo ciężko, by pod koniec lata móc cieszyć się bogatym zbiorem roślin uprawnych. Jak zatem wygląda proces zbierania żniw oraz jakie narzędzia gospodarstwa rolnego są do tego potrzebne? Odpowiedzi na te pytania poszukali Leszek i Miś Michaś.
rozwiń zwiń