Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 17:06
Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla to niezwykle święto obchodzone w wielu krajach. Z tej okazji w Muzycznych Podróżach zgłębiamy temat historii tego muzycznego gatunku. Zapraszamy!
Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla to niezwykle święto obchodzone w wielu krajach. Więcej w Polskim Radiu Dzieciom
Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla to niezwykle święto obchodzone w wielu krajach. Więcej w Polskim Radiu DzieciomFoto: Steve Mann/Shutterstock

Rock and Roll swój rozwój rozpoczął w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Elementy, które składają się na Rock and Rolla można było usłyszeć znacznie wcześniej niż powstała jego nazwa, chociażby w muzyce bluesowej z lat dwudziestych czy country z lat trzydziestych. Rock and Roll to więc nic innego, jak zlepek różnych gatunków muzycznych. 

Posłuchaj
58:55 2022_07_13 10_00_09_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 13 lipca godz. 10:00

W Rock and Rollu ważny jest rytm - taneczny z akcentem w pierwszym takcie. Klasyczny Rock and Roll grany jest przez dwie gitary: prowadzącą oraz taką, która nadaje rytm. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych pojawiły się także elektryczne gitary basowe, którymi zastąpiono kontrabas i bas smyczkowy. Wraz z rozwojem instrumentów rozwijała się zarówno muzyka, jak i elementy z nią związane. Więcej o tym w Muzycznych Podróżach na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.  

Audycja: Muzyczne Podróże  

Prowadzi: Daria Druzgała

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Letnie motywy w piosenkach z bajek

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 21:50
W czasie wakacji wybieramy się w podróże po Polsce lub za granicę, podczas których czekają na nas ciekawe doświadczenia i przygody. Możliwość przemieszczania się jest ważna także w kontekście tworzenia bajek, które są następnie przekazywane przez dystrybutorów na całym świecie. Popularność zdobywają nie tylko dzięki ukazanym historiom czy efektom specjalnym, ale też wspaniałym piosenkom i melodiom, bez których nie mogą istnieć, a które można było usłyszeć w "Muzycznych podróżach". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Utwory, które zapraszają do tańca. Muzyka Ameryki Południowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 13:40
Taniec to pierwsza intencja powstania muzyki w dawnych czasach. Po dziś dzień muzyka stanowi nieodłączny element tańca, a w wielu przypadkach również do tańca zaprasza. Przykłady na to możemy znaleźć w muzyce Ameryki Południowej i Kuby, czyli wyspy położonej między Ameryką Północną a Południową, gdzie przenieśliśmy się z Polskim Radiem Dzieciom w audycji Muzyczne Podróże.
rozwiń zwiń