Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 09:15
Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego to odbywający się w Poznaniu konkurs muzyczny, który jest hołdem dla wirtuoza i kompozytora Henryka Wieniawskiego. Biorą w nim udział skrzypkowie do trzydziestego roku życia, a każda kolejna edycja odbywa się co pięć lat. W tym roku odnotowano ponad dwieście dwadzieścia zgłoszeń z trzydziestu krajów świata, w związku z czym szesnasta edycja konkursu obfituje w naprawdę międzynarodowe towarzystwo. 
16th International Henryk Wieniawski Violin Competition in Poznań, Poland
16th International Henryk Wieniawski Violin Competition in Poznań, PolandFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Aby wziąć udział w konkursie, należy najpierw przejść eliminacje wstępne. Tylko nieliczni wystąpią na wielkiej scenie Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego imienia Henryka Wieniawskiego, a z każdym etapem uczestników będzie coraz mniej, aż zostanie tylko jeden, który zwycięży. To niezwykłe święto muzyki, którego głównym elementem są skrzypce. Właśnie temu instrumentowi przyjrzeliśmy się w Muzycznych podróżach na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 

Posłuchaj
35:50 2022_10_06 10_00_02_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 6 października godz. 10:00

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 06.10.2022

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

12. edycja festiwalu Mała Warszawska Jesień

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 17:13
Festiwal Warszawska Jesień to festiwal muzyki współczesnej. Choć początkowo głównym odbiorcą festiwalu były osoby dorosłe, z czasem powstała Mała Warszawska Jesień skierowana do młodszej publiczności. Już jutro wystartuje dwunasta edycja tego wydarzenia. Warto zaznaczyć, że Warszawska Jesień to festiwal, który rozpoczął wiele kompozytorskich karier. Również Podczas Małej Warszawskiej Jesieni spodziewać się można licznych eksperymentów, które z pewnością rozpoczną niejedną ciekawą drogę muzyczną.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 17:33
7 października 2022 roku o godz. 19.00 odbyła się inauguracja 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. To najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie, który w każdej edycji gromadzi rzeszę melomanów. Polskie Radio Dzieciom także pragnie być blisko wydarzeń Konkursowych. To święto dla wszystkich - dużych i małych. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne wydania "Muzycznych podróży", które będą najbliżej wydarzeń, związanych z tym wyjątkowym Świętem. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż przez twórczość Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 12:11
Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku. Kompozytor przyszedł na świat dokładnie 140 lat temu w rodzinnym majątku w Tymoszówce – miejscu, które obecnie znajduje się na Ukrainie. To właśnie tam rozpoczął naukę gry na fortepianie, potem zaczął chodzić już do profesjonalnego nauczyciela, który stwierdził, że może nie będzie z niego wirtuoza, ale talent do muzyki bezsprzecznie posiada. Z czasem Karol Szymanowski wyjechał do Warszawy na naukę kompozycji, a niedługo później trafił do Berlina. Tam rozpoczęła się jego kariera poza granicami kraju, która szybko przerodziła się w ogólnoświatową sławę.  
rozwiń zwiń