Polskie Radio Dzieciom

Małe instrumenty, które można zabrać ze sobą na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:44
Już niemowlaki mają okazję testować instrumenty, jakimi są grzechotki, które wydają dźwięki za sprawą potrząsania. Każdy przedmiot, który może wydać z siebie dźwięk jest instrumentem.  
O instrumentach, które możemy zabrać na wakacje w audycji Polskiego Radia Dzieciom
O instrumentach, które możemy zabrać na wakacje w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Unsplash.com

Kolejnym znanym przez dzieci instrumentem są dzwonki chromatyczne - jest to zestaw strojonych metalowych blaszek, które są zamocowane na ramie. Dźwięk powstaje poprzez uderzanie w blaszkę młoteczkiem lub pałeczką - w czasie uderzenia blaszka rezonuje i każda z tych blaszek odpowiada konkretnemu dźwiękowi w skali, co pozwala na grę różnych melodii. 

Posłuchaj
59:44 2023_07_05 10_00_07_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 5 lipca godz. 10:00

 

Bębenek baskijski, zwany także tamburynem składa się z drewnianej obręczy, na którą kiedyś naciągano skórę, a teraz tworzywa sztuczne. Na poprzeczkach umieszczonych w wydrążonych w obręczy otworach zawieszone są ruchome blaszki, które nadają instrumentowi charakterystyczny dźwięk. W tamburyno można zarówno uderzać, jak i nim potrząsać. 

Na listę małych instrumentów śmiało możemy wpisać harmonijkę ustną, flet irlandzki oraz wywodzące się z Hawajów ukulele. Więcej o instrumentach, które nie zajmują dużo miejsca i świetnie sprawdzą się podczas wakacyjnych wyjazdów w Muzycznych podróżach na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji. 

Audycja: Muzyczne Podróże 

Prowadzi: Daria Druzgała 

Data emisji: 05.07.2023

Godzina emisji: 10:00

KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:15
Jest wymieniany jako jeden z największych kompozytorów muzyki poważnej XX wieku, był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany na świecie za swoje artystyczne dokonania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż do Afryki. Afrykańskie zwierzęta 

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 15:42
W Muzycznych podróżach wybieramy się w podróż do Afryki, by poznać piosenki o afrykańskich zwierzętach - nie może zabraknąć słonia, lwa i strusia! Jakie jeszcze zwierzęta żyją w Afryce? Dowiecie się tego słuchając audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń