Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Wirtuoz skrzypiec - Karol Lipiński

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 11:25
Karol Józef Lipiński (1790–1861) był polskim skrzypkiem, kompozytorem i pedagogiem muzycznym. Urodził się w Radzyniu Podlaskim, a zmarł w Wiedniu. Był jednym z najważniejszych skrzypków i pedagogów swojej epoki. Czy wiecie, że 14 lipca 1829 r. Karol Lipiński i Niccolo Paganini koncertowali wspólnie na Zamku Królewskim w Warszawie?
Karol Lipiński
Karol LipińskiFoto: wikipedia/domena publiczna

Lipiński studiował w Konserwatorium Wiedeńskim i szybko zyskał uznanie jako wirtuoz skrzypiec. Koncertował w wielu europejskich krajach, zdobywając sławę swoją grą i kompozycjami. Jego twórczość muzyczna obejmuje przede wszystkim utwory skrzypcowe, takie jak koncerty skrzypcowe, kaprysy, etiudy i inne dzieła solowe.

Posłuchaj

59:18 2023_10_30 10_00_00_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 30 października godz. 10:00

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 30.10.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Otwieramy emocje". Joszko Broda o muzyce, którą można poczuć

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 12:15
- W mojej wiosce w górach, w mojej kulturze mówi się tak "czujesz, czujesz mnie?", czyli "posłuchaj mnie", albo "posłuchaj nas". Tak to się odzywa w gwarze, ale to jest bardzo głębokie, bo idzie to do emocji. My mamy taki sposób na bycie z ludźmi; od dźwięku do emocji i tam się dzieją bardzo ciekawe rzeczy - mówił Joszko Broda, gość Darii Druzgały w "Muzycznych podróżach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". John Lennon

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 11:30
John Lennon (1940-1980) był brytyjskim muzykiem i członkiem legendarnego zespołu The Beatles. Lennon był nie tylko utalentowanym wokalistą i gitarzystą, ale także wpłynął na kształtowanie kultury i społeczeństwa. Jego piosenki, takie jak "Imagine" i "Give Peace a Chance," były hymnami pokoju i miłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Leopold Bernstein

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 13:00
Leonard Bernstein (1918-1990) to amerykański kompozytor, dyrygent i pianista. Jego wszechstronność artystyczna objawiała się w muzyce klasycznej, a także w muzyce filmowej i teatralnej. Zdobył ogromną sławę jako dyrygent Filharmonii Nowojorskiej - New York Philharmonic i kompozytor musicali, w tym legendarnego "West Side Story".
rozwiń zwiń