Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Wizyta we Wiedniu i utwory muzycznej dynastii Straussów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2024 12:30
Wiedeń jest nazywany stolicą muzyki klasycznej. Odbywa się tu wiele koncertów, w tym słynny Koncert Noworoczny. Stolica Austrii to także miasto, z którym swoją twórczość związała słynna muzyczna dynastia Straussów.
Grosser Saal wiedeńskiego Musikvereinu
Grosser Saal wiedeńskiego MusikvereinuFoto: shutterstock.com

Muzyczną dynastę Straussów zapoczątkował Jan Strauss ojciec, który od końca lat dwudziestych XIX wieku aż do 1849 r. prowadził on w Wiedniu własną orkiestrę. Przyjęło się mówić, że schedę po ojcu przejął jego najstarszy syn, również noszący imię Jan, stąd też określany jako Jan Strauss syn, który w wieku 19 lat założył własną orkiestrę.

Po śmierci Straussa seniora obie orkiestry połączone zostały w jedną. Przez kilkanaście lat prowadził ją Jan Strauss młodszy wraz z braćmi Józefem i Edwardem, którzy również zostali muzykami. Od lat sześćdziesiątych XIX w. oni właśnie stali się jej głównymi dyrygentami. 

Posłuchaj
57:51 2024_01_01 10_00_25_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże 1 stycznia godz. 10:00

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Iza Żukowska

Data emisji: 01.01.2023

Godzina emisji: 10:00

Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

"Muzyczne podróże". Diana Krall - pierwsza dama smooth jazzu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 11:25
Wspaniały głos, wielki talent pianistyczny, wyczucie smaku oraz cudowne piosenki, stylistycznie balansujące pomiędzy smooth jazzem, eleganckim popem oraz bossa novą – oto wielki skrót dorobku Diany Krall. Nie sposób wymienić wszystkich zaszczytów i osiągnięć kanadyjskiej artystki, prywatnie od lat małżonki legendarnego Elvisa Costello i matki bliźniaków. Jej płyty sprzedały się w ponad 15 mln egzemplarzy. W swoim dorobku ma kilka nagród Grammy i szereg innych wyróżnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka w słuchowiskach. Adam Wojtyszko: dzięki niej słowa zyskują nowy wymiar

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 11:25
- Nie doceniamy muzyki, ale gdy dzieje się coś ważnego, chcemy, aby ona była, czy jest to przyjęcie urodzinowe, ślub czy inna ważna uroczystość. Niedobrze, gdy traktujemy muzykę tylko jako coś zabawowego, rozrywkowego, bo ona porusza emocje, a wszystko, co oddziałuje na emocje, jest bardzo ważne - mówił w audycji "Muzyczne podróże" Adam Wojtyszko, reżyser słuchowiska "EKO UFO".
rozwiń zwiń