Polskie Radio Dzieciom

"Muzyczne podróże". Życie i twórczość Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 13:22
Są tacy artyści, których muzyka jest stale doceniana, nawet po ich śmierci. Bez względu na przemijający czas utwory takich osób są wciąż żywe i niezmiennie wywołują głębokie uczucia wśród odbiorców, np. radość bądź nostalgię. Jednym z nich jest Zbigniew Wodecki, o którego życiu i twórczości powiedzieliśmy w "Muzycznych podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.
Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku.Foto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Zbigniew Wodecki urodził się w Krakowie 6 maja 1950 r., natomiast zmarł w Warszawie w roku 2017. Jego ogromna pasja do muzyki sprawiła, że zaczął śpiewać oraz został multiinstrumentalistą. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach, lecz z czasem nauczył się także grać na trąbce i fortepianie.  Pomimo że na początku został on wyrzucony z liceum muzycznego, Państwową Szkołę Muzyczną ukończył z wyróżnieniem. 

Posłuchaj
58:36 6.05. MUZYCZNE PODRÓŻE.mp3 Życie i twórczość Zbigniewa Wodeckiego (Muzyczne podróże/PRD)_6.05.2021.

 

Kariera Zbigniewa Wodeckiego zaczęła się rozwijać w latach 60., kiedy rozpoczął grać na skrzypcach w zespołach Anawa i Czarne Perły. Następnie koncertował ze znaną artystką Ewą Demarczyk. Tematem jego twórczości była codzienność oraz ludzkie pasje. Często śpiewał o tym, jak należy żyć, aby być szczęśliwym. W związku z tym niektóre kompozycje są niezwykle optymistyczne oraz romantyczne. Jedną z piosenek, która jest znana wszystkim pokoleniom jest tytułowy utwór do bajki o Pszczółce Mai.

Każdy występ Zbigniewa Wodeckiego wywoływał uśmiech na twarzach słuchaczy. Jego talent i muzyka zostały docenione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie został laureatem nagrody muzycznej "Fryderyk" oraz "Złoty Fryderyk". Na cześć artysty odbywa się także specjalny festiwal, podczas którego artyści wykonują jego utwory. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Muzyczne podróże
Prowadzi: Martyna Sojka
Data emisji: 6.05.2021
Godzina emisji: 10:00
Audycja "Muzyczne podróże" od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 11.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz więcej na temat: muzyczne podróże
Zobacz także
Czytaj także

Georges Méliès - czarodziej kina

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 15:00
Ponad 150 lat temu, 8 grudnia 1861 roku, w Paryżu, urodził się Georges Melies - który tworzył pierwsze filmy. Jak rozpoczęła się jego przygoda z filmem? Zapraszamy w podróż po muzycznym świecie filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna podróż do kraju Astora Piazzolli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:46
Każdy wie, że do tanga trzeba dwojga. Jest to oczywiste przede wszystkim dla mieszkańców Ameryki Południowej, w tym także Astora Piazzolli - wybitnego kompozytora i wirtuoza. Jak wyglądało życie jednego z najwybitniejszych twórców tanga? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bułgarska muzyka ludowa

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:16
W muzyce piękne jest to, że w zależności od rejonu świata z którego pochodzi ma ona inne brzmienie. Dzięki temu staje się ona charakterystycznym elementem poszczególnych obszarów, co sprawia, że czasem wystarczy posłuchać kilku nut, by wiedzieć jaki kraj dana melodia reprezentuje. W niektórych sytuacjach jest to o tyle łatwiejsze, gdyż dźwięki i rytm muzyczny są jedyne w swoim rodzaju i nie można ich pomylić z niczym innym. Właśnie takim przypadkiem są oryginalne ludowe chóry w Bułgarii.
rozwiń zwiń