Polskie Radio Dzieciom

"Poranek". Pierwszy dzień astronomicznej jesieni

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 00:03
W pierwszym dniu astronomicznej jesieni przyjrzymy się temu jak zmienia się pogoda, a wraz z nią nasze nastroje, potrzeby i aktywności. Dowiemy się czym jest równonoc jesienna i jak jesienny czas spędzają zwierzęta.
Wymuskany i wystrzyżony do ostatniej trawki ogród, choć może zaspokaja nasze ambicje estetyczne, dla zwierząt jest mało przyjazny.
Wymuskany i wystrzyżony do ostatniej trawki ogród, choć może zaspokaja nasze ambicje estetyczne, dla zwierząt jest mało przyjazny.Foto: Alexander Erdbeer/Shutterstock.com

Świst, szzzzz... Szumią liście na drzewach. Wiatr staje się coraz chłodniejszy a dnia zaczyna ubywać. To znak, że lato się skończyło i zawitała do nas Pani Jesień. Rozglądając się dookoła już dziś możemy dostrzec sporo zmian. Liście zaczynają mienić się wieloma kolorami, coraz mniej owadów lata wokół nas, a słońce przesuwa się ze wschodu na zachód nieco niżej nad linią horyzontu.
Dla wielu zwierząt rozpoczął się moment w roku, kiedy zaczynają ciężka pracę gromadzenia zapasów na zimę. Muszą zdążyć zanim spadnie pierwszy śnieg. Co jeszcze dzieje się dookoła nas gdy nastaje jesień? O tym w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom w czwartek 23 września - pierwszym dniu astronomicznej jesieni.

Zapraszamy do słuchania oraz rozmów telefonicznych na antenie!
Telefon do studia: 22 645 2055.

Audycja: Poranek
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 23.09.2021.
Godzina emisji: 7.00-10.00.  

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

"Poranek". Ciekawostki o muszlach

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 19:00
Choć sposoby wykorzystywania muszli przez człowieka stale się zmieniały, ich moc przyciągania jego uwagi pozostała niezmienna. A wszystko dzięki masie perłowej, która jest wytworem płaszcza mięczaka. Odkładana w cieniutkich warstwach na wewnętrznej stronie muszli zbudowana jest z tych samych substancji co perła. Jakie historie i legendy wiążą się z muszlami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kulturalna strefa". Jak rozwinąć w dziecku pasję do czytania? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:00
Jako że książki rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo, dorośli starają się rozkochać dzieci w czytaniu. Niemniej jednak, pomimo że utwory literackie pełnią dużą rolę w naszym życiu, dzieci nie zawsze chcą po nie sięgnąć. Aby przekonać dzieci do takiej formy spędzania czasu, możemy wypróbować metodę czytania wrażeniowego, o której w "Kulturalnej Strefie" w Polskim Radiu Dzieciom odpowiedziała jej autorka, Małgorzata Swędrowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Urody. O pięknie zwierząt Tomasz Samojlik

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:00
W Międzynarodowym Dniu Urody zastanowimy się nad istotą piękna i poszukamy zwierząt uznawanych za najpiękniejsze. Czy istnieją jakieś kryteria, które wskazują konkretne gatunki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrześniowe smaki i zapachy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:12
W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom spróbowaliśmy różnych odmian śliwek, obejrzeliśmy pomidory w niemal wszystkich kolorach świata i sprawdziliśmy w jakich kwiatach uwijają się teraz pracowite pszczoły. Składaliśmy też życzenia ratownikom medycznym z okazji dnia pierwszej pomocy i sprawdziliśmy, czy każdy może takiej pomocy udzielić potrzebującym.
rozwiń zwiń