Polskie Radio Dzieciom

Historia roweru i ciekawostki na jego temat [SŁUCHAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 07:20
Prototyp pierwszego roweru powstał w 1790 roku. Konstrukcja umożliwiała jazdę w jednym kierunku, a skręcanie nie było możliwe. Pierwszy rower pojawił się w 1817 roku i został nazwany rowerem do biegania - nie bez powodu, ponieważ początkowo rowery nie miały pedałów, więc pojazdy napędzane był stopami użytkujących. Dziś w Poranku PRD rozmawiamy o rowerach! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: David Fuentes Prieto/ shutterstock

---> KLIKNIJ I SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---


Rok później rower został opatentowany, a po pewnym czasie powstała jego ulepszona wersja - drewniana z ruchomym przednim kołem. Następne lata przynosiły kolejne ulepszenia.

Koniec dziewiętnastego wieku to czas bicyklów, w których przednie koło było bardzo duże, a to z tyłu - malutkie. Takie rowery były też dosyć wysokie i nie należały do bezpiecznych. Można było Niki jeździć tylko po gładkiej nawierzchni, która w tamtych czasach była rzadkością. 

Posłuchaj
179:16 2023_06_05 07_00_05_RadioDzieciom_Poranek.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom 5 czerwca godz. 07:00

 

Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia powstał rower górski, który znamy do dziś. Jeśli lubicie jazdę na rowerze i interesują Was ciekawostki związane z rowerami, włączcie audycję Poranek w poniedziałek o godzinie 7:00. Zapraszamy!

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Na rowery!

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 21:00
Wiosna za oknami i w sercach! Pora wsiąść na rower i cieszyć się wycieczkami na dwóch kółkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 21:01
Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
rozwiń zwiń