Polskie Radio Dzieciom

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. "Pieszych nie chronią poduszki powietrzne, tylko zdrowy rozsądek"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 11:35
- Niestety w modzie królują kolory szare, czarne, które ciężko jest zobaczyć z perspektywy kierowcy. Pieszy, który nie jest wyposażony w elementy odblaskowe, jest widoczny dla kierującego samochodem z odległości 30 czy 40 metrów, a to może być stanowczo za późno, by wykonać właściwy manewr - mówił w Polskim Radiu Dzieciom komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Komisarz Antoni Rzeczkowski w studiu Polskiego Radia Dzieciom
Komisarz Antoni Rzeczkowski w studiu Polskiego Radia Dzieciom Foto: Polskie Radio / Piotr Podlewski

Co jest potrzebne by być bezpiecznym na drodze, chodniku czy ścieżce rowerowej? O jakich zasadach trzeba pamiętać, poruszając się po jezdni? Kiedy należy używać odblasków? 1 października obchodzimy Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków!

Antoni Rzeczkowski podkreśl, jak ważne są odblaski dla pieszych. - Ich nie chronią żadne poduszki powietrzne, kurtyny, strefy zgniotu. Tak naprawdę chroni ich zdrowy rozsądek, zaś pomagają w bezpieczeństwie elementy odblaskowe - zaznaczył.

Posłuchaj
29:20 Radio_Dzieciom 2024_10_01-08-09-09.mp3 Komisarz Antoni Rzeczkowski o akcji "Świeć przykładem – Noś odblaski" (Polskie Radio Dzieciom / Poranek)

- Kierujący samochodem widzi pieszego, który ma elementy odblaskowe już z odległości 150, a nawet 300 metrów, więc jest w stanie zareagować, w bezpieczny sposób wyminąć pieszego, ewentualnie zatrzymać się, gdy pieszy dochodzi do przejścia - wyjaśniał komisarz Rzeczkowski.

Czytaj także:

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Koniecznie przestrzegajmy tego obowiązku!

Nawet niewielki element odblaskowy może uratować pieszemu życie, ponieważ dzięki niemu jest on widoczny z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków

W tegoroczną akcję "Świeć przykładem - Noś odblaski" jako patron medialny włączyło się Polskie Radio Dzieciom, które przez cały październik będzie przeprowadzać wiele inicjatyw poświęconych bezpieczeństwu na drodze.

* * * 

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji
Data emisji: 1.10.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Małgorzata Strzałkowska i jej najnowsza książka dla dzieci "Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 17:11
Małgorzata Strzałkowska, autorka i ilustratorka książek dla dzieci, była gościem "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom. Pretekstem do tego spotkania była jej najnowsza książka "Las. Fakty, wierszyki i inne wybryki". To kolejna część po książce o łące. W rozmowie usłyszeć można było wiele fascynujących faktów dotyczących przyrody a które to można także znaleźć w książce i obserwacjach przyrody. Autorka, jak sama zdradziła, przyroda pasjonuje ją od lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"O rety, skarpety!..." Justyna Bednarek w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 13:47
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, Justyna Bednarek opowiedziała o swojej książce, "O rety, skarpety! Małe pomieszanie z poplątaniem plus trochę zagadek, dowcipów i jedna zwariowana historia", która jest kontynuacją przygód popularnej serii o skarpetkach. W rozmowie autorka wyjaśniła, że jej najnowsza publikacja różni się od dotychczasowych, ponieważ zawiera elementy aktywnościowe, takie jak rebusy, zagadki czy krzyżówki. Znalazło się w nim też miejsce na psychotest, który pozwala dzieciom odkryć, która skarpetka najlepiej pasuje do ich osobowości. W audycji nie zabrakło także wątku o kolejnej scenicznej adaptacji "Bandy Czarnej Frotte". Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Szymanowicz w studiu PR Dzieciom o wyobraźni, rysowaniu i przygodach najmniejszego słonia świata

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 15:29
Maciej Szymanowicz, ilustrator i autor m.in. książki "Najmniejszy słoń świata", był gościem audycji Polskiego Radia Dzieciom, gdzie opowiedział o procesie twórczym oraz inspiracjach, które doprowadziły do powstania jego najnowszej książki. Choć bohater książki, tytułowy słoń, nie ma imienia, jest on postacią niezwykłą i zapadającą w pamięć, co, jak przyznał sam autor, zupełnie nie przeszkadza w śledzeniu jego fascynujących przygód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa zabawa "Przygody Odblaskowego Misia". Do zdobycia odblaski dla uczniów i przedszkolaków

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 09:00
1000 Odblaskowych Misiów Polskiego Radia Dzieciom marzy by wyruszyć w podróż. Bezpiecznie schowane w pudełku, jeden obok drugiego, z niecierpliwością czekają na niezapomniane przygody! Jakie? Drodzy uczniowie i przedszkolaki! Jakie przygody mógł przeżyć Odblaskowy Miś po opuszczeniu swojego bezpiecznego pudełka? Kogo spotkał na swojej drodze i dlaczego został nazwany Bezpiecznym Strażnikiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smok i Mis bezpieczni na drodze - 01 - Brygada Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 14:32
Smok i Miś dostają tajemniczą paczkę w której znalazła się kamizelka odblaskowa, kaski i inne odblaski. Postanowili wypróbować jak działają i do czego mogą służyć. Gdy zrobiło się ciemno, wzięli latarkę, wyszli na podwórko i sprawdzali jak odblaski reagują na świecące na nie światło. Wynik eksperymentu był zaskakujący, dlatego wpadli na pomysł, aby założyć Brygadę Bezpieczeństwa o nazwie "Miśmok". Jakie zadania będa wspólnie realizować? Posłuchaj podcastu Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń