!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Pierwsza pomoc. Jak jej udzielić?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 23:55
Upalne, wakacyjne dni zachęcają do kąpieli. Niestety, nie zawsze zabawa w wodzie kończy się dobrze. Przybywa ofiar utonięć. Wiedza jak udzielić pierwszej pomocy osobie uratowanej z wody, może ocalić życie. Goście "Strefy rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Kacper Chrzanowski i Dominik Hiszpański, instruktorzy pierwszej pomocy i ratownicy wodni, wyjaśnili jak w takiej sytuacji postępować. 
Audio
 • 10.07.19. Pierwsza pomoc (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
Resuscytacja uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze
Resuscytacja – uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratowniczeFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Od początku czerwca utonęło już niemal 150 osób. W ubiegłym roku wszystkich ofiar było 545. Dlaczego pomimo wielu kampanii informacyjnych ginie tak wiele osób? 

Na pewno warto poznać zasady udzielania pierwszej pomocy.

Jeśli jesteśmy świadkami wyciągnięcia z wody osoby, która się topiła, trzeba natychmiast wezwać pomoc. Jednak jeśli osoba ta nie oddycha, nie wyczuwamy u niej tętna, trzeba rozpocząć resuscytację, czyli kilka prostych czynności mających przywrócić krążenie i oddech poszkodowanemu.

Resuscytacja czyli rytmiczne uciskanie klatki piersiowej i wykonywanie sztucznego oddychania nie jest trudne. Już samo odpowiednie uciskanie klatki piersiowej dostarcza do układu krążenia minimalne zapotrzebowanie na tlen.

Jeśli nie wykonujemy sztucznego oddychania należy uciskać klatkę piersiową na głębokość 5–6 centymetrów 100–120 razy na minutę. Stosując zaś sztuczne oddychanie, masaż wykonujemy w cyklach po 30 uciśnięć i 2 wdechy metodą usta-usta.

Pamiętajmy o tym, że przed przystąpieniem do tych czynności wzywamy pomoc. Gdy to robimy, warto wskazać konkretną osobę i powiedzieć do niej np. "proszę wezwać pogotowie". Osoba, którą wskażemy i poprosimy o działanie, będzie się czuła odpowiedzialna za tę czynność, a taka prośba będzie dużo skuteczniejsza, niż rzucone do wszystkich "niech ktoś wezwie pomoc".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji, nasi goście omówili krok po kroku czynności, które nie są trudne, a ich wykonanie, natychmiast po wyciągnięciu tonącego z wody, może uratować życie lub zdrowie.

Najczęstsze przyczyny utonięć

 • Pływanie po alkoholu - musimy pamiętać, że alkohol wywołuje zmiany zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Zwiększa ryzyko utraty równowagi, szoku termicznego, utraty sił, a jednocześnie znacznie ogranicza umiejętność rozpoznania i oceny stopnia niebezpieczeństwa. 
 • Niedostateczne umiejętności pływackie.
 • Kąpiel w nieoznakowanych zbiornikach wodnych i w niestrzeżonych miejscach.
 • Wychłodzenie organizmu. 
 • Skurcze. 

Co zrobić, by zminimalizować zagrożenie

 • Wybierajmy miejsca oznaczone jako kąpieliska z ratownikiem wodnym.
 • Nie narażajmy innych na niebezpieczeństwo - przytapianie, wpychanie lub wrzucanie do wody osoby stojącej na brzegu może zakończyć się tragicznie.
 • Nie podpływajmy do zakotwiczonych lub przepływających statków - występują tam prądy wciągające pod dno statku. W pobliżu płynącego statku zawsze istnieje niebezpieczeństwo śmierci lub kalectwa przez uderzenie łopatami śruby napędowej.
 • Nie decydujmy się na kąpiel pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Jak zareagować, gdy widzimy, że ktoś tonie

 • Zachowajmy spokój, przede wszystkim miejmy na uwadze swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
 • Poinformujmy odpowiednie służby znajdujące się w pobliżu.
 • Nie podpływajmy do osoby, która tonie -  najpewniej zostaniemy wciągnięci pod wodę i sami padniemy ofiarą żywiołu. Z uścisku osoby, która się topi bardzo trudno się oswobodzić.
 • Jeżeli osoba znajduje się blisko brzegu, sięgnijmy po długą gałąź bądź fragment ubrania, które mogą być przedłużeniem naszej ręki.
 • Gdy jest dalej od brzegu, spróbujmy rzucić przedmiot, który unosi się na wodzie - koło ratunkowe, materac bądź piłkę.
 • Jeżeli znajdujesz się w towarzystwie innych ludzi utwórzcie łańcuch pomocy - na brzegu stoją osoby najsłabiej pływające, dalej te, które w wodzie czują się pewnie. Osoba na końcu podaje topiącemu się przedmiot i powoli wyciąga go z wody. 
 • Najbezpieczniejszą metodą jest podpłynięcie do topiącego się kajakiem, rowerem wodnym bądź łódką - pamiętajmy by podpłynąć przodem i wydać jasne polecenia.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

Rozmawiała Agata Puścikowska.

Data emisji: 10.07.2019

Więcej audycji z cyklu Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom, to przestrzeń wszystkich: dzieci i dorosłych. Tych, dla których świat stoi otworem, ale kryje w sobie wiele tajemnic i tych którzy weszli w niego już dawno, ale wciąż jest dla nich zagadką. Zapraszamy do słuchania audycji zarówno maluchy, jak i przedszkolaki, uczniów, studentów i oczywiście rodziców.

ramówce tej całodobowej stacji radiowej znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci oraz  pasmo wieczorne kierowane do osób dorosłych - kompendium wiedzy w zakresie wychowania, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej.
Staramy się ukazywać rodzicom różne rozwiązania, porady dotyczące wychowywania dzieci i pomagać w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Poprzez audycje pełne dźwięków rozwijamy wyobraźnię i budujemy w dziecku kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową www.polskieradiodzieciom.plprofil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ oraz konto na Instagramie.
Tam 
można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.


Zobacz także
Czytaj także

Jak słońce wpływa na skórę dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 23:55
Lato kojarzy się nam zwykle z rodzinnym relaksem, przebywaniem na powietrzu, beztroskimi zabawami w promieniach słońca. Niestety słońce może być nie tylko źródłem przyjemności. 
rozwiń zwiń