Polskie Radio Dzieciom

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 23:45
To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Daxiao Productions

- Wszystkie określenia czy wszystkie zdania powodują to, że pojawiają się w nas pewne uczucia i emocje – mówi gość audycji, Agnieszka Malinowska. Co więcej, w budowaniu pozytywnego obrazu samego siebie ważna jest wiara we własne umiejętności i poczucie kompetencji. Aby to było możliwe, rodzice powinni zapewnić swoim pociechom przestrzeń, w której będą one mogły próbować swoich sił i być samodzielne. Należy jednak pamiętać, by podczas tego procesu być obecnym przy dziecku i dawać mu swoją uwagę. 

Posłuchaj
56:36 7.04. Strefa rodzica - 10 zdań.mp3 10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka (Strefa rodzica/PRD)_7.04.2021.

shutterstock matka dziecko rozmowa 1200.jpg
Jak słuchać, by dobrze zrozumieć dziecko?

Dodatkowo dzieci same zabiegają o kontakt. W związku z tym bycie samodzielnym oznacza również, że czasem pociechy muszą mieć szansę na to, by pewne inicjatywy wyszły z ich strony. Nie zapominajmy jednak o tym, by zadawać dzieciom pytania, gdyż czują się one wtedy ważne, potrzebne oraz mogą wyrazić swoje zdanie. W budowaniu dobrej samooceny pomóc mogą także pewne komunikaty. Jednym z nich jest zapytanie przez rodzica, czy może dołączyć do dziecka, gdy wykonuje ono jakąś czynność. Dzięki temu nauczy to dziecko m.in. stawiania granic oraz określania własnej przestrzeni.


wartości_1200.jpg
Poczucie własnej wartości budowane jest od najmłodszych lat

Aby pomóc swoim pociechom w budowaniu wysokiej samooceny, rodzice powinni nauczyć się kontrolować wypowiadane słowa i zwracać uwagę na to, w jaki sposób to robią. Ponadto muszą dać im szansę na zdobycie samodzielności, przy jednoczesnym obserwowaniu ich i dopingowaniu.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Goście: Agnieszka Malinowska - psycholog
Data emisji: 07.04.2021
Godzina emisji: 22.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 17:55
Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wpływ traumatycznych wydarzeń na życie dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 10:00
Wydawać by się mogło, że dzieci ze względu na swój młody wiek nie przeżywają pewnych wydarzeń w takim stopniu jak dorośli, ponieważ nie są w stanie wszystkiego zrozumieć. Jednak, pomimo że osoby młodsze nie potrafią odpowiednio zwerbalizować swoich uczuć, traumatyczne wydarzenia mają niewątpliwie wpływ na ich rozwój. Więcej na ten temat opowiada dziecięcy psycholog Marta Bąkowska, gość Strefy Rodzica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak słuchać by dobrze zrozumieć dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 21:10
Żyjemy w czasach, kiedy stale za czymś pędzimy, przez co nierzadko zapominamy o najważniejszych rzeczach, czyli m.in. o pielęgnowaniu kontaktów z własnym dzieckiem. Niektórzy rodzice starają się to robić poprzez próby nawiązywania rozmowy. Czasami jednak wystarczy nic nie mówić, tylko usiąść z dzieckiem i go posłuchać. O tym, dlaczego jest to takie ważne mówi dziecięcy psycholog, Katarzyna Kalinowska.
rozwiń zwiń