Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda organizacja życia rodzinnego z perspektywy taty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 23:59
Biorąc pod uwagę ostatnie lata można zauważyć, że różnice w wykonywanych czynnościach, które kiedyś były stereotypowo przypisywane mamom lub tatom powoli się zacierają. Obecnie w rodzicielstwie występuje wymiana ról, czego efektem jest większa współpraca między dorosłymi, a także jednakowe zaangażowanie obojga rodziców. Dodatkowym zaproszeniem dla ojców do bycia obecnym w życiu rodzinnym jest kalendarz, o którym w "Strefie Rodzica" opowiedzieli jego twórczynie Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska oraz współautorzy, Krystian Hanke i Michał Alicki.
Czy młody ojciec powinien przywiązywać wagę do ubioru i chodzić na siłownię? Projekt Modny tata udowadnia, że nie ma w tym nic dziwnego (zdj. ilustracyjne)
Czy młody ojciec powinien przywiązywać wagę do ubioru i chodzić na siłownię? Projekt "Modny tata" udowadnia, że nie ma w tym nic dziwnego (zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Czasami w natłoku obowiązków zawodowych i szkolnych trudno jest znaleźć wystarczająco dużo czasu, by spędzić miłe chwile w gronie najbliższych. Odpowiedzią na to jest kalendarz, który pomoże w organizacji życia rodzinnego oraz zadba o to, by pamiętać o ważnych wydarzeniach i zadaniach. Obejmuje on miesiące od września 2021 do sierpnia 2022.  – Mamy też układ tygodniowy, ale z podziałem na członków rodziny, więc to już jest coś, co od razu  angażuje wszystkich w rodzinie – zaznaczyła Ania Tomaszewska.  

Posłuchaj
58:47 2021_06_21 21_00_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 21 czerwca. Cz.1

 

Z racji tego, że podczas codziennego planowania głos taty jest równie ważny, w tym roku w tworzeniu kalendarza wzięli udział też ojcowie, w tym także wspomniani goście audycji, którzy swoim doświadczeniem dzielą się w internecie. – Widzę ogromny postęp tego, w jaki sposób ojcowie szukają wiedzy na temat rozwoju dziecka. Szukają wiedzy na temat, jak zbliżyć się relacyjnie do swoich dzieci – powiedział Michał Alicki. Co więcej udział w tym projekcie pozwolił im spojrzeć na rodzicielstwo z szerszej perspektywy, a także umożliwił przekazanie innym rodzicom pewnych podpowiedzi dotyczących organizacji życia i rodzicielstwa. Przybrały one formę ojcowskich refleksji, które znaleźć można w każdym tygodniu. 

Posłuchaj
58:25 2021_06_21 22_00_32_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 21 czerwca. Cz. 2

 

Dobre planowanie jest pracą zespołową i wymaga współpracy każdego członka rodziny, w tym także dzieci. To dlatego, ponieważ maluchy mają duży wpływ m.in. na sposób spędzania wolnego czasu. Dodatkowo rodzinne planowanie przygotuje osoby młodsze do samodzielnego i odpowiedzialnego zarządzania swoim dniem i obowiązkami w przyszłości. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził: Marcin Perfuński
Gość: Ania Tomaszewska, Agnieszka Trawczyńska, Krystian Hanke i Michał Alicki.
Data emisji: 21.06.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co się dzieje, gdy przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:37
Zdarza się, że opinia innych ludzi jest dla nas tak ważna, że przywiązujemy zbyt dużą uwagę do wyglądu dziecka, nie zważając na jego potrzeby i pragnienia. Przez to osoby młodsze mogą rosnąć z przekonaniem, że określony sposób prezentowania się zapewnia akceptację. To natomiast może skutkować rosnącym napięciem, a także przywiązaniem większej uwagi do wyglądu niż na przykład do zdrowia. O tym, dlaczego tak się dzieje opowiedziała w "Strefie Rodzic"a Katarzyna Gałązka, trenerka FamilyLab.
rozwiń zwiń