X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"BohaterON w Twojej szkole". Jak wziąć udział w akcji?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:38
"BohaterON" to kampania, która ma celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz głoszenie polskiej historii XX wieku. Jej działalność, która znana jest już od wielu lat, rozpoczęła się od wysyłania kartek do Powstańców. W tym roku, w ramach akcji "BohaterON w Twojej szkole" zainteresowane placówki mogą wziąć udział w specjalnym programie, o którym w "Strefie Rodzica opowiedziała jego organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Мурал "Варшаўскае паўстанне" Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Kampania edukacyjna BohaterON swoją działalnością obejmuje 3 obszary: pamięć, edukację i pomoc. W odniesieniu do pierwszego zakresu, zainteresowane osoby mogą wysłać kartkę do wybranego Powstańca Warszawskiego. Oprócz tego, przyznawane są także Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich w siedmiu kategoriach. Wyróżnienie to ma na celu nie tylko podtrzymywanie pamięci o bohaterach, ale także propagowanie wiedzy o historii Polski.

W ramach pomocy prowadzone są świadczenia, które możemy wesprzeć kupując kartkę online, która następnie trafi do Powstańca w tradycyjnej formie. Co więcej, praca wolontariuszy opiera się m.in. na przeprowadzaniu niewielkich remontów, dostarczaniu obiadów czy finansowaniu i robieniu zakupów. Obszar edukacji skupia się natomiast na szerzeniu wiedzy na temat historii Polski, która przekazywana jest w sposób atrakcyjny dla młodych osób. 

- Szkoły są dla nas bardzo ważną grupą docelową, nauczyciele i uczniowie, ponieważ od początku postawiliśmy sobie za cel pamięć i edukowanie o Powstaniu Warszawskim, o naszych bohaterach, a przede wszystkim o pokazaniu dookoła wszystkim, że ci bohaterowie są wśród nas – powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska. Zainteresowani rodzice, szkoły czy inne instytucje mogą zgłosić chęć udziału w programie "BohaterON w Twojej szkole" na stronie kampanii. Po zaakceptowaniu pojawi się możliwość pobrania szerokiego zakresu bezpłatnych materiałów do przeprowadzenia lekcji, które dostosowane są do różnych poziomów edukacji, w zależności od grupy wiekowej uczniów. 

Posłuchaj
59:14 2021_09_16 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 września godz. 21:00

 

Dla przedszkolaków i dzieci w klasach 1-3, oprócz scenariusza zajęć i proponowanych zadań, przygotowany został także teatrzyk lalkowy dostępny w internecie. Dla uczniów z klas 4-6 stworzono słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei", w którego tworzenie zostali zaangażowani polscy aktorzy. Dzięki niemu dzieci będą miały okazję poznać i zrozumieć Powstanie Warszawskie z perspektywy jego uczestnika, a scenariusz zajęć umożliwi dokonanie analizy m.in. emocji, które towarzyszyły małemu chłopcu w trakcie tego wydarzenia. Z kolei w celu dostosowania materiałów edukacyjnych dla dzieci w klasach 7-8, zagadnienia opracowano w formie filmów dostępnych online.

W ramach kampanii organizowane są również szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, którzy w trakcie 3 dni mogą wziąć udział w zajęciach stacjonarnych i terenowych. Podczas ich trwania chętne osoby poznają metody edukacji pozaformalnej, niestandardowej, które są korzystne w odniesieniu do nauki historii. W skład takich technik zalicza się np. pracę projektową, w grupach lub ze świadkami historii. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Agnieszka Łesiuk-Krajewska
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Jak szkolne relacje wpływają na uczniów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 00:20
Od małego jesteśmy ciekawi świata oraz wyposażeni w umiejętność i chęć uczenia się. Z czasem jednak to zaciekawienie mija, a zapał do chodzenia do szkoły maleje i ustępuje miejsca negatywnym emocjom. Co zatem możemy zrobić, aby dzieci lubiły i chciały do niej chodzić? W "Strefie Rodzica", której gościem była Maria Hawranek, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", porozmawialiśmy o relacjach między uczniami i dziećmi, a nauczycielami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń