Polskie Radio Dzieciom

"BohaterON w Twojej szkole". Jak wziąć udział w akcji?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 11:38
"BohaterON" to kampania, która ma celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz głoszenie polskiej historii XX wieku. Jej działalność, która znana jest już od wielu lat, rozpoczęła się od wysyłania kartek do Powstańców. W tym roku, w ramach akcji "BohaterON w Twojej szkole" zainteresowane placówki mogą wziąć udział w specjalnym programie, o którym w "Strefie Rodzica opowiedziała jego organizatorka, Agnieszka Łesiuk-Krajewska.
Мурал "Варшаўскае паўстанне" Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Kampania edukacyjna BohaterON swoją działalnością obejmuje 3 obszary: pamięć, edukację i pomoc. W odniesieniu do pierwszego zakresu, zainteresowane osoby mogą wysłać kartkę do wybranego Powstańca Warszawskiego. Oprócz tego, przyznawane są także Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich w siedmiu kategoriach. Wyróżnienie to ma na celu nie tylko podtrzymywanie pamięci o bohaterach, ale także propagowanie wiedzy o historii Polski.

W ramach pomocy prowadzone są świadczenia, które możemy wesprzeć kupując kartkę online, która następnie trafi do Powstańca w tradycyjnej formie. Co więcej, praca wolontariuszy opiera się m.in. na przeprowadzaniu niewielkich remontów, dostarczaniu obiadów czy finansowaniu i robieniu zakupów. Obszar edukacji skupia się natomiast na szerzeniu wiedzy na temat historii Polski, która przekazywana jest w sposób atrakcyjny dla młodych osób. 

- Szkoły są dla nas bardzo ważną grupą docelową, nauczyciele i uczniowie, ponieważ od początku postawiliśmy sobie za cel pamięć i edukowanie o Powstaniu Warszawskim, o naszych bohaterach, a przede wszystkim o pokazaniu dookoła wszystkim, że ci bohaterowie są wśród nas – powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska. Zainteresowani rodzice, szkoły czy inne instytucje mogą zgłosić chęć udziału w programie "BohaterON w Twojej szkole" na stronie kampanii. Po zaakceptowaniu pojawi się możliwość pobrania szerokiego zakresu bezpłatnych materiałów do przeprowadzenia lekcji, które dostosowane są do różnych poziomów edukacji, w zależności od grupy wiekowej uczniów. 

Posłuchaj
59:14 2021_09_16 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 16 września godz. 21:00

 

Dla przedszkolaków i dzieci w klasach 1-3, oprócz scenariusza zajęć i proponowanych zadań, przygotowany został także teatrzyk lalkowy dostępny w internecie. Dla uczniów z klas 4-6 stworzono słuchowisko "Mały roznosiciel nadziei", w którego tworzenie zostali zaangażowani polscy aktorzy. Dzięki niemu dzieci będą miały okazję poznać i zrozumieć Powstanie Warszawskie z perspektywy jego uczestnika, a scenariusz zajęć umożliwi dokonanie analizy m.in. emocji, które towarzyszyły małemu chłopcu w trakcie tego wydarzenia. Z kolei w celu dostosowania materiałów edukacyjnych dla dzieci w klasach 7-8, zagadnienia opracowano w formie filmów dostępnych online.

W ramach kampanii organizowane są również szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, którzy w trakcie 3 dni mogą wziąć udział w zajęciach stacjonarnych i terenowych. Podczas ich trwania chętne osoby poznają metody edukacji pozaformalnej, niestandardowej, które są korzystne w odniesieniu do nauki historii. W skład takich technik zalicza się np. pracę projektową, w grupach lub ze świadkami historii. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Agnieszka Łesiuk-Krajewska
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak szkolne relacje wpływają na uczniów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 00:20
Od małego jesteśmy ciekawi świata oraz wyposażeni w umiejętność i chęć uczenia się. Z czasem jednak to zaciekawienie mija, a zapał do chodzenia do szkoły maleje i ustępuje miejsca negatywnym emocjom. Co zatem możemy zrobić, aby dzieci lubiły i chciały do niej chodzić? W "Strefie Rodzica", której gościem była Maria Hawranek, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", porozmawialiśmy o relacjach między uczniami i dziećmi, a nauczycielami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń