Polskie Radio Dzieciom

Jakie zasady panują w wychowaniu estetycznym?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 20:00
W kwestii wychowania dzieci uznaje się kilka szkół. Dawniej znane było wychowanie estetyczne, które skupiało się na rozwijaniu dziecięcej wrażliwości na otaczającą ich rzeczywistość. Obecnie coraz popularniejsze staje się czerpanie z ówczesnej wiedzy i poszerzanie wyobraźni młodszych osób poprzez zabawę ze sztuką i jej analizowanie. Osobą, która praktykuje wychowanie estetyczne i opowiedziała o nim w "Strefie Rodzica" była Paulina Gryc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maria Sbytova/Shutterstock

O wrażliwości wśród najmłodszych pisały m.in. Irena Wojnar czy Maria Gołaszewska. Wychowanie estetyczne polega na zapewnieniu dzieciom głębokiego życia uczuciowego i twórczego podejścia do niego, a przez to także wyposażenia w umiejętności do marzeń. Stronami odpowiedzialnymi za pokazanie dzieciom m.in. czym jest empatia są nie tylko rodzice czy placówki edukacyjne, ale także nianie, które w sposób aktywny spędzają z maluchami wiele godzin.

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy możemy wybierać z różnych systemów edukacyjnych i wychowawczych. Dostępnych jest także wiele książek opartych na badaniach dotyczących dziecięcej psychologii. Jeśli chodzi natomiast o utwory literackie odnośnie wychowania estetycznego, pochodzą one głównie z dawnych lat. 

Posłuchaj
59:20 2021_10_21 22_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 21 października godz. 22:00

 

Zainteresowanie tym tematem sprawiło, że Paulina Gryc postanowiła założyć bloga, gdzie pisała o wielu aktywnościach opartych na teoriach wychowania estetycznego, dzięki którym dziecko może poznać świat. Są to np. lekcje o marzeniach, sztuka optyczna czy rozmowy na temat baśni. Korzystne jest także zaznajomienie dzieci ze sztuką.- Wystawy sztuki abstrakcyjnej albo sztuki współczesnej, gdzie dziecko patrzy na jakieś kształty i nie musimy mu mówić, że to jest to albo co tutaj autor miał na myśli, tylko dziecko samo to interpretuje, przez co stają się bardziej twórcze – podpowiedziała  Paulina Gryc.

Do przedstawiania rzeczywistości swoim dzieciom można włączyć także inne maluchy. Za granicą znana jest praca w roli tzw. mamy-niani. Polega to na tym, że na kilka godzin rodzic przyjmuje do swojego domu inne dzieci, dzięki czemu mogą one pogłębić więź z rówieśnikami, a przez to uczyć się od siebie nawzajem. Dorośli natomiast mają możliwość pójścia do pracy czy spełnienia innych obowiązków. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Paulina Gryc
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:41
Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
rozwiń zwiń