X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jakie zasady panują w wychowaniu estetycznym?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 20:00
W kwestii wychowania dzieci uznaje się kilka szkół. Dawniej znane było wychowanie estetyczne, które skupiało się na rozwijaniu dziecięcej wrażliwości na otaczającą ich rzeczywistość. Obecnie coraz popularniejsze staje się czerpanie z ówczesnej wiedzy i poszerzanie wyobraźni młodszych osób poprzez zabawę ze sztuką i jej analizowanie. Osobą, która praktykuje wychowanie estetyczne i opowiedziała o nim w "Strefie Rodzica" była Paulina Gryc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maria Sbytova/Shutterstock

O wrażliwości wśród najmłodszych pisały m.in. Irena Wojnar czy Maria Gołaszewska. Wychowanie estetyczne polega na zapewnieniu dzieciom głębokiego życia uczuciowego i twórczego podejścia do niego, a przez to także wyposażenia w umiejętności do marzeń. Stronami odpowiedzialnymi za pokazanie dzieciom m.in. czym jest empatia są nie tylko rodzice czy placówki edukacyjne, ale także nianie, które w sposób aktywny spędzają z maluchami wiele godzin.

Obecnie żyjemy w czasach, kiedy możemy wybierać z różnych systemów edukacyjnych i wychowawczych. Dostępnych jest także wiele książek opartych na badaniach dotyczących dziecięcej psychologii. Jeśli chodzi natomiast o utwory literackie odnośnie wychowania estetycznego, pochodzą one głównie z dawnych lat. 

Posłuchaj
59:20 2021_10_21 22_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 21 października godz. 22:00

 

Zainteresowanie tym tematem sprawiło, że Paulina Gryc postanowiła założyć bloga, gdzie pisała o wielu aktywnościach opartych na teoriach wychowania estetycznego, dzięki którym dziecko może poznać świat. Są to np. lekcje o marzeniach, sztuka optyczna czy rozmowy na temat baśni. Korzystne jest także zaznajomienie dzieci ze sztuką.- Wystawy sztuki abstrakcyjnej albo sztuki współczesnej, gdzie dziecko patrzy na jakieś kształty i nie musimy mu mówić, że to jest to albo co tutaj autor miał na myśli, tylko dziecko samo to interpretuje, przez co stają się bardziej twórcze – podpowiedziała  Paulina Gryc.

Do przedstawiania rzeczywistości swoim dzieciom można włączyć także inne maluchy. Za granicą znana jest praca w roli tzw. mamy-niani. Polega to na tym, że na kilka godzin rodzic przyjmuje do swojego domu inne dzieci, dzięki czemu mogą one pogłębić więź z rówieśnikami, a przez to uczyć się od siebie nawzajem. Dorośli natomiast mają możliwość pójścia do pracy czy spełnienia innych obowiązków. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Paulina Gryc
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:41
Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
rozwiń zwiń