Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Wychowanie dziecka w pojedynkę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 13:41
Wychowywanie dzieci w pojedynkę stawia przed rodzicem wiele dodatkowych wyzwań m.in. ze względu na to, że za organizację ich czasu, wakacji i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest jedna osoba. Przychodzą jednak takie momenty, jak np. trwająca obecnie pandemia, kiedy zadanie to jest jeszcze trudniejsze. Dlatego też dobrze jest mieć wsparcie osób najbliższych, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedział Błażej Kukla, tata samotnie wychowujący dwie córeczki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Bob_Dmyt

Wakacyjne podróże i wyjazdy to dobra okazja do tego, by umocnić relację z dzieckiem, np. podczas wspólnej zabawy na działce lub  gry w podchody. Równie przyjemne okazać się mogą spacery nad rzekę czy do lasu. Niemniej jednak, najważniejsze jest to, aby umieć dzieciom zorganizować wolne chwile, spędzać z nimi czas i rozmawiać.

Na pewnym etapie dorastania dzieci zaczynają zadawać trudne pytania. W przypadku pełnej rodziny, w zależności od tematyki, kierowane są one do mamy lub taty. Kiedy jednak dziecko wychowuje jeden rodzic, pomocy w udzielaniu odpowiedzi mogą udzielić inni członkowie rodziny, np. ciocia lub wujek. Wsparcia można szukać także u psychologa, do którego na spotkania mogą chodzić zarówno dzieci, jak i dorosły. – Najważniejsze chyba to, żeby jednak otoczyć się takimi ludźmi, którzy właśnie będą z jednej strony dla nich też życzliwi i ciepli, a z drugiej strony właśnie stanowili taki wzór do naśladowania – dodał Błażej Kukla. 

Posłuchaj
59:19 2021_08_03 21_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 3 sierpnia godz. 21:00

Co więcej, nauka zdalna sprawiła, że kontakty rówieśnicze zostały mocno ograniczone, a rodzice w pewnym stopniu przejęli rolę nauczyciela. Z drugiej jednak strony była to okazja to zdobycia wiedzy w inny sposób i nauczenia się  szybszego wyszukiwania materiałów. Nie bez znaczenia pozostał również fakt, że dzieci były aktywne w internecie jeszcze zanim pojawiła się pandemia, dzięki czemu mogły łatwiej pielęgnować relacje online. Niemniej jednak sytuacja ta byłaby dla dzieci jeszcze trudniejsza, gdyby nie dobra organizacja czasu i zrozumienie dziecka, jakim potrafi wykazać się rodzic. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Błażej Kukła
Data emisji: 03.08.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Zobacz także
Czytaj także

Wizyta z dzieckiem u psychologa. Kiedy warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 15:58
Wizyty dziecka u psychologa wciąż stanowią pewien rodzaj tabu, przez co dorośli często odkładają podjęcie tej decyzji na później. W pewnych przypadkach jest to spowodowane strachem przed tym, co powiedzą inni. Niektórzy rodzice natomiast mogą obawiać się tego, że potrzeba pójścia do takiego specjalisty będzie równoznaczna z tym, że nie mogą oni sobie poradzić z własnym dzieckiem i są złymi rodzicami. W obydwu sytuacjach obawy te są niepotrzebne, ponieważ rzeczywistość jest taka, iż każdy potrzebuje czasem pomocy, o czym w "Strefie Rodzica" mówiła psycholog Joanna Węglarz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń