X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii. Jak rozmawiać z dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 13:21
Sytuacja związana z koronawirusem wymagała wielu niespodziewanych zmian. Pandemia odbiła się także na dzieciach, które z dnia na dzień przestały chodzić do szkół i przeniosły się na lekcje on-line. Nauczanie zdalne dla wielu okazało się ucieczką od dotychczasowych problemów. Właśnie dla takich osób powrót do szkoły okazał się nie lada wyzwaniem.
Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii
Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii Foto: Shutterstock/Ulza

Choć kolejne lockdowny stały się już niemal codziennością, początkowo zaburzyły poczucie bezpieczeństwa u dzieci i młodzieży. Mniejsza motywacja do działania, niższa samoocena, wycofanie, płaczliwość, rozdrażnienie, spadek koncentracji, problemy ze snem, omijanie lekcji i pogorszenie się ocen to tylko niektóre sygnały, na które powinniśmy zwrócić uwagę u dziecka. 

Rolą rodzica jest zachęcenie pociechy do otwartości. Budowanie bliskiej relacji to klucz, by zauważyć zmiany w zachowaniu dziecka, a czasami nawet im zapobiec. Nie unikajmy rozmów na temat aktualnej sytuacji, mówmy o trudnościach, które mogą spotkać każdego z nas. Codzienność to doskonały materiał do edukowania dzieci w kwestii zdrowia psychicznego. 

Posłuchaj
58:09 2022_01_18 22_01_00_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w pandemii

Warto wyrobić sobie nawyk pytania dzieci, jak się czują. Dobrze jest skupiać się na pozytywnych rzeczach, które wydarzyły się w ciągu dnia. Jeśli negatywny nastrój utrzymuje się powyżej dwóch tygodni, nie zwlekajmy i nie bagatelizujmy problemu. To najlepszy czas, by sięgnąć po specjalistyczną pomoc psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. 

Więcej na temat psychiki młodych osób w tym szczególnie trudnym czasie powiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Lucyna Kicińska z serwisu Życie warte jest rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Gość: Lucyna Kicińska, koordynatorka strefy pomocy serwisu Życie warte jest rozmowy
Data emisji: 18.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj więcej:
Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Podpowiadamy
Jak uwolnić się od smartfonów? Czy jest to obecnie możliwe?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także

Czytaj także

Jak zmienia się działalność fundacji w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:26
W wyniku pandemii znaczna część ludzi, instytucji i przedsiębiorstw musiała ograniczyć swoje czynności na wielu polach. Jej skutki dotknęły także fundacje, które nie tylko musiały dostosować swoje przedsięwzięcia do nowej rzeczywistości, ale też ucierpiały z powodu trudności związanej z uzyskaniem środków na ich działalność. O tym, jak wygląda obecna sytuacji jednej z organizacji opowiedziała Justyna Sypka, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która wspiera dzieci i młodzież chorujących na nowotwory.
rozwiń zwiń