Polskie Radio Dzieciom

Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:51
W jaki sposób przeprowadzić szkolne zebranie, by nie było ono jedynie przykrym obowiązkiem dla obu stron? Jak powinny wyglądać relacje między nauczycielem a rodzicem? Jaką rolę w życiu szkoły pełni rada rodziców? Na te i inne pytania odpowiedziały w czwartkowej Strefie Rodzica Anna Szulc, autorka książki "Nowa szkoła" i współautorka "Statutu nieumarłego" oraz Eliza Kasprowicz z prezydium rady rodziców.
Zmiany w statucie szkoły
Zmiany w statucie szkołyFoto: Syda Productions/Shutterstock

Lekcje nie muszą trwać czterdzieści pięć minut, a uczniowie mogą uczyć się dla siebie, a nie po to, by dostać ocenę. Choć brzmi to nierealnie, szkoły mają możliwość zapewnienia uczniom komfortowej przestrzeni do zdobywania wiedzy, z którą pójdą w świat. Nie zawsze jednak placówki edukacyjne chcą z tej możliwości korzystać. 

Posłuchaj
59:04 2022_01_20 21_00_15_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie. Cz. 1

"Statut nieumarłego" powstał w odpowiedzi na  liczne ograniczenia i niezgodności z prawem oświatowym w statutach wielu szkół. Przede wszystkim zaprasza on rodziców do współtworzenia świata edukacji. Jednym z ważniejszych zapisów w "Statucie nieumarłego" jest powołanie rady szkoły złożonej z nauczycieli, rodziców i uczniów. Celem nadrzędnym jest dobro dzieci i młodzieży. 

Posłuchaj
59:52 2022_01_20 21_59_41_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie. Cz. 2

Ważna jest świadomość, w jaki sposób działa ludzki mózg i jak przyswaja informacje. Sposób uczenia się różni się w zależności od osoby. Dostrzeżenie tej różnorodności to pierwszy krok w dokonaniu zmian na korzyść ucznia. Predyspozycje uczniów również mogą być odmienne. Dzięki temu każde dziecko może osiągać sukcesy we właściwej sobie dziedzinie. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Anna Szulc - autorka książki "Nowa szkoła", współautorka "Statutu nieumarłego" i nauczycielka-mediatorka oraz Eliza Kasprowicz - członkini prezydium rady rodziców w jednej z warszawskich szkół podstawowych
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]
Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak szkolne relacje wpływają na uczniów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 00:20
Od małego jesteśmy ciekawi świata oraz wyposażeni w umiejętność i chęć uczenia się. Z czasem jednak to zaciekawienie mija, a zapał do chodzenia do szkoły maleje i ustępuje miejsca negatywnym emocjom. Co zatem możemy zrobić, aby dzieci lubiły i chciały do niej chodzić? W "Strefie Rodzica", której gościem była Maria Hawranek, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", porozmawialiśmy o relacjach między uczniami i dziećmi, a nauczycielami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:24
Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
rozwiń zwiń