Polskie Radio Dzieciom

Wybór liceum. Alternatywna edukacja ponadpodstawowa

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 21:06
Wybór liceum nie należy do najłatwiejszych. Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania, a w odpowiedzi na te potrzeby pojawiają się kolejne szkoły proponujące alternatywne oferty edukacyjne. Do takich szkół należą Montessori Mountain Schools czy liceum Stevensona. Rozmów z ich przedstawicielami można posłuchać w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania przy wyborze liceum
Coraz chętniej poszukujemy rozwiązań odbiegających od tradycyjnego nauczania przy wyborze liceumFoto: shutterstock.com/Pressmaster

Montessori Mountain Schools to sieć kilkunastu szkół podstawowych oraz liceów, które kierowane są przede wszystkim do młodzieży chcącej uczyć się w systemie edukacji domowej. Montessori ma w swojej ofercie trzy propozycje dla licealistów. Pierwsza z nich to edukacja domowa, w której uczeń ma kontakt ze szkołą jedynie w sytuacji zdawania egzaminów. Druga opcja to grupy LED spotykające się co dwa tygodnie podczas zajęć prowadzonych przez tutora. Trzecia propozycja to Montessori Open Space, czyli grupy spotykające się wraz z tutorem kilka razy w tygodniu. Ta opcja łączy pracę indywidualną z pracą wspólną.  

Posłuchaj
59:48 2022_03_04 21_00_06_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wybór liceum. Alternatywna edukacja ponadpodstawowa. Cz.1

Od września tego roku ruszy liceum Stevensona, czyli szkoła, która za wiodący cel postawiła sobie samodzielność uczniów w działaniu i indywidualizację nauczania. Podobnie jak w Montessori, mentorem młodego człowieka na drodze odkrywania siebie będzie tutor. Szkoła, która odwołuje się do edukacji domowej, będzie działała codziennie. Jest to propozycja dla osób, które chcą się uczyć i wiedzą, że pomoc nauczyciela stanowi tu istotny element. Edukacja domowa daje większą wolność programową. Liceum Stevensona chce odejść od modelu egzaminacyjnego na rzecz podsumowywania bieżących informacji.  

Posłuchaj
59:14 2022_03_04 22_00_34_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Wybór liceum. Alternatywna edukacja ponadpodstawowa Cz.2

Pierwsze pół roku nauki w szkole Stevensona ma posłużyć pokazaniu tego, w jaki sposób się uczyć. Kolejne dwa i pół roku to kurs związany z różnymi przedmiotami dostosowany do indywidualnych potrzeb ucznia. Czas ten ma być połączeniem pracy własnej, grupowej oraz wyjazdów badawczonaukowych. Wszystko, co będzie się działo do połowy trzeciej klasy, będzie uwzględniało przygotowania do matury. Ostatnie półtora roku będzie uporządkowanym kursem maturalnym. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Mikołaj Foks
Gość: Hanna Buchner – członkini rady programowej liceum Stevensona i Paweł Głowacki – dyrektor liceum Stevensona, Jacek Przyciszewski – tutor w Montessori Mountain Schools
Data emisji: 4.03.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! Zobacz także
Czytaj także

Nowoczesna szkoła przyjazna uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 19:25
Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku to jedna z innowacyjnych szkół, w której widać wiele zmian. Jedną z nich jest przeformatowanie przestrzeni edukacyjnych w zgodzie z zasadami proksemiki. Wśród takich przestrzeni znalazła się warsztatownia, która została wyposażona w specjalne stoły i liczne narzędzia. To właśnie tam odbywają się różnorodne zajęcia techniczne. W ramach uczniowskiego klubu sportowego funkcjonuje z kolei ścianka wspinaczkowa.
rozwiń zwiń