Polskie Radio Dzieciom

Jak uczą korepetytorzy? Posłuchaj "Strefy rodzica"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 09:35
Według badań statystycznych już ponad jedna trzecia uczniów polskich szkół korzysta z lekcji dodatkowych. Korepetytorzy pomagają nadrobić braki szkolne i osiągnąć lepsze wyniki na egzaminach, często wyciągają uczniów najgłębszych problemów i stanowią swoisty alternatywny przepływ wiedzy ale są też towarzyszami rozwoju intelektualnego. Potrafią rozbudzić pasję, a także ją podsycać, doprowadzając nie tylko do sukcesów, ale też osobistej satysfakcji. W "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmawiamy o trzech podstawowych przedmiotach egzaminacyjnych, z których najczęściej udzielane są korepetycje, czyli o języku polskim, angielskim i matematyce.
Obecni uczniowie w przyszłości będą zmieniać pracę, przebranżawiać się, a edukacja powinna zapewnić im odpowiednie narzędzia do tego, by odnaleźć się w świecie.
Obecni uczniowie w przyszłości będą zmieniać pracę, przebranżawiać się, a edukacja powinna zapewnić im odpowiednie narzędzia do tego, by odnaleźć się w świecie.Foto: Glow Images/East News

Te dzieciaki stają się częścią mojego życia i ja staję się częścią ich życia - mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marta Pawlak, która udziela korepetycji z języka angielskiego – Zajęcia jeden na jeden wymagają uwagi i innego rodzaju skupienia. Dzięki temu można wyczuć, czy ktoś ma słabszy dzień, a w związku z tym można zająć się czymś lżejszym lub po prostu porozmawiać. 

– To jest świetne narzędzie pracy nad codziennym życiem i też narzędzie do mówienia o rzeczach naprawdę bardzo ważnych, jak ochrona środowiska, ochrona zdrowia, zdrowe odżywianie – za tym wszystkim może iść wielka wartość - nie tylko gramatyka, ale też higiena rozwoju osobistego. – Dzieciaki wiedzą o tym, że ja jestem otwarta na rozmowę, czasami mają jakieś problemy, o których nie do końca chcą pogadać z rodzicami, tutaj mają przestrzeń, w której czują się dobrze, dzięki temu jest to praca cudowna i nie zamieniłabym jej na inną – tłumaczyła gościni Strefy Rodzica. 

Barbara Sadurska jest pisarką, która prowadzi grupowe spotkania przygotowujące do egzaminów z języka polskiego. – Mówię moim nastolatkom, z którymi pracuję, że ja nie jestem nauczycielką i nie mam żadnych kompetencji, do tego żeby oceniać ich pracę. Gdy uczniowie dostają informację, że nie będą oceniani, rozluźniają im się ramiona, a na twarzach pojawia się uśmiech. 

Sylwia i Michał Karczewscy to wieloletni korepetytorzy z matematyki oraz innych przedmiotów ścisłych. – Najpierw tłumaczymy zagadnienie dogłębnie tak, żeby uczeń zrozumiał je w stu procentach – tłumaczył Michał Karczewski. Nie chodzi więc tylko o stosowanie wzoru w zadaniu, ale w pierwszej kolejności o jego zrozumienie – Później, jeśli już potrzeba, przedstawiamy wzór i uczeń wie, z czego ten wzór wynika i dlaczego jest taki, a nie inny. Pozwala to uniknąć rozwiązywania zadań w sposób schematyczny.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Marta Pawlak – korepetytorka z j. angielskiego, Barbara Sadurska – pisarka i korepetytorka,
Sylwia i Michał Karczewscy – korepetytorzy z matematyki
Data emisji: 13.10.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jakie są odczucia po egzaminach ósmoklasisty?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 10:49
Nadszedł moment, kiedy egzaminy zwieńczające edukację podstawową dobiegły końca. W związku z tym, po wielu stresujących miesiącach przygotowań ósmoklasiści i ich rodzice mogą w końcu odetchnąć. Już po raz drugi z powodu pandemii egzaminy te musiały zostać przeprowadzone w innych warunkach niż zazwyczaj, co spotęgowało podenerwowanie wśród dzieci i nauczycieli, a także wymusiło dostosowanie arkuszy z zadaniami do nowej rzeczywistości. Jak wyglądał okres przygotowań oraz jaki charakter mają egzaminy na koniec ósmej klasy? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, rozmawialiśmy o tym z dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem szkoły podstawowej, Magdaleną Kaźmierczak oraz pomysłodawczynią i szefową "Pracowni z Oknem na Świat", Martą Hendzel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca i nauka w szkole metodą projektu. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 18:44
Jak przenieść najlepsze doświadczenia biznesowe, organizacyjne i lata praktyki w kształceniu przywódców na rzeczywistość szkolną? Jak wykorzystać realizowane dla potrzeb biznesu badania nad skutecznością, zaangażowaniem i motywacją w rzeczywistości uczniów i nauczycieli? O pracy i nauce metodą projektu, a także o książce "Metoda projektu. Podręcznik" opowiedzą w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia dzieciom jej autorki, Hanna Buchner i Justyna Józefowicz. 
rozwiń zwiń