Polskie Radio Dzieciom

Dieta i naturalne metody wspierania pracy nerek

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 13:43
Nerki są jednym z kluczowych organów w naszym organizmie. Przez całe nasze życie całodobowo filtrują krew. Dzięki nim pozbywamy się niechcianych substancji, które znajdują się w naszym układzie krwionośnym, ale też regulują ciśnienie i pełnią wiele innych funkcji, jak chociażby utrzymywanie w ciele witaminy C. Nie tylko działają mechanicznie, ale też wytwarzają hormony. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Natali_ Mis/Shutterstock

Nerki potrzebują odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. – Nasze nerki nie lubią wysuszenia, nie lubią braku płynu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Mariusz Budrowski – Kiedy nasze posiłki są zbyt stałe, kiedy spożywamy zbyt mało pokarmów, które zawierają dużą ilość wody, w tym właśnie warzyw i owoców, których główny składnik stanowi woda, wysuszamy swój układ krwionośny i wtedy nerki nie pracują poprawnie.  

Jeśli spożywamy pokarmy zawierające małą ilość płynów, wtedy warto uzupełniać wodę. Pamiętajmy, że nerki potrzebują potasu, który jest bardzo istotnym składnikiem w ich funkcjonowaniu, ale nie lubią sodu. Ten z kolei zatrzymuje wodę w organizmie, co sprawia, że płynu do przepchnięcia jest za dużo, a przez to nerkom trudniej jest pracować. 

Posłuchaj
58:26 2023_03_21 21_00_21_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Dieta i naturalne metody wspierania pracy nerek_Strefa Rodzica 21 marca 2023

 

Nerki stanowią także jedną z części przemiany aminokwasów na białka i nie służy im nadmiar białka, w szczególności białka zwierzęcego. Podobnie jest ze zbyt dużą ilością glukozy we krwi, która bierze się z węglowodanów prostych, a więc nie tylko z tego, co słodkie, ale też chociażby z produktów mącznych czy wysoko przetworzonych.  

Niewydolność nerek jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka kilka milionów Polaków. Często diagnozowana jest na etapie, kiedy uszkodzenia narządu są znaczące i stosowanie restrykcyjnej diety jest absolutną koniecznością. Niewydolność nerek wiąże się z tym, że organy te nie dają sobie rady z oczyszczaniem organizmu z toksyn (produktów przemiany materii).

O tym, jak dbać o nerki, żeby wspierać ich prawidłowe działanie nie tylko za pomocą diety, ale także ziół, akupresury i akupunktury w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania! 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Joanna Ficińska
Gość: Mariusz Budrowski, praktyk i pasjonat zdrowego i naturalnego sposobu jedzenia
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na platformie podcasty.polskieradio.pl.

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:12
Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Choroby układu krążenia u seniorów. Jak im zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 11:56
Na przestrzeni lat obraz osoby w podeszłym wieku stopniowo ulegał zmianom. Dzięki rozwojowi medycyny, która poprawia jakość życia i często też życie ratuje, a także za sprawą większej świadomości dotyczącej zdrowego życia, seniorem stajemy się zdecydowanie później, jednak sprawę opieki nad seniorem i zapewnienie mu maksimum komfortu zdrowotnego komplikuje szereg tzw. chorób towarzyszących. 
rozwiń zwiń