!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:50
Początek roku szkolnego to dla wielu uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi bardzo trudny czas. Przychodząc do szkoły zderzają się z przeszkodami, które niekiedy paraliżują ich normalne funkcjonowanie - w takich warunkach o komfortowym uczeniu się często nie ma nawet mowy. Co powinno się zmienić w szkole, żeby wszyscy czuli się w niej dobrze i to niezależnie od tego, jaki mają neurotyp czy stopień sprawności?
Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji PRD
Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami. Posłuchaj audycji PRDFoto: Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00. Czytaj więcej: Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem? Szczepienia obowiązkowe. Nowy podcast Idy Nowakowskiej Punkty w rozwoju dziecka w pierwszym roku życia. Nowy podcast Idy Nowakowskiej Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego

Z podpowiedzią przychodzą twórcy kampanii społecznej „Szkoła przyjazna dla autyzmu”. Apelują oni o wprowadzenie zmian, na których tak naprawdę skorzystać mogą wszyscy. O tym, jak wygląda szkoła ich marzeń mówili w Strefie Rodzica z organizatorzy kampanii - Sylwia Kowalska i Jan Gawroński z Fundacja Autism Team. Wśród postulatów zniesienie oceny z zachowania i zastąpienie jej oceną opisową, łatwiejszy dostęp do szkolnego psychologa albo wprowadzenie do programu nauczania lekcji z różnorodności - to niektóre z nich.  

Posłuchaj
59:13 2022_09_19 21_00_17_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego? Cz. 1

- Jesteśmy przestrzenią, która jest współtworzona przez osoby w spektrum autyzmu, przez ich rodziny, przyjaciół, ale także przez ekspertów i specjalistów, którym nie jest wszystko jedno – tłumaczy Sylwia Kowalska – Tworzymy miejsce wolnościowe, gdzie podkreślamy z całą mocą wagę samostanowienia i dokonywania wyborów. „Każda osoba, która ma potrzebę być, wyrażać się w sposób dostępny, możliwy i komfortowy, ma tutaj swoje miejsce. To nas różni od innych organizacji”. 

Posłuchaj
58:53 2022_09_19 22_00_33_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Co zrobić, żeby szkoła była przestrzenią przyjazną dla każdego? Cz. 2

Choć wizja szkoły przyjaznej dla wszystkich brzmi idealistycznie czy wręcz naiwnie, takie rozwiązania są już wprowadzane. Ich urealnieniu służy rozpisany na lata program wdrażania w szkołach edukacji włączającej. Dzięki tym zmianom każda osoba - niezależnie od stanu zdrowia, sprawności, pochodzenia czy wyznania - ma czuć się pełnoprawnym członkiem społeczności, której bogactwem ma być różnorodność, a nie jednolitość.

- Trzeba uniwersalnie zaprojektować system w taki sposób, żeby nie było podziału na tych, którzy są potrzebujący pomocy i niepotrzebujących pomocy, tylko trzeba inaczej projektować edukację po to, żeby była zgoda, przygotowanie i pełna dostępność dla różnorodności, ponieważ ta różnorodność potrzeb jest bardzo widoczna i jest w każdej szkole i w każdym przedszkolu – mówi Ola Rodziewicz. 

Więcej o tym, jak wygląda szkoła przyjazna dla każdego w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania.  

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Sylwia Kowalska, Jan Gawroński - Fundacja Autism Team, Ola Rodzewicz - ekspertka edukacji włączającej, dyrektorka poradni psychologiczno-pedagogicznej, autorka profilu Facetka_z_Poradni
Data emisji: 19.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Jak nauczyciele postrzegają swoją pracę?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 09:45
Szkoła to miejsce, gdzie dzieci i młodzież pielęgnują ciekawość świata oraz zdobywają wiele umiejętności, np. krytycznego myślenia czy budowania relacji. Pragniemy, aby zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z chęcią do niej przychodzili i spędzali w niej czas. Czy tak się jednak dzieje? Problematykę zawodu nauczyciela prezentuje dokument "Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021", który został przygotowany przez gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Łucję Kornaszewską z Fundacji Orange.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak stworzyć lepszą edukację wykorzystując naukę o rozwoju?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 23:19
Bardzo często na grupach o edukacji domowej (i nie tylko na tych) pada pytanie – jak się uczyć. Jakie sposoby, metody, pomysły się sprawdzają, a jakie nie. Jeżeli jesteś rodzicem, to pewnie takie pytania też przebiegają Ci przez głowę. Jak pomóc dziecku się uczyć? Jak nauczyć go uczenia się?
rozwiń zwiń