X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Sekretny język śpiących nocą drzew

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 15:00
Dzieci uczą się mowy drzew, wędrując po lesie i przysłuchując się drzewom. Każde z nich ma coś do powiedzenia. Przekonał się o tym autor bestsellera "Sekretne życie drzew". Jego leśne wędrówki, w towarzystwie dzieci, zaowocowały książką.
Audio
  • Posłuchaj rozmowy z autorem książki „O czym szumią drzewa” Peterem Wohllebenem - gościem Polskiego Radia Dzieciom.
Peter Wohlleben i Martyna Chuderska w studiu Polskiego Radia Dzieciom
Peter Wohlleben i Martyna Chuderska w studiu Polskiego Radia DzieciomFoto: Polskie Radio/Martyna Ogonek

"O czym szumią drzewa" widok 3 D. "O czym szumią drzewa"

- Trochę wiemy o czym szumią drzewa. Na pewno ostrzegają się wzajemnie, gdy atakują je owady. W takim momencie podejmują określone działania obronne - powiedział Peter Wohlleben, autor książki "O czym szumią drzewa". Gość Polskiego Radia Dzieciom, wyjaśnił, że drzewa, atakowane przez insekty lub zwierzęta, wydzielają truciznę w swoich liściach lub korze. - Po smaku śliny insektów lub zwierząt wiedzą, kto je atakuje. I to jest właśnie ich sekretny język, który ma różne słowa - zdradził autor książki.

W rozmowie z Martyną Chuderską, dziennikarką Polskiego Radia Dzieciom, autor przyznał, że ludzie chcąc skontaktować się z drzewami, powinni się im przysłuchiwać. – Podświadomie potrafimy z drzewami nawiązać kontakt - powiedział Peter Wohlleben. - Nasze ciśnienie krwi, reaguje na leśne otoczenie. Badania przeprowadzone w Japonii czy w Korei wykazały, że ciśnienie krwi maleje, gdy przebywamy w lesie. Instynktownie możemy więc powiedzieć, że stan relaksu naszego ciała w takim otoczeniu, jest reakcją na komunikację z drzewami - dodał  miłośnik lasu. Na zakończenie podkreślił, że świadomy dialog człowieka z drzewami jest bardzo trudny, ponieważ są one 10 tys. razy wolniejsze od człowieka.

Poprzednia powieść Petera Wohllebena, „Sekretne życie drzew”, okazała się bestsellerem. Najnowszą swoją książkę napisał dla dzieci, by mogły nauczyć się obserwować las i poznawać jego smaki.

Dalszy ciąg rozmowy z Peterem Wohllebenem, dostępny jest w załączonym pliku.

Patronem medialnym książki „O czym szumią drzewa” jest Polskie Radio Dzieciom.


Polskie Radio Dzieciom, to jedyny program radiowy w Polsce dla dzieci i o dzieciach.

jo

Zobacz także

Czytaj także

Koncert urodzinowy Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 08:00
Muzyka, śpiew dzieci i specjalny tort urodzinowy, a także dźwięki zagrane na liściu i trawie, to tylko niektóre z atrakcji, które Polskie Radio Dzieciom przygotowało z okazji swoich trzecich urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego woda w rzekach płynie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa 24. Dzikie spotkanie w parkach narodowych

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 13:00
rozwiń zwiń