Polskie Radio Dzieciom

"Góra-dół – być jak Karłowicz" spektakl i premiera audiobooka

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 21:15
Tego jeszcze nie było! Filharmonia w Szczecinie prezentuje jedyne w swoim rodzaju wydawnictwo - audiobook "Góra-dół – być jak Karłowicz". Premiera już w niedzielę 21 października podczas koncertu familijnego - spektaklu, na podstawie którego powstał audiobook.
Audio
  • 14.10.18 Rozmowa z Agatą Kolasińską, aktorka, współautorką scenariusza, Centrum Edukacji Filharmonii Szczecińskiej
Spektakl Góra-dół  być jak Karłowicz to najnowsza, unikatowa produkcja teatralna Filharmonii w Szczecinie.
Spektakl „Góra-dół – być jak Karłowicz” to najnowsza, unikatowa produkcja teatralna Filharmonii w Szczecinie.Foto: Filharmonia w Szczecinie / mat. promocyjne

Audiobook "Góra-dół – być jak Karłowicz", to słuchowisko stworzone na podstawie unikatowej produkcji teatralnej Filharmonii w Szczecinie. Premiera spektaklu odbyła się na scenie Filharmonii w październiku 2017 roku. Jej głównym bohaterem jest patron instytucji - Mieczysław Karłowicz, ale w wyjątkowej odsłonie - jego sylwetkę przybliżają emocje, które miały wpływ na życie i twórczość kompozytora.

Fabułę buduje pięć podstawowych emocji bohatera, w które wcielają się najlepsi z najlepszych aktorzy młodego pokolenia: Radość - Agata Kolasińska, Strach - Rafał Hajdukiewicz, Gniew - Adam Kuzycz-Berezowski, Odraza - Magdalena Wrani-Stachowska i Smutek - Wojciech Sandach. Ich charakter, to nie tylko tekst, ale przede wszystkim muzyka odzwierciedlająca cechy każdej z emocji.

Słuchowisko wyreżyserował znany aktor i reżyser, na co dzień związany ze szczecińskimi scenami - Arkadiusz Buszko. Do współpracy zaprosiliśmy także właścicielkę najbardziej rozpoznawalnego i niesamowitego głosu w Polsce - Krystynę Czubównę. To ona wprowadzi słuchaczy w świat myśli Mieczysława Karłowicza.

Mieczysław Karłowicz był nie tylko jednym z najbardziej twórczych kompozytorów w Polsce, ale też oddanym miłośnikiem Tatr. Jego dzienniki, w których szczegółowo opisywał swoje wyprawy górskie i związane z nimi emocje, były inspiracją do stworzenia opowieści o jego niecodziennej wrażliwości.

Spektakl, a co za tym idzie także audiobook, pokazuje Karłowicza na przestrzeni jego całego życia - jako chłopca, a potem mężczyznę, którym kierują czasem zupełnie przeciwstawne emocje. I to właśnie one odzwierciedlają ludzką naturę tego niezwykle utalentowanego twórcy.

W produkcji "Góra-dół - być jak Karłowicz" wykorzystane zostały poematy symfoniczne kompozytora, które były inspiracją do stworzenia nowych, skomponowanych specjalnie na potrzeby spektaklu utworów w – uwaga! - elektronicznych aranżacjach. Autorem kompozycji jest Mateusz Ryczek, który na zamówienie Filharmonii skomponował muzykę odzwierciedlającą radość, strach, gniew, odrazę i smutek.

Ta niepodręcznikowa opowieść o życiu i twórczości patrona Filharmonii skierowana jest przede wszystkim do młodzieży w wieku 10-15 lat, lecz z pewnością zachwyci zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Fabuła opowieści oraz nowe kompozycje zostały napisane w taki sposób, aby zarówno dzieci, jak i opiekunowie mieli szanse na świadome obcowanie z muzyką i historią Mieczysława Karłowicza.

Premiera audiobooka "Góra-dół - być jak Karłowicz" już 21 października o godz. 17:00 podczas rodzinnego koncertu o tym samym tytule. Zapraszamy starszych i młodszych na wyjątkową podróż w głąb myśli jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podróż, która zachwyci, rozśmieszy i wzruszy każdego i którą później będzie można odbywać także w domowym zaciszu - zabierając ze sobą płytę z tą niezwykłą opowieścią o Mieczysławie Karłowiczu.

Więcej informacji na stronie Filharmonii Szczecińskiej

Polskie Radio Dzieciom jest partonem medialnym wydarzenia.


Zobacz także
Czytaj także

Kolejna odsłona "Radiowego Kuriera Fryderyka", czyli muzycznych układanek dla smyka

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 15:01
W sobotę 20 października odbędzie się drugie spotkanie edukacyjne dla dzieci, zorganizowane przez Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Teatr Wielki – Operę Narodową. Cykl ten ma wśród najmłodszych promować wiedzę na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina z czasów jego wczesnej młodości, a także odsłonić przed dziećmi tajemnice pracy dziennikarza radiowego.
rozwiń zwiń