X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Everest 1980 – serwis specjalny w 40. rocznicę zdobycia przez Polaków najwyższej góry świata na PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 09:23
W serwisie prezentowany jest największy zbiór nagrań z wyprawy, w 8 multimedialnych rozdziałach prześledzić można to, co działo się przed, w trakcie i po zejściu Polaków z najwyższego szczytu na Ziemi. "Lodowi wojownicy" – bo tak światowa prasa o nich pisała – opowiadają o historycznym wejściu na "dach świata".
Everest 1980
Everest 1980 Foto: PR

– Everest to nie była przyjemność, to była misja, jak wojna – mówi Krzysztof Wielicki, który wraz z Leszkiem Cichym stanął na szczycie.  Nie było goretexu ani innych nowości, które dziś ułatwiają życie, ale atmosfera solidarności w ekipie była jedyna w swoim rodzaju, nigdy później się nie powtórzyła w czasie innych wypraw  – dodaje. W serwisie usłyszymy też m.in. Wandę Rutkiewicz, która bardzo pomogła w zorganizowaniu wyprawy, Andrzeja Zawadę, szefa wyprawy i Andrzeja Paczkowskiego, prezesa Polskiego Związku Himalaizmu. 

Kiedy 25 grudnia 1977 roku prezes Polskiego Związku Alpinizmu Andrzej Paczkowski i kierownik przyszłej wyprawy Andrzej Zawada składali w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Nepalu pismo z prośbą o pozwolenie na zimowe wejście na Everest między 1 listopada 1979 a 28 lutego 1980, nikt jeszcze nie wiedział, że tak rozpocznie się niesamowita historia, której bohaterami zostaną polscy himalaiści. 

Polacy otrzymali zgodę na wyprawę na najwyższy szczyt Ziemi i po długich przygotowaniach oraz 45 dniach akcji górskiej, 17 lutego 1980 roku biało-czerwona zatrzepotała na szczycie najwyższej góry świata.

Na wielki sukces pracowała ekipa w składzie: Andrzej Zawada – kierownik, 51 lat, Ryszard Dmoch – zastępca kierownika, 47 lat, Andrzej Zygmunt Heinrich – zastępca kierownika ds. sportowych, 42 lata, Leszek Cichy, 28 lat, Krzysztof Wielicki, 29 lat, Krzysztof Cielecki, 44 lata, Walenty Fiut, 32 lata, Ryszard Gajewski, 25 lat, Jan Holnicki-Szulc, 34 lata, Aleksander Lwow, 26 lat, Janusz Mączka, 30 lat, Kazimierz Olech, 51 lat, Maciej Pawlikowski, 28 lat, Marian Piekutowski, 29 lat, Ryszard Szafirski, 42 lata, Krzysztof Żurek, 35 lat, Józef Bakalarski – filmowiec, 54 lata, Bogdan Jankowski – radiooperator, 41 lat, Robert Janik – lekarz chirurg, 38 lat i Stanisław Jaworski – filmowiec, operator TVP, 33 lata. Na szczycie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

W 40. rocznicę jednej z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesu, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia, portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny „Everest 1980”.

W 8 multimedialnych rozdziałach przybliżone zostały wydarzenia, które miały miejsce przed, w trakcie i po wyprawie dowodzonej przez Andrzeja Zawadę. Prezentowany jest największy zbiór nagrań z wypowiedziami organizatorów i uczestników wyprawy. W serwisie usłyszeć można między innymi Andrzeja Paczkowskiego, „Lidera” – Andrzeja Zawadę, Andrzeja „Zygę” Heinricha, czy opisującego swój wypadek Krzysztofa Żurka. W serwisie nie zabrakło także rozmów z bezpośrednimi zdobywcami szczytu – Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, którzy ze wzruszeniem dzielą się wspomnieniami wydarzeń sprzed lat, opowiadają anegdoty o historycznej wyprawie.   

W witrynie www.everest.polskieradio24.pl​ można także odsłuchać archiwalne audycje Polskiego Radia. Zamieszczamy m.in. rozmowy z Wandą Rutkiewicz i Andrzejem Paczkowskim, którzy ze studia komentowali wydarzenia dziejące się na Evereście, podczas gdy Wielicki i Cichy po zdobyciu szczytu nie zdążyli jeszcze wrócić do bazy.  

Oprócz nagrań i materiałów wideo w serwisie znaleźć można także wiele wyjątkowych zdjęć z wyprawy na Everest.

Więcej na: everest.polskieradio24.pl

[informacja prasowa]


***

jo

Zobacz więcej na temat: strona internetowa
Zobacz także

Czytaj także

Bajki i słuchowiska na nowej stronie Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 10:00
Na ruchomej gałęzi, poruszanej podmuchem wiatru, wśród spadających powolnie liści, siedzi ptak słuchający radia. Takim widokiem witany będzie każdy użytkownik strony internetowej Polskiego Radia Dzieciom, która zmienia swój wygląd. Ta całodobowa stacja radiowa ma na swojej stronie kilkaset bajek i słuchowisk, ale także obszerny katalog audycji i artykułów dla dorosłych. Na nowej stronie znalezienie ich jest dużo bardziej intuicyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

95-lecie Polskiego Radia w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:07
Dokładnie 1 lutego 2020 roku Polskie Radio świętowało 95-lecie swojego istnienia. Pierwsza audycja została nadana 1 lutego 1925 roku ze studia przy Narbutta 25 w Warszawie. Oficjalne powstanie Polskiego Radia nastąpiło 18 sierpnia 1925 roku, a jej założycielami byli Zygmunt Chamiec i Tadeusz Sułowski. Z okazji tego jubileuszu Polskie Radio Dzieciom przygotowało cykl specjalnych audycji tematycznych.
rozwiń zwiń