Polskie Radio Dzieciom

Słuchowisko Polskiego Radia Dzieciom "Przygoda Niepyłki i Apolinki"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 08:00
Polskie Radio Dzieciom, całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców, zaprasza na nowe słuchowisko przygodowe dla dzieci prezentujące bogactwo dzikiej przyrody chronionej. Akcja "Przygody Niepyłki i Apolinki" rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Słuchowisko zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pienińskiego Parku Narodowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Słuchowisko Przygoda Niepyłki i Apolinki w Polskim Radiu Dzieciom
Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki" w Polskim Radiu DzieciomFoto: Polskie Radio

Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia. Przechodząc z miejsca na miejsce smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze. Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży. Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu. Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.

Twórcą i reżyserem słuchowiska "Przygoda Niepyłki i Apolinki" jest Krystian Tyrański – podróżnik, prezenter Polskiego Radia Dzieciom, twórca "Dzikiej Odysei" – programu edukacyjnego, popularyzującego podróżowanie rodzin do polskich parków narodowych. W bohaterów przygodowych słuchowiska wcielają się aktorzy oraz dziennikarze stacji: Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Ślimak Pupilek), Krystian Tyrański (Konik pieniński), Wojciech Słupiński (Chrząszcz Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.

Powtórki odcinków słuchowiska można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Dzieciom od poniedziałku do piątku o godz.6.30. 

Słuchowisko zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pienińskiego Parku Narodowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PATRONAT HONOROWY

Do tej pory w serii "Dzikie słuchowiska" powstała:

"Przygoda Wielka Rysia Pędzelka", 2018 (bohater pochodzący z Bieszczadzkiego Parku Narodowego)

Producentem serii "Dzikie słuchowiska" jest Polskie Radio Dzieciom.

Słuchowiska Polskiego Radia Dzieciom do posłuchania tutaj
Więcej informacji na stronie Polskiego Radia Dzieciom oraz na profilu na Facebooku
Grafika do pobrania

[Informacja prasowa]

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo


Zobacz więcej na temat: słuchowisko dla dzieci edukacja
Zobacz także
Czytaj także

Słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem" na antenie Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 17:27
Polskie Radia Dzieciom zaprasza najmłodszych słuchaczy na słuchowisko "Tramwaj zwany Eugeniuszem". Opowiada ono o przygodach siedmioletniej Róży i jej taty, podróżujących codziennie rano do szkoły zaczarowanym tramwajem o imieniu Eugeniusz, wraz z jego nieodłącznym towarzyszem - Kasownikiem. Po drodze Róża poznaje różne, dziwne postaci i wraz z nimi poszukuje odpowiedzi na ciekawe, życiowe pytania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamknij oczy i posłuchaj! 13 lutego świętowaliśmy Dzień Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 12:55
Stuletnią historię radia trudno streścić w kilkunastu słowach. Ale jeśli już się uda, są to słowa niezapomniane, które przywołujemy do dziś. "Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą (…) Wyobrażam sobie tą zabawną chwilę, gdy jakiś ananas korbą nakręci, śrubkę naciśnie i jakaś trąba, zamiast mnie, gadać zacznie..." - to jedno z najbardziej znanych nagrań radiowych marszałka Józefa Piłsudskiego zarejestrowane w Warszawie, 5 września 1924 roku. 
rozwiń zwiń