Polskie Radio Dzieciom

Rodzicielska bliskość. Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 22:29
Na temat funkcjonowania i natury ludzi jest wiele idei. Jedna z nich nosi nazwę kontinuum i mówi o tym, że człowiek przychodzi na świat z wrodzonymi oczekiwaniami, które były kształtowane na przestrzeni dziejów. Dzięki tej koncepcji ponowne uznanie wśród rodziców zyskały chusty oraz nosidła. Co więcej, na przykładzie plemienia Yeguana zauważono, że sposób w jaki wychowuje się dzieci oraz danie im poczucia bliskości wpływa na ich zachowanie w dzieciństwie i późniejszym życiu. Temat ten został omówiony w Strefie Rodzica w rozmowie z Martą Szperlich-Kosmalą, coachem rodzinnym.  
Noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne i dla noworodka, i dla rodzica
Noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne i dla noworodka, i dla rodzicaFoto: Pixabay

Do wspomnianych oczekiwań można zaliczyć np. potrzebę bliskości lub bezwarunkowej miłości. Wydawać się to może oczywiste, a to dlatego, ponieważ pojęcia te nie są dla nas nowe. – Naszą rolą, jako rodziców wychowujących dzieci w duchu antropologicznym jest jedynie i aż, odpowiadanie na potrzeby dzieci - zaznaczyła Marta Szerplich-Kosmala. Z pewnością wymaga to od rodzica bycia niezwykle uważnym. Jednak inna zasada, która jest równie ważna, by móc spełnić ich potrzeby brzmi: "nie przeszkadzać!" 

Posłuchaj
54:36 21.04. Strefa rodzica.mp3 Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_21.04.2021.

W porównaniu do plemienia Yeguana, różnica w sposobie wychowania najmłodszych w naszym społeczeństwie jest znacząca. Otóż tam oczekuje się od dzieci, że będą w stanie same zadbać o siebie i nauczą się samodzielnie chronić się przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu mają szanse na wykształcenie instynktu społecznego, który pozwoli im szukać pomocy u dorosłych. Z kolei w naszym przypadku, rodzice mają skłonność do nadreakcji w sytuacjach, które wzbudzają silne emocje.   

Tajemnica wychowania nowego pokolenia przez wspomniane plemię leży również w wykorzystaniu przez nich chust. Dzięki nim dzieci są stale przy rodzicach, obserwują ich oraz są świadkami prawidłowych zachowań dorosłych. Co więcej, pomimo braku tak intensywnej uwagi rodziców w stosunku do maluchów, dzieci wiedzą, że ich potrzeba uwagi zawsze zostanie zaspokojona. W związku z tym mogą liczyć na swoich opiekunów. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Marta Szerplich-Kosmala
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Zobacz także
Czytaj także

Budowanie więzi z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 16:30
Wspólna pasja łączy. Dziś wieczorem w „Strefie Rodzica” porozmawiamy o tym, jak budować więź z dzieckiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczymy się emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 16:00
Niektórzy dorośli nie radzą sobie z wyrażaniem emocji. Dzieci mają jeszcze trudniej, bo dopiero uczą się je rozróżniać i nazywać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pokażmy dzieciom, że mają moc sprawczą!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
Dziś w „Strefie Rodzica” będziemy się zastanawiać, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować u dziecka umiejętności, które będą dla niego ważne, gdy dorośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:35
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń