X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Rodzicielska bliskość. Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 22:29
Na temat funkcjonowania i natury ludzi jest wiele idei. Jedna z nich nosi nazwę kontinuum i mówi o tym, że człowiek przychodzi na świat z wrodzonymi oczekiwaniami, które były kształtowane na przestrzeni dziejów. Dzięki tej koncepcji ponowne uznanie wśród rodziców zyskały chusty oraz nosidła. Co więcej, na przykładzie plemienia Yeguana zauważono, że sposób w jaki wychowuje się dzieci oraz danie im poczucia bliskości wpływa na ich zachowanie w dzieciństwie i późniejszym życiu. Temat ten został omówiony w Strefie Rodzica w rozmowie z Martą Szperlich-Kosmalą, coachem rodzinnym.  
Noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne i dla noworodka, i dla rodzica
Noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne i dla noworodka, i dla rodzicaFoto: Pixabay

Do wspomnianych oczekiwań można zaliczyć np. potrzebę bliskości lub bezwarunkowej miłości. Wydawać się to może oczywiste, a to dlatego, ponieważ pojęcia te nie są dla nas nowe. – Naszą rolą, jako rodziców wychowujących dzieci w duchu antropologicznym jest jedynie i aż, odpowiadanie na potrzeby dzieci - zaznaczyła Marta Szerplich-Kosmala. Z pewnością wymaga to od rodzica bycia niezwykle uważnym. Jednak inna zasada, która jest równie ważna, by móc spełnić ich potrzeby brzmi: "nie przeszkadzać!" 

Posłuchaj
54:36 21.04. Strefa rodzica.mp3 Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem? (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_21.04.2021.

W porównaniu do plemienia Yeguana, różnica w sposobie wychowania najmłodszych w naszym społeczeństwie jest znacząca. Otóż tam oczekuje się od dzieci, że będą w stanie same zadbać o siebie i nauczą się samodzielnie chronić się przed niebezpieczeństwem. Dzięki temu mają szanse na wykształcenie instynktu społecznego, który pozwoli im szukać pomocy u dorosłych. Z kolei w naszym przypadku, rodzice mają skłonność do nadreakcji w sytuacjach, które wzbudzają silne emocje.   

Tajemnica wychowania nowego pokolenia przez wspomniane plemię leży również w wykorzystaniu przez nich chust. Dzięki nim dzieci są stale przy rodzicach, obserwują ich oraz są świadkami prawidłowych zachowań dorosłych. Co więcej, pomimo braku tak intensywnej uwagi rodziców w stosunku do maluchów, dzieci wiedzą, że ich potrzeba uwagi zawsze zostanie zaspokojona. W związku z tym mogą liczyć na swoich opiekunów. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Aleksandra Jasińska-Klimaszewska
Gość: Marta Szerplich-Kosmala
Data emisji: 21.04.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Zobacz także

Czytaj także

Budowanie więzi z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2015 16:30
Wspólna pasja łączy. Dziś wieczorem w „Strefie Rodzica” porozmawiamy o tym, jak budować więź z dzieckiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczymy się emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 16:00
Niektórzy dorośli nie radzą sobie z wyrażaniem emocji. Dzieci mają jeszcze trudniej, bo dopiero uczą się je rozróżniać i nazywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokażmy dzieciom, że mają moc sprawczą!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 16:00
Dziś w „Strefie Rodzica” będziemy się zastanawiać, jak w dynamicznie zmieniającym się świecie, kształtować u dziecka umiejętności, które będą dla niego ważne, gdy dorośnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 23:35
Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
rozwiń zwiń