!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak szkoły dbają o wychowanie fizyczne dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:25
Okres pandemii, w którym możliwości uprawiania aktywności fizycznej były ograniczone, pokazał bardzo wyraźnie, jak ważny jest sport dla naszego organizmu i zdrowia. Jednym z miejsc, które chcą wyrobić u dzieci nawyk ruchu i pomagają znaleźć w sobie sportową pasje są szkoły. O lekcjach wf-u, programie "Aktywny powrót do szkoły" oraz zajęciach w sportowych ośrodkach edukacyjnych opowiedzieli w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Africa Studio

Pod koniec maja rozpoczął się program "Aktywny powrót do szkoły", którego celem jest poprawa kondycji fizycznej u dzieci i uczniów po powrocie do nauki stacjonarnej. Po przygotowaniu treści odnośnie szkoleń i informacji na temat poszczególnych etapów rozpoczęły się ogólnopolskie szkolenia dla nauczycieli, w których udział do tej pory wzięło 28,000 osób. Od 1 września uruchomiono także tzw. Sport Kluby, które są uzupełniającymi zajęciami sportowymi dla uczniów. Od Szkolnych Klubów Sportowych (SKS-ów) odróżnia je to, że są one przeznaczone nie tylko dla dzieci i młodzieży, które interesują się aktywnością fizyczną, ale dla każdego. – Zajęcia Sport Klubów, one nie są ukierunkowane na jedną dyscyplinę sportu. One są ukierunkowane na gry, zabawy, generalnie na taką poprawę stanu kondycji fizycznej – skomentował Bartosz Molik. 

Posłuchaj
59:36 2021_09_30 21_00_12_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 września godz. 21:00

W przypadku lekcji wychowania fizycznego, treść zajęć jest dostosowana do wieku uczniów. W klasach 1-3 uwagę skupia się na grach i zabawach. Zamiast dążyć do rywalizacji, dzieci zachęca się, aby poprawiały swoje rezultaty dla siebie, a nie z powodu bycia porównywanym do innych. Z kolei w klasach 4-8 dochodzą gry zespołowe oraz podział na dyscypliny sportowe. Natomiast w szkołach średnich pracuje się nad tym, aby uczniowie byli świadomi możliwości swojego organizmu oraz tego, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie. 

Posłuchaj
60:04 2021_09_30 22_00_10_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 30 września godz. 22:00

Uczniowski Klub Sportowy (UKS) to stowarzyszenie założone przez nauczycieli i rodziców uczniów. Poprzez organizowane treningi i szkolenia piłkarskie klub ten zachęca dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu. – Chcemy przyciągnąć je na boiska, żeby nie spędzały czasu przed komputerem, tylko właśnie w sposób zdrowy, w sposób aktywny – zaznaczył Mateusz Gębarowski. Oprócz nauki techniki, zajęcia zapewniają dobrą zabawę dla osób młodszych. Co więcej, są one prowadzone zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek już od 7 roku życie. Młodsze dzieci mogą skorzystać natomiast z piłkarskiego przedszkola.

Młodzież, która wiąże swoją przyszłość ze sportem może wybrać się do  CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie, gdzie uczniowie mają możliwość łączenia treningów z nauką oraz specjalnie dobranym żywieniem. Jak w każdej szkole obowiązuje tam podstawa programowa, oprócz której młodzież może wybrać sobie rozszerzenie z danego przedmiotu. W przypadku np. klasy pływackiej jest to biologia lub geografia.

Z racji tego, że liceum pragnie wspomagać młode talenty, uczniowie mają więcej godzin wychowania fizycznego w tygodniu, a treningi są włączone w plan szkoły. Dzięki temu, że nauczyciele rozumieją potrzeby swoich uczniów oraz specyfikę dyscyplin sportowych, młodzież ma szansę realizować swoje pasje oraz dążyć do zdobycia jak najlepszych wyników w wybranym przez siebie sporcie. Zanim jednak kandydat zostanie przyjęty do liceum, wymagane jest zdanie odpowiednich testów sprawności fizycznej, które są dostosowane do danego sportu oraz reprezentowanie pewnego poziomu zaawansowania w konkretnej dyscyplinie. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiate
Gość: Bartosz Molik, rektor AWF-u, Mateusz Gębarowski, dyrektor sportowy Uczniowskiego Klubu Sportowego oraz trenerzy i dyrektorka Justyna Post z CLXIV Liceum Mistrzostwa Sportowego w Warszawie.
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak szkolne relacje wpływają na uczniów

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 00:20
Od małego jesteśmy ciekawi świata oraz wyposażeni w umiejętność i chęć uczenia się. Z czasem jednak to zaciekawienie mija, a zapał do chodzenia do szkoły maleje i ustępuje miejsca negatywnym emocjom. Co zatem możemy zrobić, aby dzieci lubiły i chciały do niej chodzić? W "Strefie Rodzica", której gościem była Maria Hawranek, autorka książki "Szkoły, do których chce się chodzić", porozmawialiśmy o relacjach między uczniami i dziećmi, a nauczycielami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co to znaczy być dobrym nauczycielem? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 13:58
Praca w zawodzie nauczyciela nie jest prosta. Niemniej jednak, ludzie, którzy decydują się na taką profesję najczęściej wybierają ją, ponieważ chcą podzielić się swoją pasją z innymi. Zdarza się również, że na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, że spełnią się w tej roli i nada ona znaczenie ich wysiłkom. Zanim jednak rozpocznie się pracę jako nauczyciel, trzeba przejść odpowiednią drogę, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziały Magdalena Swat-Pawlicka oraz Grażyna Sekulska-Gładysz ze Szkoły Edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 13:54
Pójście do pierwszej klasy szkoły podstawowej jest ogromną zmianą nie tylko dla dziecka, ale też i całej rodziny. W odróżnieniu od przedszkola, gdzie jedną z największych trudności stanowiło rozstanie z maluchem i zostawienie go pod opieką innego dorosłego, w tym wypadku główny temat stanowi adaptacja dziecka do nowego środowiska i obowiązków. O tym, jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości i pomóc swojemu dziecko opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Chrościcka, psycholog i terapeutka dzieci i rodzin.
rozwiń zwiń