X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak żyje się w Wielkiej Brytanii? W audycji "Łowcy dziecięcych przygód" w PRD opowiedzieli Leon i Albert

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:57
Wielka Brytania to państwo, które położone jest na wyspie. Jego pełna nazwa to Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, na które składa się Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. W "Łowcach Dziecięcych Przygód" o swoim życiu za granicą opowiedzieli dwaj braci, 7-letni Leon i 10-letni Albert wraz z mamą. To audycja w której mogą wziąć udział dzieci mieszkające poza granicami Polski, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczenia i ciekawostkami na temat kraju, w którym mieszkają.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W Wielkiej Brytanii dzieci rozpoczynają naukę w wieku 4 lub 5 lat, w zależności od daty urodzenia. Po zerówce przechodzi się do szkoły podstawowej, która trwa 6 lat, a stamtąd, po napisaniu egzaminu, do szkoły średniej, na kolejne 6 lat. Kolejną różnicą jest to, że dzieci rozpoczynają szkołę codziennie o 9:00 i kończą o 15:00. Prace domowe zadawane są raz na tydzień, a co dwa tygodnie uczniowie piszą dyktando. W przypadku Alberta, oprócz lekcji z języka angielskiego, które są obowiązkowe, uczył się on również podstaw języka francuskiego i niemieckiego. Dzieci mają także wiele zajęć sportowych, które odbywają się po szkole, jak np. karate, pływanie lub wspinaczka. 

Chociaż w klasach Leona i Alberta chłopcy są jedynymi Polakami, bez problemu nawiązują kontakty z rówieśnikami. Najlepszym kolegą jednego z chłopców jest Charles, z którym bawią się w różne gry i zabawy w szkole i po zajęciach oraz odwiedzają siebie w domu. Anglicy nie różnią się wiele od Polaków. Często nie mówią rzeczy wprost, ale są mili i uprzejmi. Nawet, jeśli chcą zwrócić komuś uwagę, starają się to zrobić w takim sposób, aby nikogo nie urazić. Wielka Brytania jest także krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo, w związku z czym nie raz można spotkać osobę, której rodzice pochodzą z dwóch państw, np. z Grecji lub Francji. 

Posłuchaj
59:23 2021_11_21 16_00_08_RadioDzieciom_Lowcy_dzieciecych_przygod.mp3 Łowcy dziecięcych przygód 21 listopada godz. 16:00

Ojczyzna Szekspira słynie z dania fish&chips, czyli ryby z frytkami. W okresie Świąt Bożego Narodzenia spożywa się także indyka, a na deser Christmas pudding z dużą ilością bakalii w środku. W Polsce prezenty są odpakowywane w wieczór wigilijny, podczas gdy w Wielkiej Brytanie następnego dnia, o poranku w Boże Narodzenie. Co więcej, mniejsze podarunki wkłada się do specjalnych świątecznych skarpet, które następnie się zawiesza.  Popularny jest także kalendarz adwentowy, w którym schowane są czekoladki lub inne słodkości.

Dla Polaków, którzy urodzili się za granicą, powrót do Polski może wiązać się z małymi trudnościami. Mogą one dotyczyć np. przestawienia się na mówienie po polsku czy też poruszania się, gdyż w przypadku Wielkiej Brytanii obowiązuje tam ruch lewostronny. Z kolei osoby, które wyprowadziły się poza granice Polski w późniejszym wieku czasami tęsknią za krajem oraz najbliższymi, którzy zostali, w tym za rodzicami i dziadkami. Brakować im może także niektórych polskich produktów. Dlatego też wiele osób decyduje się odwiedzać Polskę przynajmniej raz w roku, w okresie świąt.

Mieszkając za granicą poznajemy różne kultury oraz zdobywamy nowe doświadczenia. Czasami przyzwyczajenie się do nowego miejsca może wymagać trochę czasu, jednak jest to wspaniała okazja do nauki na temat innych państw oraz ich obywateli; tego, jak wygląda ich codzienność oraz zwyczaje. Jest to także szansa na zweryfikowanie swoich wyobrażeń odnośnie życia w innym kraju. Jeśli Wy również mieszkacie poza Polską i chcielibyście przeżyć radiową przygodę oraz nauczyć czegoś inne dzieci, zgłoście się do udziału w audycji "Łowcy Dziecięcych Przygód". Wystarczy napisać na adres: dzieci@polskieradio.pl. Kto wie, może już wkrótce to Ty będziesz mógł podzielić się ze słuchaczami Polskiego Radia Dzieciom swoimi doświadczenia i ciekawostkami na temat kraju, w którym mieszkasz. 

Audycja: "Łowcy dziecięcych przygód"
Prowadzi: Magdalena Glapińska
Gość: Leon i Albert z Wielkiej Brytanii
Data emisji: 21.11.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Łowcy dziecięcych przygód" każdą niedzielę w godz. 16.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: radio bez reklam radio dla dzieci
Zobacz także

Czytaj także

Zakończył się czas na wysyłanie prac konkursowych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 09:00
Polskie Radio Dzieciom ogłosiło (8.11.), czwartą edycję rodzinnego konkursu literacko - plastycznego na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia. Opowiadania, listy, kartki z pamiętnika, wiersze oraz komiksy ocenią popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży: Justyna Bednarek i Grzegorz Kasdepke, ceniony twórca literatury dla dzieci, rysownik i autor komiksów Tomasz Samojlik oraz dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mądrze połączyć naukę z zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 15:08
Czasami zamiast się uczyć, wolelibyśmy spędzić ten czas na zabawie. Jest to naturalne, zwłaszcza dla dzieci, którym zdarza się bawić na lekcjach lub być rozkojarzonym. Dla dorosłych może stanowić to kłopot, jednak, jak się okazało w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem", czas spędzony na bawieniu się, a nawet nauka poprzez zabawę ma swoje zalety, o czym mówił filozof, Wiktor Piotrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wronom i gawronom jest zimno? Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:22
Listopad to jesienny miesiąc , który daje możliwość przygotowania się do zimy. I nie chodzi tu tylko o ludzi. Te kroki widoczne są w przyrodzie w wielu miejscach. O listopadowych zmaganiach zwierząt w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedział przyrodnik, Bartosz Popczyński.
rozwiń zwiń