X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Międzynarodowe seminarium bibliotekarzy i edukatorów Wyspa Książka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 14:13
Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka to kolejne wydarzenie, które odbędzie się w ramach projektu Wyspa książka – kierunek Północ. Celem projektu Wyspa Książka – kierunek Północ jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców.
Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzyek i edukatorówek Wyspa Książka. Patronat PRD
Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka. Patronat PRDFoto: mat. pras.

W czasie międzynarodowego seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek planujemy realizację 10 warsztatów pokazowych oraz 12 prezentacji na temat nowych trendów pracy z dziećmi reprezentującymi różne grupy wiekowe. Edukatorzy/ki poprowadzą warsztaty z udziałem zorganizowanych grup szkolnych, podczas których pokażą, jak pracować z dziećmi, by rozbudzić ich zainteresowanie książką. Warsztatom będzie się przyglądała doświadczona metodyczka - Grażyna Walczewska-Klimczak z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA (Oddział Warszawski), która po każdych zajęciach omówi ich tematykę, wykorzystane metody i dostosowanie do grupy wiekowej oraz ustosunkuje się do spostrzeżeń innych uczestników.

Seminarium będzie okazją do obserwacji bibliotekarzy/ek podczas działań z dziećmi, do zaprezentowania innowacyjnych metod w pracy z literaturą dziecięcą oraz do wymiany doświadczeń. Szkolenie przyczyni się do wzrostu kompetencji w obszarze  pracy z czytelnikiem dziecięcym oraz ułatwi dotarcie do nowych grup odbiorców. Planowana jest publikacja online scenariuszy zajęć zrealizowanych w czasie seminarium.

Wydarzenie rozpocznie się od połączenia online z gościem specjalnym Martinem Widmarkiem – jednym z najpopularniejszych autorów książek dziecięcych, propagatorem czytelnictwa i edukatorem rozwijającym dziecięcą wyobraźnię. Spotkanie będzie tłumaczone przez autorkę przekładu wielu książek pisarza Martę Dybulę.

Wśród warsztatów pokazowych z udziałem grup szkolnych pojawią się "Zaczarowane historie" Renaty Banasińskiej, "Ze smokami nigdy nie wiadomo…" Renaty Hlivkovej (Słowacja), "W książkach mieszka wrażeń sto! O odkrywaniu tajemnic i niespodzianek ukrytych w opowieściach i ilustracjach" Małgorzaty Swędrowskiej, "Roboty, dźwięki i uczucia" Małgorzaty Karpickiej i Mateusza Ryczka, "Piłkarze kontra Pisarze, czyli o tym, że czytanie to celny strzał" Pawła Piwowarczyka, "Dzień wiosny na świecie" Anety Dominiak-Gnojnickiej, "Kolorowy Świat Pana McKee" Jolanty Ziemby, "Rytmiczne zabawy słowami" Aleksandry Szymańskiej, "Stwórzmy sobie książkę – czytam, poznaję, kreuję" Katarzyny Jezierskiej i "Drzewoluby – przewodnik przyrodniczy, botaniczny i zoologiczny…" Urszuli Szyc.

W czasie seminarium będzie można również wysłuchać interesujących wystąpień ekspertów/ek tj. "Upowszechnianie czytania jako walka z wykluczeniem społecznym" Marii Deskur, "Psychologia czytania – od czytelnika naiwnego do czytelnika zakochanego w literaturze. Jak rozwijać kompetencje czytelnicze w epoce cyfrowej?" Kariny Muchy, "Jak dzięki kampanii "Mała książka – wielki człowiek" możemy zwiększać w bibliotece grono najmłodszych czytelników?" Gabrieli Dul, "Ekstraklasa czyta, czyli ze stadionu do biblioteki. O tym, jak kultura wpisuje się w sport i sport w kulturę" Pawła Piwowarczyka, "Między biblioteką a muzeum. Jak wykorzystać różnorodność doświadczeń edukacyjnych?" Aldony Mikuckiej, "Potencjał animacyjny książek paragrafowych i interaktywnych gier książkowych" Ewy Kramarczyk, "Gamifikowanie literatury" Natalii Kościńskiej.

Inspirująca będzie również prezentacja Agnieszki Karp-Szymańskiej "Droga do książki – wyniki badań dotyczących nowej publiczności", ze względu na to, że badania publiczności festiwali literackich w Polsce to rzadkość.

Nie zabraknie też zagranicznych prelegentów/ek. Będą z nami Isy Mead z Wielkiej Brytanii z prezentacją "Kraina Czarów we Wrocławiu: opowieści oxfordzkie" oraz Larysa Luhova i Olena Kremnova z Ukrainy z wystąpieniem "Książkowa wyspa – Lwów: promocja czytelnictwa dla pokolenia alfa". Przedstawiciele norweskiego partnera projektu Trond Onarheim, koordynator festiwalu w Stord Arts Centre oraz Camilla Ruhs, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Stord podzielą się online swoimi doświadczeniami w pracy z dziećmi i społecznością lokalną.

Atrakcją seminarium będzie dostępne w oba dni stanowisko VR "Curious Alice – Alicja w Krainie Czarów w wirtualnej rzeczywistości".

Na zakończenie seminarium uczestnicy/czki będą mogli wziąć udział w grze mobilnej "Kotołaki atakują" - w aplikacji ActionTrack.

Sylwetki prelegentów/ek i edukatorów/ek opublikowane są na FB.

 

Wydarzenie jest skierowane do bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek. W przestrzeni Famy ma ono charakter zamknięty (nabór publiczności został zakończony). Wszystkie osoby spoza listy zapisanych uczestników/czek zapraszamy do śledzenia transmisji online.

Warsztaty i prezentacje odbywające się w sali widowiskowej będą streamingowane wraz z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Natomiast warsztaty i prezentacje realizowane w drugiej sali o nazwie Laboratorium ruchu będą nagrywane.

Termin: 21-22 kwietnia 2022
Miejsce: Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA, ulica Bolesława Krzywoustego 286, Wrocław – Psie Pole

 

Szczegółowy program znajduje się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu:

https://biblioteka.wroc.pl/miedzynarodowe-seminarium-wyspa-ksiazka-program/.

Projekt dofinansowany w ramach Działania 2 Poprawa dostępu do kultury i sztuki Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Uwaga! Ze względu na sytuację związaną z wojną w Ukrainie program może ulec zmianie.

Patronatem honorowym Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek Wyspa Książka objął Prezydent Miasta Wrocławia.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tego wydarzenia.

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także

Czytaj także

Wyspa Książka - kierunek Północ

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 18:17
Celem projektu "Wyspa Książka - kierunek Północ", jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców. 28 października odbędzie się Międzynarodowa debata on-line rozpoczynająca projekt: Jak zdobyć nową publiczność czytelniczą? W dyskusji wzięła udział min. dziennikarka PR Dzieciom Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie ojców o uważności i męstwie, czyli XIII Forum Tato.Net

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2021 16:52
Goście z Polski i świata, setki ojców i niewyczerpane źródło inspiracji. Organizatorzy i uczestnicy zgodnie przyznają, że Międzynarodowe Forum Tato.Net to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Forum odbędzie się po raz XIII, w sobotę 13 XI w Łochowie k. Warszawy. Temat spotkania to "UWAŻNOŚĆ & MĘSTWO. Walcz o tu i teraz!" Dzień wcześniej podczas uroczystej Gali MAX zostaną wręczone wyjątkowe nagrody – Statuetki MAX przyznawane w trzech kategoriach: ojciec, dzieło, instytucja. 
rozwiń zwiń