!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 09:45
Bardzo często, gdy rodzice dowiadują się, że ich dzieci są wysoko wrażliwe, przyjmują to i zostawiają, nic z tym dalej nie robiąc, mimo iż jest coś do zrobienia. Wówczas pojawia się niebezpieczeństwo przegapienia ważnego momentu w rozwoju dziecka, który być może należy skonfrontować podczas terapii bądź spotkania z psychologiem dziecięcym. Łatwiej jest mówić, że mamy do czynienia z wysoką wrażliwością niż ze swego rodzaju zaburzeniem lub trudnością, którą należy skonsultować ze specjalistą. Nie jest to jednak najlepsza droga. 
W Polskim Radiu Dzieciom: wysoko wrażliwe dziecko
W Polskim Radiu Dzieciom: wysoko wrażliwe dzieckoFoto: shutterstock.com/Viktor Gladkov

Istnieje rozróżnienie pomiędzy wysoką wrażliwością a wrażliwością przetwarzania sensorycznego. - Mówi się, że wysoka wrażliwość to wysokie natężenie wrażliwości przetwarzania sensorycznego, a ona wiąże się z głębszym przetwarzaniem poznawczym, z tym, że zwraca się uwagę na różne szczegóły, z reaktywnością emocjonalną i empatią i taką łatwością przestymulowania ze względu na większą świadomość różnych bodźców środowiskowych i społecznych, w tym emocji i nastrojów – tłumaczyła Agata Majewska

Posłuchaj
60:07 2022_09_28 22_00_27_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 "Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

- Ważne jest to, żeby widzieć w dziecku dziecko, nie tylko wysoką wrażliwość, żeby mieć otwartą głowę, widzieć więcej, zadawać dziecku pytania, nie trzymać się jakiejś definicji wysokiej wrażliwości, którą znajdziemy w książce, nie wkładać dziecka do schematu – mówiła na antenie Polskiego Radia Dzieciom gościni Strefy Rodzica – Mimo że wysoka wrażliwość ma swoje definicje, to ona i tak jest wielobarwna i złożona poprzez to, co wnoszą swoim życiem ludzie do tej cechy temperamentu. Myślenie czarno-białe nie jest tu wskazane, natomiast istotne jest zadawanie dziecku pytań i otwartość.  

Choć wysokiej wrażliwości się nie diagnozuje, bardzo ważna jest identyfikacja. Sposób obchodzenia się z wysoką wrażliwością warto skonfrontować z innymi dorosłymi, którzy pracują z dzieckiem, np. w szkole czy w przedszkolu. Sposobem na radzenie sobie z wysoką wrażliwością jest poznanie sposobów na świadomy kontakt ze sobą. Istotne są techniki uważnościowe, praca z oddechem i samoregulacja. Więcej o tym, co robić, gdy dowiemy się, że nasze dziecko jest wysoko wrażliwe w "Strefie Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Aleksandra Jasińska
Gość: Agata Majewska – doktor nauk o rodzinie, terapeuta dzieci i młodzieży, psychotraumatolog, mama wysoko wrażliwych córek
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.   

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak radzić sobie z buntem dziecka

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 19:00
Bunt dziecka to prawdziwe wyzwanie dla cierpliwości rodziców. W „Strefie Rodzica” poszukamy sposobów, jak sobie z nim radzić.
rozwiń zwiń