Polskie Radio Dzieciom

Poznańskie Targi Książki nie tylko dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 23:34
Miłośników czytania przyciąga bogata oferta - zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy. A skoro o pisarzach mowa, to oni również chętnie odwiedzają Poznańskie Targi Książki – wydarzenie obfituje w liczne spotkania z autorami, które przyciągają do stolicy Wielkopolski wielbicieli książek z całego kraju. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
Poznańskie Targi Książki  pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom.
Poznańskie Targi Książki pod patronatem medialnym Polskiego Radia Dzieciom.Foto: mat. pras.

W tym roku udział w targach weźmie ponad 170 wydawców. Na stoiskach nie zabraknie klasyki, książek, które w minionym roku znalazły się na listach bestesellerów,
a przede wszystkim najnowszych propozycji wydawniczych. Ekspozycji będą towarzyszyły spotkania autorskie - na 4 równolegle działających scenach, na stoiskach wydawnictw oraz w specjalnej strefie, gdzie będą rozdawać autografy. Pełna listów autorów, którzy pojawią na MTP dostępna jest na stronie targiksiazki.pl.

Organizatorzy wydarzenia zapraszają na weekend z literaturą nie tylko dorosłych, ale także młodych czytelników, dla których przygotowano wiele atrakcji.

Posłuchaj
05:22 [DAB]Dzieciom (PCM) 9 marzec 2023 09_08_20.mp3 Posłuchaj rozmowy z Dyrektorem Poznańskich Targów Książki, Panem Marcinem Gorynią_Poranek PRD_89.032023. 

Strefa Rodzinnego Czytania

To jedyny taki w Polsce plac zabaw, na którym jedynymi przyrządami do zabawy są… książki.  Tu dziecko będzie mogło doświadczać wszystkimi zmysłami przygotowanych dla niego książek, ale obowiązkowo w czułej obecności swoich opiekunów. Dlatego wstęp tylko w parach (rodzic i dziecko) lub całymi rodzinami. To będzie czytanie w przytuleniu, na kolanach, w bliskości i we wspólnej zabawie.

Zabawy i warsztaty

W sobotę i niedzielę na Poznańskich Targach Książki m.in. Mozaika, czyli wyjątkowi artyści, którzy swoją muzyką i piosenkami  będą zapraszać do rozmaitych radosnych zabaw w trakcie, przed i po czytaniu.

Przez dwa dni będzie funkcjonował także Ostry Dyżur Literacki. To akcja wymyślona przez Fundację Czas Dzieci i zmodernizowana przez Małgorzatę Swędrowską. Młodzi czytelnicy – wolontariusze - wcielą się w lekarzy i będą przepisywać na receptę książki dla dzieci (i dorosłych ).

Podczas targów także zabawy dla młodych detektywów z seriami książek Operacja oraz Sherlock Junior, zabawy wokół serii książek o Żubrze Pompiku, spotkanie dla fanów Kici Koci ze wspólnym czytaniem, odrobiną iluzji i zabawy z konkursami. Będzie też urodzinowe spotkanie z Koziołkiem Matołkiem. Organizatorzy targów zapraszają na spotkanie z Andersem Sparringiem i Perem Gustavssonem – szwedzkimi twórcami Rodziny Obrabków, którzy opowiedzą o swoich bohaterach - co ich zajmuje, co trapi, o czym myślą i co wyczyniają, za czym gonią i przed czym uciekają? 

Stwórz własną okładkę

W ramach targów odbędzie się także wiele warsztatów plastycznych, w tym ten pt. „Stwórz własną okładkę”. Uczestnicy (dzieci w wieku 4-12 lat) będą tu mogli dać upust swojej wyobraźni, wcielić się w projektantów i stworzyć okładkę do swojej ulubionej lub wymarzonej książki! Członkowie Koła Edytorów Trantiputl, działającego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, wprowadzą warsztatowiczów w świat okładek i pomogą zrealizować twórcze wizje uczestników, tak by powstały piękne i oryginalne projekty.

Spotkania autorskie dla rodziców i nie tylko

Podczas Poznańskich Targów Książki odbędą się liczne spotkania z autorami, w tym z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Madaleną Galewską-Kustrą – autorką przygód Pucia, który pomaga dzieciom w nauce mowy oraz Urlichem Hube, którego sztuka „O ósmej na arce” została przetłumaczona aż na 30 języków, nagrodzona między innymi Deutsche Kindertheaterpreis, KinderLITERAturpreis oraz National Jewish Book Award, a w wersji książkowej stała się bestsellerem.

Scrrable, winyle i komiksy

Podobnie jak w roku ubiegłym, miłośnicy słownych potyczek znajdą coś dla siebie
w specjalnej Strefie Scrabble. Z kolei na fanów muzyki będzie czekać blisko 10 000 płyt winylowych przygotowanych przez wystawców z Polski i zagranicy w ramach już IV odsłony Giełdy Winyli. Swoje podwoje otworzy też strefa komiksu.

Poznańskie Targi Książki odbędą się na terenie MTP w dniach 10-12 marca. Co ważne, można spodziewać się, że wielu wystawców przygotuje atrakcyjne rabaty, więc targi staną się doskonałą okazją do uzupełnienia domowej biblioteczki. Targom towarzyszyć będą Targi Edukacyjne, które skierowane są do uczniów poszukujących nowych szkół, rodziców i nauczycieli.

Więcej informacji na stronach: www.targiksiazki.pl.

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Nagroda dla książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 11:57
Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżają piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu instytut podjął się przygotowania serii wydawniczej "Z Krainy Złotych Pól". Pierwszy tom nosi tytuł "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", który zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Patronat medialny nad książką  objęło Polskie Radio Dzieciom. Książka otrzymała nagrodę główną w Konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" kategorii Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 19:01
Po raz szósty, 7 grudnia 2022 r. w Kuźnicy Grabowskiej odbyło się "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". W tym roku fragmenty kultowej pierwszej czytanki przeczytali dziennikarze oraz redaktorzy. Polskie Radio Dzieciom objęło swym patronatem medialnym projekt "Wspólne Czytanie Elementarza im. prof. Mariana Falskiego". Zobacz wideo, w którym dziennikarka PR Dzieciom czyta wybrany fragment tego najpopularniejszego podręcznika do nauki czytania i pisania w Polsce .
rozwiń zwiń