!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Majówka 2022 z Polskim Radiem Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:55
Nasi słuchacze jeszcze do konca dnia mogą wziąć udział w specjalnej akcji - zabawie dla całej rodziny. Zapraszamy do wykonania własnoręcznie przygotowanej flagi Polski. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii w naszych mediach społecznościowych. Ponadto te 3 dni obfitują w wyjątkowe audycje tematyczne. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!
Spędź Majówkę z Polskim Radiem Dzieciom Słuchaj na www.polskieradiodzieciom.pl
Spędź Majówkę z Polskim Radiem Dzieciom! Słuchaj na www.polskieradiodzieciom.plFoto: PR

SOBOTA 30.04.

10:00-11:00 "Rodzinny W-f" - Rozpoczynamy żeglarski sezon. Gość: Bartłomiej Szotyński, trener z Akademii Żeglarskiej AZS UW na Optimistach dla dzieci od 7 lat. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

12:00 "Bajkowy ogród" - Dziecięce plany dzieci na majówkę na łonie przyrody. Porozmawiamy z Jagną i Milą o ostatnich przygodach i o majówkowych marzeniach.

15:00 "Dawno, dawno temu" - Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl, po raz piętnasty ogłasza Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Gość: Gabriela Sierocińska - Dec z Muzeum Historii Polski. 

Posłuchaj
05:57 Dawno, dawno temu - 30.04.22 - o polskiej fladze.mp3 "Dawno, dawno temu__30.04.22 - o fladze Polski

Posłuchaj
07:00 Dawno, dawno temu - 30.04.22 - o Konstytucji 3 Maja.mp3

18:00-19:00 "Kuferek przyjemności" - Dziesięcioletnia Ida i jej mama Ela opowiedzą o swojej pasji, którą wspólnie odkryły przed dwoma laty. Obydwie zajmują się mało znaną formą sportu o nazwie Ninja. Czy ten sport ma coś wspólnego z żółwiami ninja?

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - W tym tygodniu Magda i Sergiusz będą rozmawiać o Wyspach Owczych z Sabiną Poulsen. Sabina jest mamą dwójki dzieci, Beniamina i Mii. Pracuje na Wyspach Owczych jako pedagog i podpowie nam co zobaczyć na tym archipelagu i jak wygląda życie na maleńkich wyspach na środku Atlantyku. 

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - W audycji historia grupy Trio, która wylansowała nieśmiertelny przebój "Da Da Da" a także prezentacja legendarnej płyty "Trio" (zawierającej ów hit) wydanej w 1981 roku - wpisującej się w rodzący się nowy styl w Niemczech Neue Deutsche Welle- odpowiednik światowego new wave oraz minimalizmu w muzyce. Będzie też winyl "Standing On The Edge" z 1985 roku zespołu Cheap Trick, formacji, która całkiem niedawno wydała swój 20 album.

 

1.05. NIEDZIELA

10:00-11:00 "Dźwięk Dobry" - Dźwięki podróży po kontynentach. Gość: Mirosław Wlekły, autor książki "Jadą Haliki przez Ameryki". Jakie dźwięki mógł słyszeć Tony Halik podczas swoich podróży?

12:00-13:00 "Radiowe Figliki Kulfona i Moniki" - Wolny czas - co to znaczy? Czy jest w przeciwieństwie do niego szybki czas? Od kiedy liczy się czas? Gdzie i jak lubimy spędzać ten tzw. czas wolny? Zachęcamy do telefonowania i zadawania pytań Kulfonowi i Monice.

13:00 "Zwierzyniec" - Gość: Paweł Sroka - opiekun z wrocławskiego ZOO. Porozmawiamy o panterach śnieżnych, które są gatunkiem zagrożonym. Niedawno we wrocławskim ZOO przyszła na świat mała pantera śnieżna. W audycji poznamy bliżej te zwierzęta z rodziny kotowatych i dowiemy się np. dlaczego nazywa się "śnieżna".

14:00-15:00 "Dziecięcy koncert życzeń" - podczas weekendu majowego zachęcamy do telefonowania, pozdrawiania przyjaciół, składania życzeń członkom rodziny i dedykowania im piosenek.

15:00 "Zapraszamy do stołu" - Wolny i słoneczny dzień to doskonała okazja do zorganizowania pikniku. Jak zorganizować udany piknik? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. O jakich? Opowie dzisiaj o nich Marta Powałowska. Dodając do nich przepisy na piknikowe pyszności.

16:00 "Łowcy dziecięcych przygód" - Gość: Ksawery i Krystyna Pełech, dzieci mówiące 4 językami, na co dzień mieszkają na Malcie. Opowiedzą jak wygląda życie dzieci w tym kraju.
Martyna (ich mama) urodziła się i wychowała w Kutnie. W wieku 19 lat wyjechała by studiować dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim w Rybniku i Katowicach. Na czwartym roku studiów pojawiła się przed nią szansa wyjazdu na studia do Hiszpanii i ten właśnie moment stał się przełomowym w jej życiu. Właśnie wtedy rozpoczęła się prawdziwa podróż. Przez Nowy Jork, Hiszpanię, Anglię, Luxemburg, Szwajcarię dotarła na Maltę. Tu wraz z rodziną osiadła „ na dłużej” i tu na małej śródziemnomorskiej wyspie wychowuje swoje dzieci. Sama o sobie mówi, że jest statystyczną Matką Polką, ale chyba nie do końca jest to prawdą. Ksawery i Krystyna, dzieci Martyny, wychowują się bowiem w czterech językach i kilku kulturach. 

17:00-18:00 "Kulturoteka" - Zaglądamy do Teatru Polskiego by odwiedzić m.in Guliwera, Liliputy i Ferdynanda Wspaniałego. Spotkanie z reżyserem spektaklu "Ferdynand Wspaniały" Przemysławem Wyszyńskim.

22:00 "Muzyka dla rodzica" - Pierwszomajowe wydanie audycji Muzyka dla rodzica, w programie m.in duet Anieli powracającej Joanny Prykowskiej i Pawła Krawczyka z grupy HEY. W styczniu ukazał się pierwszy singiel zespołu „Jaśniejąca” z gościnnym udziałem Katarzyny Nosowskiej, w życiu prywatnym żony Pawła i… bliskiej przyjaciółki Asi ze spędzonych wspólnie w Szczecinie lat nastoletniej młodości. Drugi singiel „Niemiłość” przybliża nas do wyczekiwanej premiery całego albumu! Ponadto wiosenne piosenki od T.Love, Vito Bambino, Rosalie, Mroza i Jareckiego.

2.05. PONIEDZIAŁEK
Audycje Poranne 2 i 3 maja zostają skrócone do 2 godzin, emisja od 8:00 do 10:00.

8:00-10:00 "Poranek w PRD" - W Dzień Flagi Zbyszek ze smokiem będą zadawać różne "biało-czerwone" zagadki.

11:00 "Leszek i Miś Michaś" - Leszek z Misiem przedstawią dzieciom symbole naszego kraju. Co znaczy biały i czerwony na fladze Polski? Czym jest godło? Jaka historia wiąże się z Mazurkiem Dąbrowskiego?

15:00-17:00 "Popołudnik w PRD" - o lasach na świecie - lasy Ameryki, Australii, Afryki i Europy.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Flagi państwowe zaczęły powstawać pod koniec XVIII wieku. Wywodziły się od chorągwi królewskich i przejmowały ich barwy - kolor godła umieszczano na górze flagi, a kolor tła na dole. Również polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Dziś o historii flag.

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - O historycznych mitach. Gość programu - Agnieszka Jankowiak-Maik (znana w internecie jako Babka od histy) w lekki sposób pisze o niezwykłych meandrach polskiej historii: ukazuje jej drugie dno, przypomina zapomniane postacie i odkrywa przemilczane wydarzenia. 

23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" -  W audycji wiosenne propozycje z polskiego rynku muzycznego, nawet przedpremierowo. Tak będzie w przypadku nowej propozycji zespołu Pawkin- dopiero co zespół wyszedł ze studia i w audycji odbędzie się przedpremierowo odtworzenie ich najnowszej, bardzo przebojowej kompozycji z tytułem "Rzeka". A w studiu pojawi się mistrz słowa, Krzysztof Napiórkowski, który opowie o swojej najnowszej płycie zatytułowanej "CV".

3.05. WTOREK
10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja dowiemy się, czego słuchano na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Na jednego człowieka przypada około 500 drzew. Dziś poznamy różne ich gatunki, nauczymy się je rozpoznawać. Dlaczego niektóre mają liście a inne igiełki? Jak można oszacować wiek drzewa? Ile lat ma najstarsze drzewo na świecie?

15:00 "Popołudnik w PRD" - 3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Czym jest konstytucja? Dlaczego jest taka ważna? Najstarsze i najnowsze konstytucje na świecie. W jaki sposób wprowadzane są poprawki do konstytucji?

17:15 "Bezpieczny maluch" - Jakie zagrożenia mogą być w lesie i jak ich uniknąć. Gość: Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcja lasów Państwowych w Toruniu. 

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Pierwsza pomoc, a wiek dziecka - jak zmieniają się zasady udzielania pierwszej pomocy wraz z wiekiem dziecka, jak wygląda procedura w przypadku noworodka, a jak w przypadku rocznego dziecka, kto powinien przejść taki kurs i jak często?

Gość: Adrianna Cienkusz, ratownik medyczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, instruktor pierwszej pomocy w firmie TwojRatownik.pl. Swoje doświadczenie zdobywała podczas pracy w pogotowiu ratunkowym oraz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w warszawskich szpitalach.

 

2 temat: Kluczowe zasady pracy z dziećmi po doświadczeniach traumatycznych. Jak zrozumieć dzieci, które doświadczyły złożonej traumy rozwojowej, czy wojennej i odpowiedzieć na ich potrzeby. Gość: Beata Kulig, doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce.

Zapraszamy!

**

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Drugie notowanie TOP Listy Przebojów Polskiego Radia Dzieciom!

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 18:00
Przez cały rok słuchacze stacji głosowali na swoje ulubione utwory i zdecydowali tym samym, które z nich znalazły się na szczycie zestawienia. Oto 20 piosenek, które dostały najwięcej głosów!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztaty twórcze "Mazowsze łączy pokolenia. Domek z Sercem 2022"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 08:00
Trwa kolejna edycja bezpłatnych, charytatywnych warsztatów twórczych "Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2022", które od kilku lat organizuje warszawskie Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym tego projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyczne Podróże". Z wizytą w Disneylandzie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 08:00
Podparyski Disneyland ma już trzydzieści lat. Nie jest to jednak najstarszy park Walta Disneya na świecie – pierwszy został otwarty 17 lipca 1955 roku w Kalifornii. Jego budowa trwała zaledwie rok! Obecnie na świecie jest sześć Disneylandów – dwa mieszczą się w Stanach Zjednoczonych – w Kalifornii (najstarszy) oraz w Orlando (największy). Trzy znajdują się w Azji – w Tokio, Hongkongu i Szanghaju i jeden w Europie – w Chessy pod Paryżem.
rozwiń zwiń