Polskie Radio Dzieciom

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 15:21
Czytanie jako kapitał społeczny, czyli o czym w tym roku na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Wiele mówi się o tym, że czytanie jest inwestycją w przyszłość naszych dzieci. Stają się mądrzejsze, lepiej wykształcone, będą budować nowy, lepszy świat.
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i dziatki. Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom.
Plakat Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Ojce i dziatki". Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom.Foto: mat. pras.

Mało kto zauważa, że książki rozwijają także empatię, wskazują na odmienne perspektywy jednostek, pomagają zrozumieć i uszanować odmienność, a jednocześnie podkreślają potrzebę przynależności społecznej. Czytające dziecko wyrośnie na kreatywnego człowieka o wysokim poczuciu własnej wartości i refleksyjności, lepiej rozumiejącego otaczający świat, a co więcej - lepiej rozumiejącego samego siebie. 

Aby jednak tak było, dziecko powinno trafić na wartościowe, cudowne, mądre książki, które go nie tylko zainteresują, ale prawdziwie zachwycą lub poruszą.  

W tym z pewnością pomocny jest Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki. Już od 26 maja - znaczącej daty - Międzynarodowego Dnia Matki - po raz 5. startują liczne imprezy, warsztaty, gry, spacery literackie, spotkania i wystawy, które mają za zadanie zwrócić uwagę na najlepsze pozycje wydawnicze, właśnie te, które mogą okazać się bliskie współczesnym dzieciom.  

"Tegoroczny plakat - będący hołdem złożonym mistrzowi ilustracji - Januszowi Stannemu, znakomicie obrazuje wszystkie powyższe kwestie. - wyjaśnia Agnieszka Karp- Szymańska, dyrektor programowa festiwalu - Feria barw, nieskrępowana niczym wyobraźnia i kreatywność twórcza, skierowana ku przyszłości, a do tego latarnia rozpraszająca mroki i koło ratunkowe, bo literatura potrafi realizować funkcje pomocowe". 

O tym ostatnim przekonamy się podczas panelu dyskusyjnego inaugurującego tegoroczny Festiwal na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki, na który już teraz zapraszamy bibliotekarzy i edukatorów. 

Trasa festiwalu: Warszawa (26-28 maja), Radom (maj), Wrocław (23-25 czerwca), Gdynia (21-23 lipca), Sopot (21-23 lipca), Katowice (25-27 sierpnia) i Lublin (21-24 września)! 

W piątek 26 maja w PKiN w sali Kopernika podczas Międzynarodowych targów Książki odbędzie się panel dyskusyjny dla edukatorów, bibliotekarzy i rodziców "Książki pierwszej potrzeby czyli 100  pytań o pomocową rolę książek.

Żyjemy w czasach wymagających dużej odporności psychicznej, elastyczności, wewnętrznej siły, optymizmu, empatii, otwarcia na drugiego człowieka a jednocześnie umiejętności wartościowania, weryfikacji, posiadania własnego zdania… Sporo tego nawet jeśli myślimy o dorosłej głowie, a jak ma sobie poradzić dziecko, które dodatkowo mierzy się z odkrywaniem świata - tego zewnętrznego ale też tego który kryje się w emocjach i relacjach z drugim człowiekiem.

Czy książka może przyjść z pomocą? Jak może wspierać, jak pomagać, kiedy jest najskuteczniejsza? Wspólnie z ekspertami z zakresu rozwoju dziecka, psychologii i literatury postaramy się odpowiedzieć w jakich okolicznościach książka może pomóc współczesnemu dziecku i czym powinna się charakteryzować.

W panelu weźmie udział m.in. dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska.

Panel poprowadzi: Agnieszka Karp-Szymańska, prezes Grupy Czas Dzieci, dyrektor Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

Szczegółowy program na stronie: festiwalliteraturydzieciecej.pl 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

 

Zobacz także
Czytaj także

Nagroda dla książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe”

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 11:57
Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżają piękno polskiej kultury ludowej. W tym celu instytut podjął się przygotowania serii wydawniczej "Z Krainy Złotych Pól". Pierwszy tom nosi tytuł "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", który zawiera opowieści z terenu położonego między wielkimi szczytami Karpat, a rzekami Wisłą i Sanem. Patronat medialny nad książką  objęło Polskie Radio Dzieciom. Książka otrzymała nagrodę główną w Konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" kategorii Książki dla dzieci w wieku 8-17 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za nami 9. Festiwal Literatury dla Dzieci 

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 12:07
Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbył się w Krakowie (16-20 listopada). W programie znalazły się spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! Znamy też laureatów nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznańskie Targi Książki nie tylko dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 23:34
Miłośników czytania przyciąga bogata oferta - zarówno największych i znanych wydawnictw, jak i niszowych, publikujących ambitne książki mniej znanych autorów z Polski i zagranicy. A skoro o pisarzach mowa, to oni również chętnie odwiedzają Poznańskie Targi Książki – wydarzenie obfituje w liczne spotkania z autorami, które przyciągają do stolicy Wielkopolski wielbicieli książek z całego kraju. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rabka Festiwal poszukuje czytelniczego Zwyrtały!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 08:00
Piąta edycja konkursu. Szukamy "czytelniczego" Zwyrtały, którego pomysł porwał do lektury i rozczytał szkołę, dzielnicę, wieś, miasto… Laureatem konkursu może osoba (lub grupa osób), niezależnie od wieku i miejsca działania, której pomysł zachwyci konkursowe jury w składzie: prof. Anna Janus-Sitarz, prof. Grzegorz Leszczyński, pan Konstanty Przybora. Aby wziąć udział należy zapoznać się z regulaminem konkursu oraz wypełnić i przysłać, pocztą tradycyjną lub mailowo, do 1 czerwca 2023 r., na adres Biblioteki w Rabce-Zdroju krótki formularz z opisem projektu, który znajduje się poniżej.
rozwiń zwiń