Polskie Radio Dzieciom

Jak wspierać swoją samodzielność, zachowując ostrożność i bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 08:00
Mój przyjaciel stres, albo Misja Śmiałość - to tylko niektóre z tematów zajęć, jakie proponuje dzieciom Akademia Samodzielności. Nasz królik Filip Karocki zdecydował się porozmawiać o tym jak zostać taką "Zosią Samosią".
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/ Autorstwa Protasov AN

Do rozmowy zaprosił Przemysława Jakóbczyka, autora książki  "Księga Samodzielności, czyli przygody Zuzy na Bezludnej Wyspie" i "... Zuza w tarapatach". Jak mówi autor - nie chciał pisać dzieciom podręcznika pełnego regułek o samodzielności, tylko książkę, która zawierałaby informacje na temat tego, jak sobie radzić w sytuacjach trudnych. I najlepszym przykładem był pobyt bohaterki... na bezludnej wyspie. 

Posłuchaj
54:02 Dzieci_AAC 2020_10_09-17-59-23.mp3 Bohaterzy książkowi i lekcja samodzielności (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_09.10.2020.

 

Kiedy można już być samodzielnym? Czy wtedy, kiedy ma się - jak bohaterka książki lat 12, czy wcześniej? I czego można się o samodzielności uczyć? Można się samemu ubrać, umyć, uczesać...ale czego jeszcze można się nauczyć? - Uczymy dzieci jak postępować w sytuacjach stresujących - kiedy na przykład zgubią się w lesie, albo spotkają na ulicy kogoś, kto stracił przytomność - tłumaczył gość audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania całości zapisu audycji.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Przemysław Jakóbczyk
Data emisji: 09.10.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Programowanie z Filipem i Leopoldem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 19:15
Z audycji dowiecie się, jaka jest historia komputerów, jak one działają i po co komputerowi oprogramowanie. O tym, czym jest programowanie i kto może nauczyć się tej sztuki opowie gość audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomyśl, żeby zrozumieć. Lew i Królik o tajemnicach mózgu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 15:29
Lew i Królik mają ostatnio skłonność do przedziwnych rozmyślań. I tym razem proponują słuchaczom podróż w głąb mózgu, który - jako narząd ośrodkowego układu nerwowego występuje u większości zwierząt. I jak mówi Królik - od świata oddziela go tylko mała "kopułeczka".
rozwiń zwiń