Polskie Radio Dzieciom

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
Konni rycerze przypominają turystom o zachowywaniu zasad higieny w czasie epidemii
Konni rycerze przypominają turystom o zachowywaniu zasad higieny w czasie epidemiiFoto: Stuart Forster / Rex Features

Historia i znaczenie herbu wywodzą się z dawnego rycerstwa. W momencie kiedy rycerz, zamiennie nazywany kiedyś szlachcicem, otrzymywał od władcy prawa ziemskie, stawał on się jego dłużnikiem. Do jego najważniejszego obowiązku należała walka z wrogami, a nawet poświęcenie życia w obronie króla.

Podczas ataku ważne było to, aby rycerze potrafili rozróżnić osoby na polu bitwy. Sposobem na to było umieszczenie herbu na chorągwi, odpowiedniku dzisiejszych sztandarów. Następnie była ona ustawiana przez chorążego nad danym oddziałem tak, by rycerze mogli się wokół niej zgromadzić. Funkcja ta była bardzo zaszczytna, a utratę chorągwi traktowano jak coś haniebnego.


Posłuchaj
59:30 2021_03_16 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Jak rozpoznać rycerza. Historia i znaczenie herbu_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 16 marca godz. 18:00

Rola rycerza była bardzo zaszczytna. Dlatego jeśli uciekł on z pola bitwy lub zdradził swojego władcę dokonywano skazy herbowej. Polegało to na tym, że znaki na herbie zostawały przekreślone albo wizerunek rodowy na tarczy otaczano wyróżniającym się pasem.

Chociaż w dzisiejszych czasach herby przyznaje się oficjalnie jedynie miastom, każda osoba może taki znak dla siebie stworzyć i go zastrzec. Jeśli wiecie, jak chcielibyście, aby wyglądał wasz herb, podzielcie się z nami Waszymi pomysłami. Projekty można wysyłać na maila: dzieci@polskieradio.pl.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Tadeusz Grajpel
Data emisji: 17.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Wiedza operowa dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 13:35
W 1910 roku, z "Metropolitan Opera" w Nowym Jorku, po raz pierwszy na świecie przeprowadzono radiową transmisję scenicznego dzieła operowego. Była to między innymi "Tosca" Giacoma Pucciniego. Te spektakle, w których muzyka współdziała z akcją, librettem - wywodzą się jeszcze z dawnych włoskich, renesansowych, maskarad karnawałowych. I na dobre zadomowiły się w kulturze współczesnej Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość ze szkolnej ławki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 23:59
W niedzielę obchodziliśmy Walentynki - Święto Zakochanych. Chociaż importowane z Zachodu, na dobre zadomowiło się w Polsce i w szkołach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od stóp do głów i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 16:55
Dzisiaj omówimy części ciała. Zacznijmy od stóp, a po drodze poznamy kilka pożytecznych słówek, które oczywiście warto zmieścić w głowie.
rozwiń zwiń