X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Najbardziej znane legendy na świecie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:37
Cechą charakterystyczną legend jest to, że są one przekazywane często ustnie i opowiadają o różnych postaciach lub wydarzeniach. Zawierają elementy fantastyczne, dlatego nierzadko stanowią idealne źródło inspiracji dla twórców filmów i pisarzy. Z racji tego, że zarówno Filip, jak i Leopold są ogromnymi fanami rozmaitych opowieści, postanowili opowiedzieć słuchaczom "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", kilka legend.
Najbardziej znane legendy na świecie
Foto: Glow Images/East News

Jedna z historii opowiada o młodym chłopaku, którego śpiew tak zauroczył pewną syrenkę, że postanowiła ona udać się na ląd i odnaleźć śpiewaka. Wkrótce bohaterowie opowieści zakochali się w sobie, a po wyjawieniu sekretu dziewczyny o byciu syrenką postanowili zamieszkać w głębinach wód. Inną legendą, która dotyczy morza jest historia pochodząca z Brazylii. Według niej zuchwały śmiałek stwierdził, że byłby wstanie pokonać nawet Stwórcę wszechświata. Ten natomiast w akcie gniewu zamienił wojownika w różowego delfina. 

Posłuchaj
59:17 2021_04_19 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Najbardziej znane na świecie legendy_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD_19 kwietnia godz. 18:00

W Meksyku znana jest opowieść o księżniczce zakochanej w chłopaku, który musiał udać się na wojnę. Niestety po pewnym czasie posłaniec poinformował ludność o jego śmierci. Rozpacz dziewczyny była tak ogromna, że zmarła. Jak się jednak później okazało wysłannik skłamał. Niestety, chłopak również umarł, gdy powrócił z wojny i dowiedział się, co się stało. Aby upamiętnić młodą parę, bogowie Azteków postanowili stworzyć dwa wulkany w miejscu ich odejścia.  

Jak widać, jednym z głównych wątków legend jest miłość. Dowodem tego może być także kolejna historia, tym razem z dalekiego Wschodu. Jednak, aby dowiedzieć się, jak potoczyły się losy dziewczyny uwięzionej w pałacu, słuchacze powinni posłuchać dalszych opowiadań Filipa i Leopolda. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 19.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

 

 

Zobacz także

Czytaj także

Legendarne, niewidziane postaci

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 13:00
Jest kilka takich postaci na świecie, o których wszyscy mówią, że istnieją, ale tak naprawdę widziało je niewielu... albo nawet nikt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsca z mitów i legend

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:00
W 1900 roku brytyjski archeolog Arthur Evans zakupił ziemię, na której znajdują się ruiny pałacu w Knossos na Krecie, celem przeprowadzenia prac wykopaliskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd biorą się stare i nowe legendy?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 23:44
Pamiętacie legendę o warszawskiej syrence? Teraz mieszka na cokole nad Wisłą, ale skąd się tam wzięła? Gdzie mieszkała wcześniej i co sprawiło, że postanowiła się ukryć w odmętach rzeki? O tej i innych polskich legendach opowiedziała ostatnio dzieciom w niewielkich książeczkach Agnieszka Frączek.
rozwiń zwiń