X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Maria Skłodowska-Curie. Od naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 13:07
Dzięki odkryciom naukowym lepiej poznajemy nasz świat i mamy szansę na zrozumienie zachodzących w nich procesów. Możliwości te zawdzięczamy pracy wybitnych naukowców, w tym także z Polski. Jednym z najbardziej znanych odkrywców z dziedziny chemii i fizyki jest Maria Skłodowska-Curie, o której życiu opowiedzieli prowadzący Podwieczorka z Filipem i Leopoldem.
Maria Skłodowska-Curie w 1898 roku
Maria Skłodowska-Curie w 1898 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Bohaterka audycji urodziła się latach 60-tych XIX wieku, kiedy Polska była pod zaborami i nie widniała na mapach. Tata Marii uważał, że sama walka nie wystarczy do tego, aby nasz kraj przetrwał ówczesny okres. Według niego, ważne było także budowanie polskiej nauki i kultury, co motywowało kobietę do dalszego kształcenia się. Niestety, ze względu na brak znajomości języka łacińskiego i greckiego, Maria i jej siostra nie mogły studiować w Warszawie, zatem postanowiły kontynuować edukację w Paryżu. 

Posłuchaj
59:05 2021_04_23 17_59_57_RadioDzieciom_Maria Skłodowska-Curie. Od Polskiego naukowca do znanej laureatki Nagrody Nobla_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 23 kwietnia godz. 18:00

 

We Francji poznała swojego męża, z którym następnie przeprowadzała badania i eksperymenty we własnym laboratorium. Owocem jej pracy było odkrycie dwóch pierwiastków, z czego jeden z nich nazwała na cześć Polski – polon i rad. To właśnie dzięki temu osiągnięciu możliwe jest dzisiaj dokonywanie prześwietleń, a także leczenie raka za pomocą radioterapii. Za swoje odkrycia Maria Skłodowska-Curie otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla, a pieniądze z wygranej przeznaczyła na udoskonalenie swojego laboratorium.

Praca naukowca wymaga ciągłego zgłębiania wiedzy na dany temat oraz wytrwałości w dążeniu do celu. W przypadku Marii Skłodowskiej-Curie lata badań i wynikające z nich dokonania sprawiły, że jej postać na zawsze zapisała się w historii niezwykłych odkryć naukowych.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 23.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Co kryje się w naszych genach?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 19:57
Czemu jeden piesek może być biały, a jego brat łaciaty? Dlaczego ludzie mają różny kolor skóry? Czemu mówi się czasem, że wyglądasz jak "wykapana babcia"? Nad tym właśnie zastanawiali się Leopold i Filip.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O słowach starych i nowych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:00
"Zawżdy kiedy wzdłuż i wszerz orzesz rolę…." - książka Agnieszki Frączek "Dziadki i dziatki - czyli o słowach starych i nowych" to zabawnie rymowana historia o języku polskim i o słowach - tych starych - jak "trotuar", oraz tak nowych, jak "dron". Każdy z tych wierszyków jest dość zawiły literacko więc świetnie mógłby służyć za dyktando pomocne nauce ortografii. W cyfrowym Polskim Radiu Dzieciom wyjaśniliśmy zawiłą tematykę powstawania nowych słów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia pierwszych rowerów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 10:00
Po nieprzyjemnej zimie nadszedł czas na który wielu z nas tak długo czekało. Słońce zaczyna świecić coraz śmielej, a temperatura powolutku wzrasta, co oznaczać może jedno. Najwyższa pora wrócić do jazdy na rowerze! Wraz z Lwem Leopoldem i Królikiem Filipem wyruszymy na wycieczkę kolarską śladami rowerowej historii.
rozwiń zwiń