X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:07
Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Luma creative

Atmosfera ziemska to mieszanina różnych gazów, w skład której zaliczamy również dwutlenek węgla (CO2). Jest ona ważna, ponieważ pełni funkcję ochronną, której zadaniem jest utrzymanie na Ziemi odpowiedniej temperatury do życia. Niestety w wyniku działań człowieka, np. spalanie węgla, ilość dwutlenku węgla w atmosferze się zwiększa, co powoduje zatrzymanie znacznej części promieniowania słonecznego. Skutkiem tego jest efekt cieplarniany, a w konsekwencji m.in. topnienie lodowców i zmiana klimatu. 

Posłuchaj
58:47 2021_04_28 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 28 kwietnia godz. 18:00

Istnieje jednak szansa na zatrzymanie kryzysu klimatycznego. Możemy zacząć od oszczędzania energii poprzez wyłączanie urządzeń, których nie używamy, a zamiast jazdy samochodem wybrać rower lub spacer. Korzystne jest także segregowanie śmieci. Z kolei węgiel możemy zastąpić odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia wiatru, przy użyciu wiatraków lub kolektorów słonecznych, które wykorzystują energię słoneczną.  

- Mam wrażenie, że przestaliśmy dbać o nasz własny, osobisty, prywatny dom – powiedział Boguś Janiszewski.  Brak szybkiej i znaczącej reakcji z naszej strony może doprowadzić do nieodwracalnych wydarzeń, które w swoich skutkach będą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Jednak póki jest jeszcze czas, wciąż możemy starać się, by do tego nie dopuścić. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie
Data emisji: 20.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

 

Zobacz także

Czytaj także

Jak sprzątnąć świat, któremu szkodzą elektrośmieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 13:41
Rękawiczki lateksowe, foliowe torebki, maseczki - o tych śmieciach szczególnie teraz, kiedy szaleją wirusy, mówi często i głośno. Ale, czy "elektrośmieci" - zużyty sprzęt elektroniczny, to naprawdę taki duży problem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:35
Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:45
Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
rozwiń zwiń