Polskie Radio Dzieciom

Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 16:07
Ludzie od dawna prowadzą działania, które szkodzą naszej planecie. Ingerujemy w naturalne środowisko, nie zwracając przy tym uwagi na szkodliwe skutki naszych poczynań, np. ocieplenie klimatu. Z racji tego, że jest to wynik długoletnich zaniedbań, niektórzy mogą nie poczuwać się do wzięcia odpowiedzialności za wynikające z nich konsekwencje. Jest to jednak niezwykle ważny temat, który w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem poruszył Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Luma creative

Atmosfera ziemska to mieszanina różnych gazów, w skład której zaliczamy również dwutlenek węgla (CO2). Jest ona ważna, ponieważ pełni funkcję ochronną, której zadaniem jest utrzymanie na Ziemi odpowiedniej temperatury do życia. Niestety w wyniku działań człowieka, np. spalanie węgla, ilość dwutlenku węgla w atmosferze się zwiększa, co powoduje zatrzymanie znacznej części promieniowania słonecznego. Skutkiem tego jest efekt cieplarniany, a w konsekwencji m.in. topnienie lodowców i zmiana klimatu. 

Posłuchaj
58:47 2021_04_28 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Kryzys klimatyczny. Jak dzieci mogą dbać o swoją planetę?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 28 kwietnia godz. 18:00

Istnieje jednak szansa na zatrzymanie kryzysu klimatycznego. Możemy zacząć od oszczędzania energii poprzez wyłączanie urządzeń, których nie używamy, a zamiast jazdy samochodem wybrać rower lub spacer. Korzystne jest także segregowanie śmieci. Z kolei węgiel możemy zastąpić odnawialnymi źródłami energii, takimi jak energia wiatru, przy użyciu wiatraków lub kolektorów słonecznych, które wykorzystują energię słoneczną.  

- Mam wrażenie, że przestaliśmy dbać o nasz własny, osobisty, prywatny dom – powiedział Boguś Janiszewski.  Brak szybkiej i znaczącej reakcji z naszej strony może doprowadzić do nieodwracalnych wydarzeń, które w swoich skutkach będą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Jednak póki jest jeszcze czas, wciąż możemy starać się, by do tego nie dopuścić. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Boguś Janiszewski, autor książki o klimacie
Data emisji: 20.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak sprzątnąć świat, któremu szkodzą elektrośmieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 13:41
Rękawiczki lateksowe, foliowe torebki, maseczki - o tych śmieciach szczególnie teraz, kiedy szaleją wirusy, mówi często i głośno. Ale, czy "elektrośmieci" - zużyty sprzęt elektroniczny, to naprawdę taki duży problem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:35
Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:45
Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
rozwiń zwiń