X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:35
Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park NarodowyFoto: Bartosz Popczyński

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w południowej części województwa lubelskiego, niedaleko miejscowości Szczebrzeszyn. Przez jego obszar przepływa Wieprz, jedna z największych rzek na wschodzie Polski. Spośród pozostałych parków wyróżnia go ogromne zalesienie (aż 95%). Dodatkowo aż 400 drzew na terenie tego obszaru zostało uznane za pomniki przyrody, co oznacza, że mają szczególną wartość naukową, krajobrazową bądź kulturową.

Posłuchaj
60:09 2021_03_15 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_15.03.21.

Za symbol parku przyjmuje się konika polskiego. Są one potomkami tarpanów, które dawniej były bardzo cenione przez ludzi ze względu na ich siłę i odporność na różne warunki klimatyczne. Niemniej jednak na terenie parku można znaleźć też inne wyjątkowe gatunki zwierząt. Należą do nich np. rzadko występujący w Polsce ptak – głuszec. Jego oryginalna nazwa pochodzi od tego, że gdy wydaje charakterystyczne odgłosy w pewnym momencie przestaje reagować na bodźce zewnętrzne i na chwilę głuchnie. 

Roztoczański Park Narodowy ma nie tylko bogatą faunę i florę, ale też różnorodne widoki. Stanowi to ogromną zachętę dla niejednego wielbiciela przyrody. By nie pominąć najciekawszych obszarów tego miejsca, turyści i odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnie wyznaczonych i przygotowanych ścieżek poznawczych oraz szlaków turystycznych.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Bartosz Popczyński
Data emisji: 15.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także

Czytaj także

Parki narodowe i krajobrazowe

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:00
Filip i Leopold będą dziś z nami odkrywać najpiękniejsze parki narodowe Polski i świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:00
Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem I Leopoldem". Karkonoski Park Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:40
W Karkonoskim Parku Narodowym występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych. Spotkać można bobry, sarny, lisy i aż 16 gatunków nietoperzy, a nawet muflony. Fruwa tu ponad 90 gatunków ptaków. Wybieraliśmy się do rozciągającego się w województwie dolnośląskim Karkonoskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń