Polskie Radio Dzieciom

Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:35
Parki narodowe są bardzo ważne nie tylko dla Polski, ale też dla innych państw. Wynika to z tego, że jako obszary chronione ich zadaniem jest strzeżenie oraz dbanie o rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem. Mają także charakter edukacyjny, dzięki czemu stanowią idealny punkt do obserwowania dzikiej natury. To właśnie do jednego z takich miejsc – Roztoczańskiego Parku Narodowego, słuchacze Podwieczorka udadzą się na wycieczkę rowerową wraz z przyrodnikiem Bartoszem Popczyńskim.
Roztoczański Park Narodowy
Roztoczański Park NarodowyFoto: Bartosz Popczyński

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w południowej części województwa lubelskiego, niedaleko miejscowości Szczebrzeszyn. Przez jego obszar przepływa Wieprz, jedna z największych rzek na wschodzie Polski. Spośród pozostałych parków wyróżnia go ogromne zalesienie (aż 95%). Dodatkowo aż 400 drzew na terenie tego obszaru zostało uznane za pomniki przyrody, co oznacza, że mają szczególną wartość naukową, krajobrazową bądź kulturową.

Posłuchaj
60:09 2021_03_15 18_00_03_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Roztoczański Park Narodowy. Co warto zobaczyć? (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_15.03.21.

Za symbol parku przyjmuje się konika polskiego. Są one potomkami tarpanów, które dawniej były bardzo cenione przez ludzi ze względu na ich siłę i odporność na różne warunki klimatyczne. Niemniej jednak na terenie parku można znaleźć też inne wyjątkowe gatunki zwierząt. Należą do nich np. rzadko występujący w Polsce ptak – głuszec. Jego oryginalna nazwa pochodzi od tego, że gdy wydaje charakterystyczne odgłosy w pewnym momencie przestaje reagować na bodźce zewnętrzne i na chwilę głuchnie. 

Roztoczański Park Narodowy ma nie tylko bogatą faunę i florę, ale też różnorodne widoki. Stanowi to ogromną zachętę dla niejednego wielbiciela przyrody. By nie pominąć najciekawszych obszarów tego miejsca, turyści i odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnie wyznaczonych i przygotowanych ścieżek poznawczych oraz szlaków turystycznych.

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Bartosz Popczyński
Data emisji: 15.03.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także
Czytaj także

Parki narodowe i krajobrazowe

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:00
Filip i Leopold będą dziś z nami odkrywać najpiękniejsze parki narodowe Polski i świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:00
Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podwieczorek z Filipem I Leopoldem". Karkonoski Park Narodowy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 15:40
W Karkonoskim Parku Narodowym występuje ponad tysiąc gatunków roślin oraz wiele gatunków zwierząt leśnych. Spotkać można bobry, sarny, lisy i aż 16 gatunków nietoperzy, a nawet muflony. Fruwa tu ponad 90 gatunków ptaków. Wybieraliśmy się do rozciągającego się w województwie dolnośląskim Karkonoskiego Parku Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń