X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:45
Większość z nas grzyby kojarzy z tymi jadalnymi, które znajdujemy jesienią w lesie ale grzyby spotykamy nie tylko w lasach i nie tylko w jesienią. Są wszędzie wokół nas. Czy wiedzieliście, że pleśń jest grzybem, który ma zastosowanie w medycynie? Do fascynującego świata grzybów zabrała nas mykolog pani dr Marta Wrzosek. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Nadchodzi taki okres w ciągu roku, kiedy jadąc przez las zauważymy przy drodze pełno stojących samochodów. Oznacza to tylko jedno – rozpoczął się sezon na grzybobranie. Jednakże, chociaż grzyby kojarzymy głównie jako dodatek kulinarny, tak naprawdę znajdują się wszędzie wokół nas i mogą przybierać różne formy, o czym w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała dr Marta Wrzosek, z zawodu mykolog. 

Posłuchaj
59:12 2021_04_21 18_00_22_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Fascynujący świat grzybów. Grzyby domowe i pleśnie (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/PRD)_21 kwietnia godz. 18:00

Jednym z rodzajów grzybów, które zajmują wysokie miejsce wśród ich smakoszy są smardze, które często można spotkać niedaleko topoli. Mimo że w Polsce znajdują się one pod ochroną, można je skosztować w drogich, francuskich restauracjach. Znane są również trufle, słynące z wyjątkowego zapachu. Należą one do grupy najdroższych grzybów na świecie, co jest widoczne zwłaszcza na południu Włoch. Rosną one pod ściółką, dlatego do ich znalezienia wykorzystuje się specjalnie szkolone psy lub świnie.

Niemniej jednak, grzyby można znaleźć także w innej postaci. Ich zarodniki są niewidoczne dla naszego oka, a jeśli dostaną się w miejsce, gdzie jest ciepło i wilgotno mogą stworzyć pleśń, m.in. na ścianach łazienki. Ma ona negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego tak ważne jest, aby pozbyć się jej w odpowiedni sposób. Z kolei, aby ograniczyć możliwość wystąpienia pleśni w słoikach np. dżemu, zaleca się, aby nie wkładać do niego łyżeczki, która ma kontakt z naszą buzią, gdyż ślina człowieka zawiera wiele bakterii.

Temat grzybów jest bardzo ciekawy i rozległy, ponieważ dotyczy on wielu aspektów. Chociaż mogą one być oznaką przeterminowanego jedzenia, są też takie produkty, jak np. ser pleśniowy, który zdobywa ostatnio coraz większą popularność. Natomiast chodząc na grzybobranie pamiętajmy, aby zbierać tylko te rodzaje, które nie są dla nas szkodliwe.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM JUŻ TERAZ !! <---

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość:
Data emisji: 21.04.2021
Godz. emisji: 18.00.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także

Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpoznać rycerza? Historia i znaczenie herbu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 15:35
Każda epoka ma swoich bohaterów. W średniowieczu byli to m.in. rycerze, których wyróżniającym elementem były herby. Czym one są oraz jakie jest ich znaczenie? Odpowiedzi udzieli gość Podwieczorka, heraldyk Tadeusz Grajpel, który zawodowo bada początki i rozwój herbów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nela Mała Reporterka gościem Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 20:00
Zaskakujące może być to, że na temat mórz i oceanów wiemy na tyle niedużo, że mówi się, jako iż kosmos byłby lepiej zbadany niż wspomniane obszary naszej planety. Jesteśmy zatem ciekawi, co skrywa podwodne środowisko oraz kiedy uda nam się go bliżej poznać.  Na szczęście są jednak takie osoby, jak gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" - Nela Mała Reporterka, która pomaga nam przybliżyć ten tajemniczy świat.
rozwiń zwiń