Niedawno rozpoczęła się już 761 edycja Jarmarku św. Dominika, podczas którego do Gdańska przyjeżdżają handlarze z całego świata. Wydarzenie to odbywa się w najstarszej części miasta, gdzie znajduje się także zabytkowa fontanna Neptuna stanowiąca jedną z głównych atrakcji. Stamtąd można podejść do Kościoła Mariackiego i wejść na wieżę o wysokości 78 metrów, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. W Gdańsku, które jest miastem portowym zobaczymy również żurawia, którego zadaniem jest podnoszenie towarów i transportowanie ich na ląd lub statek.
Gdańsk wchodzi w skład Trójmiasta, do którego należą też Gdynia oraz Sopot, który powstał jako uzdrowisko. Z czasem, gdy miasto to zaczęło się rozwijać, postanowiono wybudować kolejne atrakcje. W związku z tym powstało wówczas najdłuższe drewniane molo w całej Europie, gdzie można usiąść i nacieszyć się dźwiękiem morskich fal. Co ciekawe, małe zasolenie Morza Bałtyckiego wynika z niewielkich Cieśnin Duńskich, przez które przepływają wody z Morza Północnego, gdzie wcześniej mieszają się z wodami Oceanu Atlantyckiego.
59:21 2021_07_27 18_00_01_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 27 lipca godz. 18:00
Będąc w Zatoce Gdańskiej usłyszeć można legendę „Żabi Kruk”. Historia opowiada o flisaku, który dotarł Wisłą do Gdańska, gdzie zobaczył dziewczynę o imieniu Róża, w której od razu się zakochał. Niestety odrzucony przez jej rodziców udał się na przyjęcie, gdzie chciał ich do siebie przekonać raz jeszcze. Jak się okazało, obecny był tam też diabeł, którego z powodu przebrania nikt nie poznał. Stało się to dopiero, gdy flisak dostrzegł jego rogi. W tym momencie diabeł zamienił chłopaka w kruka, a dziewczynę w różę i ją porwał. Pomocy mężczyźnie udzieliły żaby oraz żabi król, który dzięki miksturze odczarował flisaka, a następnie dziewczynę. Na koniec chłopak chwycił kamień i wybił nim zęba diabłu, aby już zawsze można było go rozpoznać.
Polskie wybrzeże charakteryzuje się obecnością wydm, które budowane są dzięki sile wiatrów napływających głównie znad Oceanu Atlantyckiego. Powodują one, że drobinki piasku przesuwają się w kierunku wschodnim tworząc cienki pasy lądu, półwyspy. Co więcej, chętne osoby mogą wziąć udział w tzw. Marszu Śledzia, podczas którego przechodzi się mierzeją łączącą Półwysep Helski i Rewę.
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Jakub Zgliński / przewodnik
Data emisji: 27.05.2021
Godz. emisji: 18.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.
---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---