!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Wyspy Owcze. Krajobraz, klimat i ciekawe miejsca

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 15:00
Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią. Wieją tam tak silne wiatry, że jedyne drzewa na archipelagu rosną w miastach i w dodatku nie wyrosły tam samoistnie, ale zostały posadzone przez ludzi. Za to wiele domów ma dachy porośnięte trawą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Travel Photo Zofija

Przewodnikiem po tej krainie w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom była podróżniczka - Zofia Nowaczyk, która ciekawie opowiadała o kapryśnej wyspiarskiej pogodzie. Bo wyobraźcie sobie, że wpływ oceanu powoduje, że często jest tam wietrznie, pochmurnie i deszczowo - mówi się, że pada tam 240 dni w roku! 

Posłuchaj
55:40 Dzieci_AAC 2020_11_05-17-58-44.mp3 Føroyar - Owcze Wyspy. Krajobraz, klimat i ciekawe miejsca (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_5.11.2020.

Filip chciał koniecznie wiedzieć, czy można na wyspach spotkać Baranka Shaun'a. Okazuje się, że jest to całkiem możliwe. Te miłe stworzenia spotyka się na wyspach na każdym kroku, bo owiec jest tam chyba więcej niż ludzi! 


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Skąd pochodzi nazwa archipelagu? Czy rzeczywiście od owiec? Jak w innych językach nazywa się to miejsce? I co ciekawego, poza owcami, można tam zobaczyć?

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Gość: Zofia Nowaczyk
Data emisji: 05.11.2020
Godz. emisji: 18.00

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Dostępna w internecie szczegółowa ramówka pozwoli rodzicom na dokładne zaplanowanie dnia razem z Polskim Radiem Dzieciom!

jo

Zobacz także
Czytaj także

Czym jest symbioza i jak w nią wejść

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 19:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na skuteczne zapamiętywanie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:07
Siedzisz przy biurku przed komputerem. Rozejrzyj się wokół siebie - obok klawiatury stoją dwa kubki z herbatą, dalej leżą 3 długopisy. A tak się składa, że masz właśnie zapamiętać numer 321, patrzysz wokół siebie, powtarzasz: 3 długopisy, 2 kubki, 1 klawiatura. I już twój mózg podobno wie jak zapamiętać ten numer!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wigierski Park Narodowy. Życie bobrów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 12:15
Północny wschód Polski to wspaniałe jeziora, a jedno z nich nazwą podobne jest, jak mówi Leopold - do śliwki węgierki… Jezioro Wigry, bo o nie chodzi, kształtem przypomina literę „S”. A dawniej nazywało się Wingry, podobno od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się). Taką nazwę znajdujemy też w dawnej informacji o łowach Władysława Jagiełły. Kronikarz napisał, że w 1418 roku władca polował na terenie zwanym Wingri. W tamte rejony zabrał słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom przyrodnik - gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
rozwiń zwiń