Polskie Radio Dzieciom

Co jesienią i zimą robią mrówki? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 11:17
Świat owadów jest bardzo różnorodny. Istnieje wiele gatunków bezkręgowców przypisanych do poszczególnych grup. W Podwieczorku zabierzemy was w podróż do świata tych małych zwierząt. Jak mrówki, pszczoły, motyle i inne małe stworzenia radzą sobie o tej porze roku?
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: Pixabay

Zima to trudny okres dla naszej rodzimej flory i fauny - również dla bezkręgowców. Kiedy spada temperatura, zmieniają się potrzeby owadów. Zmniejsza się ich tempo życia, a do zmian przystosowują się także fizjologicznie. Jednymi z bardziej interesujących zwierząt o niewielkich rozmiarach są mrówki. Hierarchia istniejąca wśród mrówek oraz to, jak wygląda mrowisko od środka, może fascynować. Choć mrowiska kojarzą nam się na ogół z kopcami, znajdują się także w patykach oraz w orzechach. Równie ciekawy jest sposób, w jaki mrówki przygotowują się do zimy i tę porę roku przeczekują. 

Posłuchaj
58:50 2021_11_25 18_00_17_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 25 listopada godz. 18:00

Ile mrówek mieszka w jednym mrowisku? Ile łącznie ważą wszystkie mrówki świata? Gdzie przebywa królowa mrówek? Czy mrówki są inteligentne zbiorowo? Więcej na ten temat, a także o innych owadach i ich sposobie przygotowywania się do zimy, opowiedział w rozmowie z Filipem i Leopoldem Igor Siedlecki - przyrodnik, biolog i ekolog. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Igor Siedlecki - przyrodnik, biolog i ekolog
Data emisji: 25.11.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:00
Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietoperze - dlaczego latają zygzakiem i inne ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:49
Są jedynymi lotnymi ssakami, prowadzącymi nocny tryb życia, latają zygzakiem i posługują się echolokacją. O nietoperzach w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Justyna Odrzykoska, członkini Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wronom i gawronom jest zimno? Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 14:22
Listopad to jesienny miesiąc , który daje możliwość przygotowania się do zimy. I nie chodzi tu tylko o ludzi. Te kroki widoczne są w przyrodzie w wielu miejscach. O listopadowych zmaganiach zwierząt w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedział przyrodnik, Bartosz Popczyński.
rozwiń zwiń