Polskie Radio Dzieciom

Bez chleba się nie da

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 17:00
Jest taka jedna rzecz, której nie znajdziemy nigdzie indziej niż w Polsce – pyszne pieczywo ze złocistą, chrupiącą skórką. Jego popularność sprawia, że w produkcji chleba zajmujemy czołowe miejsce w Europie. Jakie są zatem odpowiedniki pieczywa w innych krajach? Czym charakteryzuje się zboże?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Podróże po świecie są idealną okazją do poznawania nowych kultur, w tym także zagranicznych przysmaków. Będąc np. we Francji należałoby spróbować symbolu francuskiego śniadania, czyli croissantów.  Z kolei w Ameryce Południowej i Środkowej zostaniemy poczęstowani pszennymi lub kukurydzianymi plackami.

Jednak głównym elementem, który łączy wszystkie wypieki bez względu na kraj jest mąka, która powstaje ze zboża. Roślina ta jest najważniejsza dla człowieka nie tylko ze względów konsumpcyjnych, ale także przez jej szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np. farmaceutyce. 

Kuchnia francuska 1200.jpg
Co jada się na świecie? O przysmakach kuchni francuskiej

Zboże można podzielić na rośliny jednoroczne (jare) i takie, które wymagają okresu niskich temperatur (ozime). Z uwagi na warunki klimatyczne, w Polsce zbiera się się dwa z trzech najczęściej uprawianych zbóż na świecie – pszenice i kukurydze. Natomiast osoby, które nie tolerują glutenu mogą się skusić na amarantus sprowadzany z Ameryki Południowej.

Pieczywo jest ważnym elementem prawidłowej diety, ponieważ zawiera m.in. magnez, błonnik pokarmowy oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo, jako źródło kwasu foliowego, jest zalecany dla przyszłych mam.

O tym jak smaczne może być pieczywo wiedzą przede wszystkim nasz łasuch Miś Michaś oraz Leszek, którzy w Polskim Radiu Dzieciom zdradzają przepis na pyszne danie z chleba.

Audycja: Leszek i Miś Michaś
Prowadzi" Leszek Filipowicz
Audycja w każdy poniedziałek i piątek na antenie Polskiego Radia Dzieciom o godzinie 11.00.

Kliknij TU aby posłuchać audycji archiwalnych: 

Miś Michaś to rówieśnik przedszkolaków, który dużo mówi, ale ma jeszcze więcej pytań. Razem z jego przyjacielem - Leszkiem rozmawiają o dalekich krainach i polskich regionach, o zjawiskach natury, tajemnicach nauki i życiu.

Słuchając różnych perypetii oraz przygód Misia i Leszka poznacie też dalszą rodzinę Michasia z seniorem rodu, na czele. Dziadek Ignacy to sympatyczny podróżnik, wynalazca, bywalec lasów i fabryk... który potrafi odpowiedzieć na wiele trudnych pytań.

W każdym programie nasi bohaterowie zaproponują Wam przepis na super smakołyk, a może także pomysł na zabawę lub kierunek podróży.

Zaprasza Leszek Filipowicz.

 

Zobacz więcej na temat: Miś Michaś
Zobacz także
Czytaj także

Książęta z bajek

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 07:00
Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smaki czekolady

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 21:00
Czy czekolada rośnie na drzewach, a może wykopuje się ją w kopalniach? Jedno jest pewne - to nasz największy skarb wśród słodyczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwarte śniadanie Misia Michasia i zagadka Leszka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 22:16
Jajka, pasztety,wędliny szynki i kiełbasy... Miś Michaś wraz z Leszkiem z radością zasiedli do wielkanocnego posiłku. A na stole mazurki, baby, bezy... no i chrzan, który wygania choroby i podnosi odporność. Dziadek Ignacy opowiedział Michasiowi o Wielkim Tygodniu i Triduum Paschalnym, ważnej chrześcijańskiej tradycji. I o tym, że głód jest najlepszą przyprawą, i po długim czasie niejedzenia wszystko smakuje lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jada się na świecie. O przysmakach kuchni francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 14:09
Próbowanie nowych smaków jest dla wielu osób bardzo ważne, podobnie jak zwiedzanie nowych miejsc. Niektórych potraw wręcz nie wypada przeoczyć. Jeśli pojedziemy do Austrii, czekają na nas sznycle wiedeńskie, w Anglii słynna niedzielna pieczeń, a frytki w Belgii. W Polsce to naleśniki, bigosy, pierogi, mleczne, mączne. Dlatego Leszek opowiedział Michasiowi o kuchni świata. O tym, kto lubi zjadać żaby, ośmiornice, goudę, kalafiory, karczochy, fenkuły, cepeliny i jakimi daniami chwalimy się w różnych krajach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd wzięło się koło?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 09:44
Zdarza się, że mówimy że ktoś "na okrągło coś ogląda" lub , że "robi okrągłe oczy". Zdarza się te usłyszeć o okrągłych rodzicach i o tym, że ktoś się zaokrąglił. Wszędzie tu pojawia się koło. Miś Michaś i Leszek w najnowszej audycji próbowali poznać tajemnicę koła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądała szkoła sprzed wielu, wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 16:51
Zastanawialiście się czasem jak dawniej wyglądała szkoła? Kiedy wasze prababcie były małe w szkole królowały wieczne pióra, kałamarze i kleksy w zeszytach, a jeśli komórka - to tylko taka na miotłę.
rozwiń zwiń