Polskie Radio Dzieciom

Jak oszczędzać w nowym roku? Odpowiedź w audycji "Skarbonka"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 15:46
Wiedzieliście o tym, że swoje postanowienia noworoczne wypełnia tylko 8% osób? Czy to oznacza, że powinniśmy dać sobie z nimi spokój? A może chodzi o to, by nasze postanowienia były bardziej realne? Jak powinny wyglądać postanowienia noworoczne związane z finansami? I czym właściwie są postanowienia, które czynimy wraz z rozpoczęciem Nowego Roku?
63 proc. badanych rodziców wskazało, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce.
63 proc. badanych rodziców wskazało, że zachęcają dzieci, aby odkładały oszczędności w skarbonce.Foto: Pixabay

Początek roku, podobnie jak każdy początek to dla wielu nowe otwarcie. To bardzo ważna chwila szczególnie dla osób, które robią postanowienia noworoczne, a więc wyznaczają sobie cele na nadchodzący rok. Najczęściej postanowienia wiążą się z podsumowaniem poprzedniego roku i zmianami w roku kolejnym. Wraz z Nowym Rokiem możemy nadrobić straty, udoskonalić się w danej dziedzinie czy nauczyć się czegoś nowego. Noworoczne postanowienia motywują nas do działania.

Warto zaplanować sobie, czego chcemy dokonać w tym roku. Postanowienia mogą dotyczyć różnych sfer życia. Najczęstszym postanowieniem Polaków jest zdrowszy styl życia, w którym zawiera się dieta, aktywność fizyczna czy lepszy sen. Postanowienia często dotyczą też edukacji, jak chociażby nauki języków obcych. Postanowienia mogą być także związane z finansami. Możemy więc na przykład zaplanować, że każdego miesiąca odłożymy daną sumę pieniędzy. Do tego przyda się skarbonka. 

Posłuchaj
59:18 2023_01_07 14_00_25_RadioDzieciom_Skarbonka.mp3 Jak oszczędzić w nowym roku? Skarbonka 7 stycznia godz. 14:00

Zanim zabierzemy się za postanowienia, przenalizujmy, co nie wyszło nam w nowym roku.

Postanowienia najlepiej rozpisać sobie na kartce i powiesić w widocznym miejscu. Warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby ten rok był lepszy. Więcej o tym, jak czynić postanowienia, aby były one możliwe do spełnienia i żeby nie stracić motywacji w Skarbonce na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji! 

Audycja: Skarbonka

Prowadzi: Beata Piechowska-Olszewska

Data emisji: 07.01.2023

Godzina emisji: 14:00

Czytaj dalej:

Opis cyklu:
Jak wiadomo: łatwiej jest wydać 10 zł niż zaoszczędzić 5 zł, strata 5 zł bardziej boli niż cieszy zyskanie 10 zł. Jak kupować, żeby nie stracić i jak oszczędzać żeby zyskać?

W audycji dowiecie się m.in., co to są: odsetki, koszty, zarobki, oszczędności, czy produkty bankowe. Wszystko po to, aby zrozumieć  istotę pieniądza.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:23
W "Skarbonce" poznajemy historię pieniądza. W poprzedniej audycji dowiedzieliśmy nieco na temat pierwszych monet. Przypomnijmy, że zanim pojawiły się pierwsze pieniądze, ludzie wymieniali się między sobą dobrami oraz usługami, a pierwowzorami pieniędzy były m. in. muszelki czy kamyki. Pierwsze pieniądze powstały sześćset lat przed naszą erą w Lidii, czyli na terenie dzisiejszej Turcji i były to monety ze stopu złota i srebra, które wybijali królowie Lidii. W Chinach zaś początkowo używano monet wykonanych z brązu, które miały w sobie kwadratowy otwór, żeby można było je przewlec i… nie zgubić! A jak wyglądała historia pieniędzy papierowych? O tym w Skarbonce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest kryptowaluta? Co to jest bitcoin? Uczmy dzieci ekonomii

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 12:13
Bitcoin to coś zupełnie nowego, co jest tworem współczesnego świata finansowego. Nie jest on namacalny - nie przypomina monet, banknotów i kart, ponieważ nie ma żadnych nośników fizycznych. Choć bitcoin jest walutą, nie posługuje się nią każdy. Bitcoin funkcjonuje jako kod komputerowy i jest umowną walutą wirtualną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładanie własnego biznesu. Jak zostać biznesmenem?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 09:17
Żeby założyć biznes, trzeba mieć dobry pomysł, odpowiednie ku temu podstawy, a także determinację i wytrwałość. Posiadanie własnej firmy to forma zarabiania pieniędzy. Czy będą to duże czy małe pieniądze zależy głównie od tego, jak bardzo firma będzie rozbudowana, a także od tego, jak bardzo będzie spełniała potrzeby innych. Niewątpliwie osoby, które mają własny biznes, same decydują o sobie i o wielu sprawach. Aby prowadzić własny biznes, należy naucz się podejmowania decyzji. Warto zająć się tym już dzisiaj. Każdego dnia stajemy przecież przed wieloma wyborami.
rozwiń zwiń