X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Auto bez silnika. Jak powstaje pojazd – marzenie z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 11:00
Czy może istnieć auto bez silnika? Jak takie auto może wyglądać? Co może być ”paliwem” dla takiego pojazdu i jakie to uczucie spełniać dziecięce marzenia o własnoręcznie skonstruowanym pojeździe? Na te pytania odpowiedział młody konstruktor Andrzej Burek – konstruktor i twórca Fotona.
Audio
  • Jak powstaje auto bez silnika - marzenie z dzieciństwa? (Popołudnik/Polskie Radio Dzieciom)_25.07.2019.
Andrzej Burek
Andrzej BurekFoto: Andrzej Burek

- Moja pasja do konstruowania wzięła się z dziecięcego marzenia o swoim własnym pojeździe. Robiłem różne konstrukcje wcześniej, ale nie aż tak poważne jak Foton. Od lat to we mnie kiełkowało, ale nigdy nie wiedziałem dokładnie jak ta maszyna ma docelowo wyglądać - powiedział Andrzej Burek, gość Marcina Kusego w audycji ”Popołudnik” w Polskim Radiu Dzieciom.

Początkowo nie było pewne jaki model zostanie skonstruowany, czy będzie to skopiowany kształt innego pojazdu czy własny model młodego konstruktora, jakiego nigdzie nie ma. Prace nad Fotonem rozpoczęły się po ukończeniu studiów - Moim pomysłem było zrobienie czegoś nieskomplikowanego. Zazwyczaj jest tak, że otwieramy maskę i nie wiemy co do czego służy, wszystko jest ubrudzone smarem, a w tej konstrukcji jest zupełnie odwrotnie. W środku jest pustka i widać tylko to, co w rowerze. Żeby jechać trzeba pedałować. Pojazd ten napędzany jest siłą mięśni. Nie ma jeszcze hamulców, więc hamuję trąc butami o asfalt – dodał Andrzej Burek.

Obecnie trwają prace przygotowujące pojazd do malowania, montażu szyb i do budowy lamp. Wszystkie elementy w tym projekcie wytwarzane są przez konstruktora własnoręcznie. Żaden z elementów Fotona nie jest kupiony jako gotowy, budowa i wykonanie to dzieło pomysłodawcy – Sam buduję lampy, koła, karoserię i inne elementy konstrukcji. Nie korzystam z gotowych rozwiązań innych firm i chcę się nauczyć na czym to polega. Chodzi mi o to, żeby Foton był całkowicie naturalny, żeby wchodzenie i korzystanie z niego było proste i nie wymagało zastanawiania się, co i jak należy zrobić, żeby nim jechać – dodał gość Polskiego Radia Dzieciom.

Żeby skonstruować bezpieczne drzwi, które będą bezawaryjne, konieczne było włożenie mnóstwa pracy inżynieryjnej. Wymyślenie mechanizmu działania drzwi także było dziełem konstruktora - Pamiętam pierwszą przejażdżkę Fotonem, którego koła nie były do końca dokręcone. Siedziałem na skrawku metalu, który łączył cztery koła. Nie bardzo mogłem pedałować, nie było jeszcze żadnej karoserii. Było to po 6 miesiącach od rozpoczęcia prac nad konstrukcją Fotona. Podczas tej przejażdżki przy skręcaniu zorientowałem się, że pojazd zamiast skręcać w prawo, skręcał w lewo i odwrotnie – wspomniał konstruktor.

Foton - Devaneio - Auto bez silnika Foton - Devaneio - Auto bez silnika

Praca nad tym niezwykłym pojazdem trwa 3 lata i to jeszcze nie jest koniec. Jak sam Andrzej Burek, gość ”Popołudnika” przyznaje, wymaga ona ogromu pracy, przemyśleń, prób i błędów. Zdarzają się także chwile zwątpienia. Upór i determinacja młodego konstruktora pozwoliły mu przezwyciężyć pojawiające się trudności i dalej realizować pasję i marzenie życia o własnym pojeździe. Foton – auto bez silnika od projektu komputerowego, przez plan konstrukcyjny, aż po wykonanie każdego z elementów powstał pracą rąk zdolnego pasjonata. 

Foton - Devaneio - Auto bez silnika Foton - Devaneio - Auto bez silnika

Projekt pokazuje, że warto marzyć i nie zapominać o marzeniach także w życiu dorosłym. Warto oprócz marzeń, mieć także dobry, przemyślany plan i nie zrażać się, gdy któryś z jego elementów nie zadziała. Warto poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań, zwłaszcza jeśli przynoszą pożądany efekt.

O metodach prób i błędów, o poszukiwaniu nowych rozwiązań i o finalnym kształcie tego projektu, usłyszeć można w załączonej audycji.

Audycja: "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Andrzej Burek (konstruktor w Foton Devaneio)

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 16.30

jo

Polskie Radio Dzieciom, to przestrzeń wszystkich: dzieci i dorosłych. Tych, dla których świat stoi otworem, ale kryje w sobie wiele tajemnic i tych którzy weszli w niego już dawno, ale wciąż jest dla nich zagadką. Zapraszamy do słuchania audycji zarówno maluchy, jak i przedszkolaki, uczniów, studentów i oczywiście rodziców.

W ramówce tej całodobowej stacji radiowej znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci oraz  pasmo wieczorne kierowane do osób dorosłych - kompendium wiedzy w zakresie wychowania, kultury i sztuki.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzegania poprawności językowej. 
Staramy się ukazywać rodzicom różne rozwiązania, porady dotyczące wychowywania dzieci i pomagać w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań. Poprzez audycje pełne dźwięków rozwijamy wyobraźnię i budujemy w dziecku kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę przekazu i sposób bycia. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową www.polskieradiodzieciom.plprofil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ oraz konto na Instagramie.
Tam 
można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.


Zobacz więcej na temat: dzieci czas wolny
Zobacz także

Czytaj także

Majsterkowanie i inne aktywności z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:39
 Majsterkowanie jako forma kreatywnego spędzenia czasu i sposób na naukę powraca do łask. Rozwija nie tylko motorykę małą dziecka, ale także jego kompetencje i umiejętności psychofizyczne. Dużo dobrego kryje się pod tym hasłem. Co zatem można zmajsterkować, jak to zrobić i gdzie? O tym w bieżącym wydaniu audycji „Strefa rodzica”, którą poprowadził Mikołaj Foks.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak tuż za blokiem znaleźć dzikie ostępy - mikro wyprawy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 09:00
Brak czasu, pieniędzy i pomysłu. To główne wymówki przed zorganizowaniem rodzinnej wyprawy. Okazuje się, że fascynujące miejsca można znaleźć tuż za blokiem. By je poznać nie trzeba ani pieniędzy, ani wiele czasu. Oto kilka wskazówek ja je odkryć.  
rozwiń zwiń